Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar/TL Ticaret Savaşında İyimserliğin Artmasıyla 5,47’yi Geçti

Ticaret savaşı görüşmelerinde havanın yumuşaması ve FED açıklamaları dolardaki düşüşü sonlandırırken, Türk lirası karşısında 5,47’nin üzerine çıktı. Dolar kurundaki son gelişmeler şöyle…
Dolar/TL Ticaret Savaşında İyimserliğin Artmasıyla 5,47’yi Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşı görüşmelerinde havanın iyice yumuşamasıyla hem majör hem de gelişen ülke paraları karşısında değer kazandı. Dolar endeksi %0,23 primli hareket ederken, güne 5,39 seviyesinden başlayan Dolar/TL saat 13:30 sularında 5,4774’e yükseldi. Uzmanlar TL’nin diğer gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrışmasında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın son açıklamalarının da etkisi olduğunu belirtti.

Haftaya 5,33 liradan başlayan dolar kuru ticaret savaşı ve FED iyimserliği ile yükselişe geçti.

Saat 14:05’te 5,4707 liradan işlem gören Dolar/TL, ticaret savaşı görüşmelerinin yanında FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının da etkisinde kaldı. Dolar söz konusu gelişmelerle küresel piyasalarda üç gündür devam eden düşüşünü sonlandırdı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, hafta sonu yaptığı açıklamada; ABD’nin Suriye’den çekilmesi için yeni bir şart ortaya koymuş ve Türkiye’den ABD’nin Suriye’deki Kürt müttefiklerinin korumayı kabul etmesini istemişti.

Ancak Bolton’ın Ankara ziyareti beklenenden kısa sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bolton ile görüşme yapmayı reddetti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşme yaparak Türkiye’den ayrılmaya karar verdi. Analistler bu sıcak gelişmenin de dolar kurunda yükselişte etkisi olduğunu belirtti.

Hantec Market Piyasa Analisti Richard Perry, FED Başkanı Powell’ın açıklamalarının dolardaki düşüşü sonlandırdığını söyledi.

ABD ile Çin arasında tatmin edici sonuçlar beklemediğini belirten Perry, Powell açıklamalarının doları düzeltmeye başladığını dile getirdi. Piyasaların halihazırda herhangi bir faiz artışı olmayacağını fiyatladığını, hatta faiz indiriminin bile konuşulduğunu söyleyen analist, 2019’da dolar için daha hareketli gelişmelerin beklendiğini yorumladı. Ticaret savaşındaki ılımlı gelişmelerin piyasaları yatıştıracağını, ancak çözüme dair herhangi bir sinyal görülmesi halinde hisse senedi piyasalarının destek görmeye başlayacağını dile getirdi.

Richard Perry, Brexit süreciyle ilgili Theresa May anlaşmasının parlamentodan geçmeyeceğini söyledi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma konusunda anlaşmaya varıldı fakat gelecekte bağlantıların nasıl olacağı yönünde bir karar henüz alınmadı. İngiltere Başbakanı Theresa May’in 14 veya 15 Ocak tarihinde hazırlanan anlaşmayı parlamentonun oylamasına sunması bekleniyor.

Danışmanlık şirketi EY yaptığı araştırmada, eğer anlaşma sağlanmadan AB’den ayrılınması durumunda, İngiltere’den 800 milyar sterlin değerinde varlığın çıkacağını belirtti. Bu konu hakkında da değerlendirmede bulunan Perry, anlaşmanın parlamentodan geçmesini beklemediğini ve asıl sorunun bundan sonraki süreç olduğunu söyledi. Anlaşma yapılmadan çıkması halinde hem pound için hem de İngiltere için en kötü senaryoların izleneceğini yorumladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu