Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar, Ticaret Gerilimleriyle Yuan Karşısında 7,40’a Yükselebilir

ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimin artışının, yuanı dolar karşısında 7,40 seviyesine zayıflatabileceği yorumu yapıldı.
Dolar, Ticaret Gerilimleriyle Yuan Karşısında 7,40’a Yükselebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginlikleri, koronavirüs ve Hong Kong konusu ile yeniden artmaya başladı. Trump, virüsün Çin’in Wuhan kentindeki viroloji laboratuvarında üretildiğini ve dünyaya yayılmasını engellemediklerini söylüyor. Aynı zamanda Hong Kong yasası nedeniyle yaptırım söylentileri yayılıyor.

Pekin’in, Washington’dan gelen tepkilere yakın zamanda bir tepki cevap vermesiyle birlikte yuanın dolar karşısında 7,40 seviyesine zayıflayabileceği söyleniyor.
USD/CNH Paritesi Uzun Vadeli Tahmin
Kaynak: Wallet Investor

Bannockburn Global Forex Baş Pazar Stratejisti ve Yönetici Ortağı Marc Chandler, CNBC’ye yaptığı açıklamada yuandaki zayıflığın devam edebileceğini dile getirdi. Chandler, yuanın dolar karşısında 7,30 – 7,40 seviyelerine zayıflayabileceğini gördüğünden bahsetti.

Stratejist bu düşüncesinin nedenini ise önümüzdeki birkaç ay içinde neler görebileceğimiz konusundaki belirsizlik olduğunu söyledi. Onshore yuan Singapur sabah işlemlerinde dolar karşısında 7,1675 seviyesinden işlem gördü. Offshore yuan ise 7,1855 seviyesinden el değiştirdi.

USD/CNH paritesi, dünkü işlemlerde 7,1960 seviyesini görerek, 3 Eylül 2019’dan bu yana ulaştığı en yüksek seviyeyi kaydetti.
USD/CNH Paritesi 3 Eylül'den Beri En Yüksek Seviye
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bugün yuan dolar karşısında en yüksek 7,1680 seviyesini kaydetti. Güne 7,1770 seviyesinden başlayan parite, Asya işlemlerinde dalgalı bir seyir izledikten sonra, Avrupa piyasalarının açılışıyla düşüşe geçti. Çin yuanında bir süredir görülen zayıflığın, yatırım fırsatı olarak görülebileceği bazı uzmanlar tarafından söyleniyor.

Onshore yuan, Çin anakarasında işlem görür ve sıkı bir şekilde kontrol edilir. Offshore yuan ise anakara dışında, çoğunlukla Hong Kong, Singapur, Londra ve New York’ta işlem görür. Yuanın zayıflaması, Çin ve ABD arasındaki gerginliklerin birkaç farklı konuya bağlı artmasıyla gerçekleşti.

Chandler, Çin Merkez Bankası’nın ABD ile gerginliğe bağlı olarak ortaya çıkan yuan zayıflığını tolere ediyor gibi göründüğünü söyledi.
Hong Kong Doları Zayıflama
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Stratejist, Çinlilerin şu an yuandaki aşağı yönlü baskıları tolere ettiklerini ya da karşı koymaya hazırlandıklarını söyledi. Bunun sadece Hong Kong doları ve Çin para biriminin ötesinde, Pekin’in Doğu Asya’daki rakipleri veya daha geniş gelişen pazarlar için yayılma etkisi olabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

Hong Kong doları, Pekin’in yeni güvenlik yasasını fiyatlarken, bugünkü işlemlerde TL karşısında %0,64 oranında yükselişle 0,8808 seviyesinden işlem görüyor. USD/HKD paritesi ise %0,02 oranında ekside 7,7530 seviyesinden el değiştiriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu