Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dil Eğitimine Anne Karnındayken Başlanabilir!

Yapılan son araştırmaya göre, bebeklerin dil farkındalıkları doğumdan bir ay önce başlıyor. Sonuçlar; dil eğitimine anne karnında başlanabilir mi sorusunu gündeme getirdi.
Dil Eğitimine Anne Karnındayken Başlanabilir!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde dil bilmek, ekstra bir meziyet olmaktan çıkarak gereklilik haline geldi. Zira kurtlar sofrasına dönüşmüş iş dünyasında, ön plana çıkmak için 1’den çok dil bilmek şart. Bunun yanında, piyasada yabancı dil bilerek çalışabileceğiniz birbirinden eğlenceli işler var. Kısacası; eğitim şart! İşte tam da bu noktada yapılan son araştırmanın bulguları, akıllarda soru işareti yarattı. Çünkü Kansas Üniversitesi’ndeki çalışma, dil eğitiminin anne karnındayken başlayabileceğini ön görüyor.

Daha önceki araştırmalar, insandaki dil gelişiminin doğumdan birkaç gün sonra başladığını gösteriyordu. Ama yeni gelişmeler, gerçeğin bu olmadığını gösteriyor.

 dil gelişimi doğumdan birkaç gün sonra başlıyordu

Elde edilen sonuçlar, dille ilgili temel bilimsel araştırmalara yeni bir yön verecek nitelikte. Düşünsenize; ilerleyen dönemlerde dil eğitimine anne karnında başlanabilir ve bunun düşüncesi bile oldukça heyecan verici.

8 aylık hamile olan 24 anne adayının incelendiği çalışmada, bebeklerin gelişimi manyetik kardiyogram denilen bir teknik kullanılarak dikkatle izlendi.

8 aylık hamile olan 24 anne adayı incelendi

Kalpteki elektriksel aktiviteyle üretilen manyetik alanları dahi ölçebilecek kadar hassas olan bu teknolojiyle (MCG), şaşırtıcı bilgilere ulaşıldı.

İki dil bilen bir katılımcının farklı dillerdeki ses kayıtları, sırayla bebeğe dinletildi. Ritmik açıdan epey farklı olan İngilizce ve Japonca konuşmaları duyan fetüs, farklı tepkiler verdi.

Bebekler farklı dillere farklı tepkiler verdi

Anne karnındaki bebekler, ebeveynlerinin ana dili olan İngilizceyi duyduklarında tepki vermezlerken, Japonca kayıtlarda kalp atışları hızlandı.

Araştırmanın baş yazarı Utako Minai; fetüslerin kulaklarının doğumdan önce içinde büyüyecekleri dile uyarlandıklarını dile getirdi. Ayrıca bebeklerin anne karnında farklı diller duyup, bunların ritimlerine alışmalarının, dil edinimindeki ilk yapı taşı olabileceğini söyledi.

Sonuçta fetüsler, sesleri açık ve net duyamasalar da dilin ritimlerine göre farklı tepkiler veriyorlar. Ve sanıyoruz ki bu durum, yapılacak yeni araştırmalarla birlikte yabancı dil öğrenmek için bilinmesi gereken altın kurallar arasına yeni bir madde eklememizi şart koşacak. Kim bilir, belki de anne adayları, çocukları dünyaya gelmeden onlara öğrenecekleri dilleri aşılayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın