Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolarda Kayıp Sürüyor, Kur 8,33’le 6 Haftanın En Düşüğüne Geriledi

Dolar kuru 8,33 ile gün içi en düşüğü kaydederken, yarın açıklanacak Türkiye enflasyon rakamları yön belirleme açısından kritik öneme sahip.
Dolarda Kayıp Sürüyor, Kur 8,33’le 6 Haftanın En Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ağustos ayına güçlü başlayan Türk lirası, günün ikinci yarısında da kazancını devam ettiriyor. Dolar kuru öğleden sonraki işlemlerde 8,33’e kadar indi. Bu seviye 14 Haziran’da kaydedilen 8,30 sonrasındaki en düşük fiyat oldu.

Dolar/TL saat 16.05’te %0,93 değer kaybıyla 8,35’ten işlem görüyor.
Dolar Kuru 8,35'ten İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Sabah 09.00 sularında 8,47 civarında seyreden dolar kuru, bu seviyeden sonra hızla düşmeye başladı. Türk lirası karşısında günlük kaybı %1’i aştı. Haftalık değişimi %2,3, aylık değişimi ise %3,75 düşüş şeklinde oldu.

Analistler Temmuz ayının ortasından bu yana devam eden Türk lirasındaki değer kazancının nedenlerini paylaştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun geçen hafta yaptığı konuşmada faiz indirimi sinyali vermemesi, kısa vadeli desteğin altında yatan en büyük etken konumunda.

Bunun yanında doların küresel piyasalarda gösterdiği zayıf seyir de bu tabloya zemin hazırladı. Dolar endeksi ABD gayrisafi yurt içi hasılanın %6,5 ile beklenti altında büyümesiyle 92 puanlarda seyrediyor. Uzmanlar şu sıralarda beş ayın en yüksek seviyesinden giderek uzaklaşan endeksin, zayıf trendini çok fazla sürdürmeyeceğini düşünüyor.

Analistler Türkiye turizminde yaşanan canlanmanın, cari açık üzerinde olumlu etki yaratacağı beklentisinin de lirayı desteklediğini belirtiyor.

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, yarın açıklanacak enflasyon verilerinin kurun seyrini belirleyeceğini söyledi. Ayrıca Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam rakamları da etkili olacak.

Kurun 8,36 desteğinin altına inmesi halinde 8,00 liranın gündeme geleceğini belirtiliyor. 8,60 üzerinde tutunabilirse ise 9,00 ve 9,50’ye doğru tırmanış olabileceğine ihtimal veriliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu