Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Lirası Dolar Karşısında En Fazla Değer Kazanan İkinci Para Konumuna Yükseldi

Geçen hafta rekor kıran dolar kuru, haftaya düşüşle başladı ve TL, en fazla değer kazanan ikinci para oldu. İşte detaylar;
Türk Lirası Dolar Karşısında En Fazla Değer Kazanan İkinci Para Konumuna Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kurunda geçen hafta yaşanan sert yükselişler geride kalmışa benziyor. Haftanın ilk işlem gününde yaşanan düşüşle birlikte kur bir haftanın en düşüğünü görürken, TL dolar karşısında en fazla değer kazanan ikinci para konumuna yükseldi. Haftaya 3,93 seviyelerinden başlayan Dolar/TL, akşam saatlerinde düşüşe geçerek 3,89‘a indi.

Yüksek enflasyon, NATO krizi ve jeopolitik gelişmelerle gerileyen TL, dolar karşısında toparlandı.

Jeopolitik Gelişmelerle TL Gerilemişti

Kur yeni haftaya düşüşle başlarken, akşam saatlerinde 3,89 seviyeleri görüldü. Ardından dolar, 3,9025 liradan işlem görmeye başladı. Euro/TL  ise haftayı 4,72 liralık rekorla kapadıktan sonra, haftanın ilk işlem gününde 4,66 seviyelerinde gezindi.

Bugün Güney Afrika randı, dolar karşısında en fazla değer kazanan gelişen piyasa parası oldu. İkinci sırada ise Türk lirası yer aldı.

Güney Afrika Randı En Çok Değer Kazanan Para

Gündemi sert etkileyecek önemli veri akışı bulunmazken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bugünkü konuşması TL’ye bir miktar destek verdi. Konuşmasında, döviz kurlarındaki suni şişkinliğin kısa sürede sona ereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ekonominin şu anki gidişatına göre karalar bağlamamak gerektiğine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomiyi İyileştiriyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “bugün döviz 3 kuruş yükseldi, akaryakıt 2 kuruş arttı diye karalar bağlayanlar, ancak 15 yıl öncesinin Türkiye’sini bilmeyenler olabilir. Ülkemiz ekonomisinin bir gecede yerle yeksan olduğu günlerden biz buralara geldi,” ifadelerini kullandı. Ayrıca borsanın rekorlarını hatırlattı ve döviz kurlarının kısa sürede normale döneceğini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım ise büyümenin % 6 – 7 arasında gerçekleşeceğine dikkat çekti.

Binali Yıldırım Büyüme Tahmini

İngiltere’de ilk Türk sermayeli yatırım bankasının açılışında konuşan Binali Yıldırım, yatırımcılarla bir araya geldi. Ülkenin ekonomik perspektifinden bahsettikten sonra geleceğe yönelik planlardan da söz ederek yatırım yapan şirketlere verilen önemi vurguladı. Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının 15 yılda 3 kat büyüdüğünü belirtti ve kişi başı milli gelirin 3 kar arttığına değindi.

Hafta başında bu gelişmeler yaşanırken, genele baktığımızda bölgesel FED başkanlarının açıklamaları ve Yellen’in konuşması bekleniyor.

FED Başkanlarının Konuşmaları Bekleniyor

Çarşamba günü FED’in faiz artırım beklentilerinde önemli rol oynayan ABD PCE enflasyonu açıklanacak. Aynı zamanda ABD’de vergi reformuyla ilgili Senato’da yapılacak oylama izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%