Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Danışmanlık Yaparak Para Kazanmak

Eğer hakim olduğunuz belli bir alan olduğunu düşünüyorsanız ve yeterliyseniz danışmanlık yaparak para kazanabilirsiniz. İşte bu konudaki detaylar;
Danışmanlık Yaparak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Danışmanlık… İnsanlığın tarihi kadar eski olan bir kavram aslında. Çünkü bu kavram insan olmanın verdiği bir ihtiyaç sonucunda doğmuştur. Hangi ihtiyaç mı? Tabii ki insanların fikir alışverişinde bulunma ihtiyacından bahsediyorum. Sonuçta her insan her konuda uzman olamaz, olsa bile yine de etrafındaki kişilerin fikirlerine ihtiyaç duyar. Çünkü gün gelir uzman olunan bir konuda nutku tutulur insanın! Kendi söküğünü dikemeyen terzi gibi, el ayağa dolaşır ve işler içinden çıkılmayacak bir hal alır. Dediğim gibi, insanlığın tarihi kadar eskidir bu kavram.

Atalarımız ne demiş, Bin bilsen bile bir bilene danış! Ne kadar da doğru bir söz, değil mi? Eminim bana katılıyorsunuz. Çünkü bir şeyi ne kadar iyi bilirsek bilelim, o konuda başkalarına danışmaktan hiçbir zaman zarar gelmez. Sonuçta başka birine danışma, onun fikirlerine başvurma ihtiyacı yüzyıllar önce de vardı, şimdi de var. Ama tabii bu kavram, zamanın şartlarına uyum sağlayarak bir bakıma şekil değiştirdi, diyebilirim. Nasıl mı? Günümüzün en popüler iş kollarından biri olarak! Gelin bu iş kolu hakkındaki detayları aşağıdaki başlıklarda inceleyelim.

Danışmanlık Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Danışmanlık Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Evet, son zamanların en popüler ve en yüksek kazançlı mesleklerinden biri de danışmanlık. İş ilanlarında sürekli olarak karşımıza çıkan, herkesin dilinde dolaşan, bazılarının imrenerek baktığı, bazılarınınsa “danışmanlık mı o da neymiş” tarzında yorumlar yaptığı yeni iş kolu. Peki, gerçekte nedir bu danışmanlık? Danışmanlık yaparak aylık binlerce lira kazanan kişiler aslında ne yapıyor? Danışman olmak için ne gibi niteliklere sahip olmanız gerekir? Tüm bu soruları cevaplandıracağız, ama daha önce danışmanın tam olarak ne anlama geldiğini söyleyeyim.

İnceleyebilirsiniz:
Stil Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Danışman, belirli bir konuda uzmanlaşmış ve kendisine fikir danışılan kişilere verilen isimdir. Ama tabii danışmanın ne anlama geldiği hakkında sayfalarca yazı yazılabileceğini de belirtmek isterim. Öte yandan, danışmanlık denildiğinde psikolojik danışmanlıktan eğitim danışmanlığına, sağlık danışmanlığından spor danışmanlığına kadar pek çok meslek grubu olduğunu da bilmelisiniz. İşte bugün son zamanlarda pek çok kişinin gözünü diktiği bu meslek grupları hakkında konuşacağız. Yani son dönemlerin en popüler iş alanlarından biri olan danışmanlık alanından nasıl para kazanılır, bunları inceleyeceğiz. İsterseniz lafı daha fazla dolandırmadan bir an önce konuya girelim.

Yönetim Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Yönetim Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakEvet, danışmanlık alanında ilk olarak bahsetmek istediğim hemen her büyük şirketin yüksek maaşlar ödediği yönetim danışmaları! Çünkü devir değiştikçe pazardaki rekabet ortamı artmış, kişilerin ve şirketlerin çalışma sitilleri değişmiş, bu gibi faktörler de yönetim danışmanlığı adı altında bir mesleğin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Yönetim danışmanlığı yapan kişilerin görevi; alanında uzman kişiler tarafından organizasyon, uygulama yöntemleri ve şekilleriyle alakalı sorunların belirlenmesi ve araştırılması, bu sorunlara yönelik çözümler üretilmesi alanında yapılan hizmetlerdir. İşte bu nedenledir ki yönetim danışmanları şirketler için büyük önem taşır ve bu işi layıkıyla yapan kişilere avuç avuç paralar dökülür. Tabii bu işi yapmak için belli başlı niteliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Mesela, yönetim fonksiyonlarının birinde veya birkaçında uzmanlık derecesinde bilgi sahibi olmalı, analitik düşünebilmeli, çözüm odaklı olmalı, danışmanlık yapacağı şirketi her yönüyle anlayabilmeli… Bu işi yapmak için ya ilgili bölümlerden mezun olmanız ya da kendinizi yönetim danışmanlığı alanında geliştirmiş olmanız gerekiyor. Nihai olarak, bu işi başarıyla yapan kişilerin gerçekten iyi para kazandığının altını çizmek isterim.

Sanat Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Sanat Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakSon zamanların en popüler mesleklerinden biri de sanat danışmanlığı! Peki, ne iş yapıyor bu sanat danışmanları? Her yerde karşımıza çıkan ve kulağa oldukça entelektüel bir işmiş gibi gelen mesleği yapanlar kimler? Çeşitli kurum kuruluş müze ve sergiler için çalışan sanat danışmanları, tahmin edeceğiniz gibi sanat üzerinde uzmanlaşmış ve bu alanda hizmet veren kişilerdir. Mesela pek çok ünlünün kişisel sanat danışmanı vardır. İnsanlar sanat danışmanlarından evlerini, ofislerini dekore etmelerini isteyebilirler. Ya da sanat danışmanları koleksiyonerler için uygun eser bulup; bu eserlerin özellikleri, teslimatı gibi konularla ilgilenerek hizmet verirler. Sonuçta; kurum, kişi, müze, sergi gibi alanlarda sanat üzerine danışmanlık yapan kişilerin kazancı da yönetim danışmanları gibi oldukça yüksek rakamlara ulaşmaktadır.

Spor Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Spor Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakDanışmanlık yelpazesindeki bahsetmek istediğim bir diğer iş kolu ise spor danışmanlığı. Evet, sizin de gördüğünüz gibi neredeyse her alanda bir danışmanlık hizmeti var. Eee spor da insanlar için hayati bir önem taşıdığına göre, bu alanda bir danışmanlık hizmeti olması kimseyi şaşırtmamalı aslında! Her neyse, birçok yerde karşımıza çıkan spor danışmanlarının tam olarak ne yaptığını açıklayayım. Spor danışmanları, kişiye uygun beslenme planını ve fitness, kilo alma, kilo verme, herhangi sportif bir sakatlık sonrası uygulanacak çalışmaları belirleme gibi çalışmalarla danışmanlık hizmeti almak isteyen kişiye yardımcı olan kişidir. Tabii bu işi yapabilmek için alanınızda uzman olmanız gerektiğini anlamışsınızdır diye düşünüyorum. Yani birkaç ay spor salonuna gidip, daha sonra spor danışmanlığı işine soyunamazsınız. Spor danışmanlığından iyi para kazanan kişiler, sporu bir hayat tarzı olarak benimsemiş olanlar arasından çıkar. Eğer siz de spor için yıllarınızı harcamışsanız, belki bundan sonra spor danışmanlığı yaparak para kazanabilirsiniz.

Sağlık Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Sağlık Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakSağlık danışmanlığı ise sağlıkla ya da sağlıklı yaşam ile ilgili problemler yaşayan kişi veya yakınlarına yapılan bir danışmanlık çeşididir. Evet, hastalara pozitif düşünceler aşılama, problemlerle yüzleşmeyi öğretme, endişe, korku gibi duygulardan kurtulmalarını sağlama gibi hizmetleri olan sağlık danışmanları, günümüzde en çok başvurulan kişiler arasındadır. Peki, sağlık danışmanlarına kimler başvurur? Ağır bir rahatsızlık yaşayanlar, dengeli beslenme, spor yapma ve sağlıklı yaşama gibi alışkanlıklar kazanmak isteyenler, ağır bir hastalık yaşayanların yakınları, sağlığıyla ilgili endişe yaşayanlar sağlık danışmanlarına başvuran kişilerdir. Tabii bu işi yapmak için de alanınızda uzmanlaşmanız ve sağlık danışmanı olabilmek için gereken tüm niteliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Psikolojik Danışmanlık Yaparak Para Kazanmak

Psikolojik Danışmanlık Yaparak Para KazanmakDanışmanlık alanında değinmek istediğim bir diğer iş grubu ise psikolojik danışmanlık hizmeti verenler. Aslına bakarsanız, bu kavram çoğunlukla psikiyatristlerle karıştırılmaktadır. Ancak psikolojik danışmanlık yapanların, psikiyatristlerden ayrıldığı önemli noktalar bulunmaktadır. Örneğin; danışmanlar, “hastalık” seviyesindeki kişilerle ilgilenmezler. Yani ağır bir depresyon vakasını çözümlemek, psikolojik danışmanın işi değildir. Bu işi yapabilmek için, lisans düzeyinde daha çok PDR olarak bilinen psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünü bitirmiş olmanız gerekir. Pek çok farklı kuruluşta hizmet veren psikolojik danışmanlar, eğitim kurumlarında rehber öğretmen adıyla da anılabilirler.

Beslenme Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Beslenme Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakGünümüzün en popüler mesleklerinden bir tanesi de beslenme danışmanlığı. Küçükten büyüğe her yaştan insanın başvurduğu beslenme danışmanları, şu fast-food çağında en çok ihtiyaç duyduğumuz kişilerin başında geliyor. Çünkü beslenme alışkanlıklarımız, sağlığımızı ve yaşayışımızı direkt olarak etkileyen bir unsur. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarının kapısı sık sık çalınıyor? Hamile beslenmesinden bebek beslenmesine, sporcu beslenmesinden diyabet beslenmesine varana kadar pek çok alanda farklı hizmet veren beslenme danışmanları; kazancı yüksek danışmanlar arasında. Tabii bu işi yapmak için de ilgili bölümlerden birinden mezun olmanız gerektiğini anlamışsınızdır.

İş ve Meslek Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

İş ve Meslek Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakSon zamanlarda çok konuşulan işlerden bir tanesi de iş ve meslek danışmanlığı. Eğer siz de bitirmiş olduğunuz bölümle ilgili mesleği yapmak istemiyorsanız, şansınızı iş ve meslek danışmanlığı alanında deneyebilirsiniz. Tabii, bu işi yapmak için iş ve meslek danışmanlığı üzerine hazırlanan sınavı geçmeniz ve eğitimi almanız gerekiyor. Tüm koşulları sağladıktan sonra iş ve meslek danışmanı unvanını almış oluyorsunuz. Hem kamu hem de özel sektörde yapılabilecek bu işe olan ihtiyacın ileriki yıllarda daha da çok artacağı tahmin ediliyor. Konuyla ilgili detaylı araştırma yaparsanız ve bu mesleği icra etmek isterseniz, siz de danışmanlık kategorisinde yer alan bu işten para kazananlar arasına dahil olabilirsiniz.

Yatırım Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Yatırım Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakSon zamanların en popüler soru ve sorunlarından biri “paramı nasıl değerlendireyim” olunca, yatırım danışmanlığı adı altında türeyen bir iş meydana geldi. Bu hizmeti veren kişiler; yatırım, ekonomi kısacası para konusunda uzmanlaşmış kimseler olup, yatırımcıların ne yönde hareket etmesi gerektiğine yardım edenler olarak tanımlanabilir. Yani hangi alana ne zaman para yatırılacağı, son zamanların popüler işleri, riski minimuma indiren yatırım yapılabilecek sektörler, tüm bunlar yatırım danışmanlarının uzman olduğu konulardır. Eğer siz de yatırım konusundaki yeteneklerinize güveniyorsanız, bu kazançlı meslek grubunda şansını deneyenler arasına katılabilirsiniz.

Evlilik Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Evlilik Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakSon yıllardaki artan boşanma oranları, evliliklerin hüsranla bitmesi gibi nedenler de evlilik danışmanlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Evliliğinde sorun yaşayan ve eşiyle arasındaki farklılıklara bir türlü çözüm bulamayan kişiler, evlilik danışmanlarına giderek problemlerini çözmeye çalışıyor. Ülkemizde evlilik danışmanlarından faydalanan kişi sayısı da gün geçtikçe artıyor. Peki, evlilik danışmanı ya da evlilik terapisti olmak için ne gerekiyor? Sonuçta ülkemizde henüz böyle bir bölüm açılmış değil. Değil, ama evlilik danışmanlığı yapabilmek için düzenlenen belirli eğitim ve sertifika programları var. Tabii, bu eğitime katılabilmek için de psikoloji, tıp, çocuk gelişimi gibi bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Eğer siz de bu alanda danışmanlık hizmeti vermek için uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, ilgili programlara başvurabilir ve evlilik danışmanlığı unvanınızı alarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Kimler Danışmanlık Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Danışmanlık Yaparak Para Kazanabilir?Sizin de gördüğünüz gibi bu alanda hizmet veren pek çok farklı meslek grubu var ve hepsinin sahip olması gereken özellikler, bitirmiş olması gereken bölümler, branş alanları farklı. Ama bu işte sahip olunması gereken ortak özellik, insanlara fikir verebilecek kapasitede olmanız. Yani temel olarak; bir durumun ne olduğunu anlayıp, oradaki sorunu görmek ve bunun üzerine çözüm önermek danışmanların yaptığı iş. Demek istediğim, bir insanın herhangi bir alanda uzman olması o işin danışmanlığını yapması için yeterli bir nitelik değil. Aynı zamanda insanlarla iletişiminin güçlü olması, çözüm odaklı düşünebilmesi, yaratıcı ve yenilikçi olması, liderlik vasıfları taşıması gibi özelliklere de sahip olması gerekiyor. Evet, danışmanlık kimine göre yardım isteyen kişiye sadece iki çift laf etmek anlamına gelebilir. Ancak bu işi layıkıyla yapmak istiyorsanız, kendinizi sürekli olarak geliştirmeli ve işinizi en iyi biçimde yapmalısınız.

Danışmanlık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Danışmanlık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Evet, her işten elde edilecek kazanç kişinin çalışma tarzına, emeğine, iş yaparken kullandığı yöntemlere göre değişkenlik gösterse de danışmanlıktan elde edilecek miktar farklı şekilde derecelendirilecektir. Çünkü sizin de gördüğünüz gibi danışmanlık hizmetindeki çeşitlilik çok ama çok fazla. Buna ek olarak, alanınızda ne kadar uzman olduğunuz, ne üzerine danışmanlık hizmeti verdiğiniz de kazancınızdaki belirleyici faktörler. Yani, bu işten ayda 2.000 lira kazanan da olabilir 20.000 lira kazanan da.

Evet, piyasada danışmanlık yaparak servet kazanan pek çok başarılı kişilik var. Tabii, danışmanlık unvanını eline alıp bir baltaya sap olamayan kişilerin olduğunu da belirtmeliyim. Bu nedenle alanınızı belirlemeden önce titizlikle düşünmenizi, hizmet vermek istediğiniz alandaki ihtiyacı ve piyasadaki danışmanlık ücretlerini araştırmanızı öneririm. Sonuçta bu meslek gerçek anlamda profesyonellik, araştırma, çalışma ve yetenek gerektiriyor. Siz de bu unsurlara dikkat ederek işinizi olması gerektiği gibi yaparsanız, çağımızın en popüler işlerinden biri olan danışmanlıktan 5 haneli rakamlar kazanmanızın işten bile olmadığını göreceksiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.