Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Stil Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Stil danışmanlığı ile ilgilenenler için merak edilen tüm bilgileri burada bir araya topladık. İşte detaylar...
Stil Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sabah aynanın önüne geçiyorsunuz ve dakikalarca kıyafet denedikten sonra yine de giyecek bir şey bulamıyorsunuz. “Bu kıyafetin üstüne kırmızı ruj sürülür mü?” sorunsalı saatlerce kafanızı kurcalayabiliyor. Beğendiğiniz bir kıyafetin üzerinizde hoş durmaması sonucunda krizlere girebiliyorsunuz. Giydiğiniz pantolonun üzerine ne renk bluz giyeceğinizi bilemeyip, kombininizi baştan aşağıya kadar değiştiriyorsunuz. Evet, bu söylediklerim hemen her kadının ve artık çoğu bakımlı erkeğin yaşadığı günlük problemler arasında. Ne giyeceğim, bu benim tarzıma yakışmış mı, acaba stilimi yansıtıyor mu, yaşıma uygun değil mi acaba, daha usturuplu bir şeyler mi giysem… Ve bu şekilde uzayıp giden deli sorular…

Bir de şu günlerde epey popüler olan ve bir anlamda insanların giyim konusunda çıldırmalarına neden olan stil programları işin içine girince, durum hepten bir trajikomedi halini aldı. Bilen bilmeyen herkes bugünden yarına bir moda eleştirmeni oluverdi. Gençler birbirlerine “bence ayakkabın olmamış, küpelerini sevmedim, çok dağınık görünüyorsun saçlarını ensenden toplamalıydın,” tarzında yorumlar yapmaya başladı. Ya da şöyle söyleyeyim; herkes bir bakıma stil danışmanı kimliği üstlendi. Çünkü bu mesleği icra etmek birçok kişiye göre uygun pantolonun, uygun bluzu bulmak ve aksesuarla renklendirerek şık görünmesini sağlamak.

Evet, stil danışmanlarından bahsediyorum. Son yılların gözde ve havalı mesleklerinden biri olarak karşımıza çıkan iş koluyla uğraşanlardan. Çoğu kişinin ihtiyaç duyduğunu bilmediği, birçoğunun da kapısından ayrılmadığı zevk sahibi kişiliklerden. Farkındayım, stil danışmanlığı pek çok kişiden ve yayından görüp duyduğumuz bir iş tanımı. Peki, ama gerçekte stil danışmanlarının ne iş yaptığını, nasıl hizmet verdiğini, ne kadar para kazandığını biliyor muyuz? Belki evet, belki de hayır. Ama bilmeyenler için şunu söyleyebilirim, birazdan bu popüler iş kolu hakkındaki tüm ayrıntıları öğreneceksiniz.

Stil danışmanlarının iş tanımına geçmeden önce, stil kavramının ne demek olduğuna şöyle bir göz atmamız lazım. Evet, stil… 70 yaşındaki ninelerimizin dilinde bile bir stildir almış başını gidiyor. Gerçekten nedir bu stil? Öncelikle, stilin insanın kim olduğuyla ilgili bir kavram olduğunun altını çizeyim. Yani dünya üzerinde ne kadar insan varsa o kadar stil, o kadar kendine özgülük bulunmaktadır. Dinlediğiniz müzikten tutun da, sevdiğiniz filmlere, okuduğunuz kitaplara, o andaki hislerinize varana kadar pek çok şey, stilinizi belirlemede etkili olan faktörlerdir. Kim olduğunuzu yansıtmaya yarayan en güçlü araç olarak da tanımlanabilecek stil, bugün insanların en önem verdiği konuların başında gelmektedir. Sonuçta dış görünüşün insan için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

İlginizi Çekebilir:
Evde Terzilik Yaparak Para Kazanmak

Dış görünüşünüzün, karşılaşacağınız tepkilerden, gireceğiniz işe, göreceğiniz saygıya, yaptıracağınız herhangi bir işe varana kadar birçok farklı noktada belirleyici olduğunda hemfikir olduğumuzdan eminim. Bu tıpkı şeye benziyor. Marketteki çalışanın sıradan giyimli yaşlı bir adama, “buyur amca” takım elbise giymiş yaşlı bir adama ise “buyurun beyefendi” demesine benziyor. Uzun lafın kısası dış görünüş veya stil, hayatımızın her alanında etkili olan bir unsurdur. İşte bu nedenle de stil danışmanlığı adı altında bir meslek türemiş ve insanlar bu konuda bilinçlenmeye başlamışlardır. Dolayısıyla benim için de size anlatacak yeni bir para kazanma yöntemi ortaya çıkmış oldu. Tamam tamam lafı daha fazla dolandırmadan konuya başlıyorum.

Son zamanların en kazançlı, eğlenceli, estetik ve havalı işlerinden biri olan stil danışmanlığını yapabilmek için nelere ihtiyaç vardır? Bu işten para kazanmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli? Stil danışmanı olabilmek için herhangi bir lisans bölümünden mezun olma şartı aranıyor mu? Birçok soruyu merak ettiğinizi biliyorum. İşte bu nedenle aşağıda ilk etapta öğrenmeniz gereken her türlü detayı bilginize sundum. İsterseniz, bir an önce bu meslek hakkındaki ayrıntıları incelemeye başlayalım. Bakalım stil danışmanlığı yaparak para kazanmak için ne gibi yöntemleri izlemeliymişsiniz.

Stil Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Stil Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Öncelikle bu işi yapmak için gerekli niteliklere sahip olup olmadığınıza karar vermelisiniz. Merak etmeyin; bu niteliklerin ne olduğunu, kimler stil danışmanlığı yaparak para kazanabilir başlığı altında daha detaylı olarak inceleyeceğiz. Ama daha önce stil danışmanlığı yaparak hangi yöntemlerin izlenebileceği hakkında kısaca bilgi vereceğim. Evet, stil danışmanlığı altında birçok şekilde çalışabilirsiniz. Örneğin; büyük mağazalarda, firmalarda stil danışmanlığı yapabilir, insanların alışverişlerinde bir nevi yol gösterici kimliği üstlenebilirsiniz. Ya da bu işi kendi adınıza freelance olarak yapabilir, kendi çabalarınızla isminizi duyurarak mesleğinizi icra edebilirsiniz.

Öte yandan, pek çok kişi stil danışmanlığından türemiş olan uzmanlık alanları olduğunu bilmemektedir. Şöyle ki, bu alanda eğitim veren profesyonel bir kurum buldunuz ve stil danışmanlığı eğitimini başarıyla tamamladınız diyelim. Elinizdeki belge ile sadece stil danışmanlığı değil, pek çok farklı danışmanlık hizmeti vermeniz mümkün. Yani eğer isterseniz, stil danışmanı sıfatıyla yolunuza devam edebilir, isterseniz de kendiniz için bir uzmanlık alanı seçerek sadece bu alanda çalışabilirsiniz. Nedir bu uzmanlık alanları? Hemen söyleyeyim; kişisel alışveriş danışmanı, imaj danışmanı, gardırop danışmanı, renk danışmanı ve hediye danışmanı. Burada seçim yapmak sizin tercihinize bağlı. Şayet hediye danışmanlığı alanında kendinizi çok güçlü ve yetenekli hissediyorsanız, bu uzmanlık alanında yoğunlaşmanız yararınıza olabilir. Gelin, bu yöntemleri aşağıda daha detaylı inceleyelim:

Tarz Danışmanlık Hizmeti Yaparak Para Kazanmak

Tarz Danışmanlık Hizmeti Yaparak Para KazanmakBu işin, stil danışmanlığı eğitimi veren kurumlardan alınacak belge ile yapılabileceği konusunda anlaştık. Ama iş belge almakla bitmiyor. Çünkü stil danışmanlığı, sürekli güncel kalmayı, modayı ve trendleri takip etmeyi, kendini geliştirmeyi zorunlu kılan işler arasında. Eğer bu şartları sağlamazsanız, müşterilere doğru şekilde danışmanlık hizmeti vermez ve doğal olarak da alanınızda tercih edilmeyen danışmanlardan biri olursunuz. Öte yandan, stil danışmanlarının ne iş yaptığını birkaç cümleyle özetlersek, şu tanımı kullanabiliriz; bireylerin rengini, vücut tipini, hayat tarzını, yani stilini bulmasına yardımcı olma işine stil danışmanlığı denilebilir. Ne yani, insan kendi stilini bulamaz mı? Evet, efendim gerçek bu yönde! Şu durumu düşünürseniz, neden böyle dediğimi daha iyi anlarsınız.

Mesela; çoğu kişi kendi tarzının ne olduğunu bilmeden sadece gözüne güzel görünen eşyaları, aksesuarları, ayakkabıları satın alıyor. Sonra da gardıroplar bir kez bile giyilmemiş şeylerle dolup taşıyor. İşte çoğumuzun başına gelen bu durum, stilden bihaber olduğumuzun en açık kanıtıdır. Biliyorsunuz ki, bazı insanlar giyimleri ve tarzlarıyla, üzerlerinde pijama varken bile şık görünürler. Bazıları ise üzerinde binlerce liralık kıyafetler olmasına rağmen, komik ve rüküş olmaktan bir adım ileriye geçemezler. Demek istediğim, kendi tarzınızı bir kez bulduğunuz zaman, bir daha ondan ayrılmak istemeyecek, giyiminizde makyajınızda saçınızda yaşanan değişimi gördüğünüzde stilin neden bu kadar önemli bir kavram olduğunu fark edeceksiniz. İnsanlar da bu unsurun önemini anladığı için, stil danışmanlığı hizmeti almak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yoksa siz sadece ünlülerin mi stil danışmanlığı hizmeti aldığını düşünüyordunuz? Eğer öyleyse bu düşünceyi kafanızdan söküp atmanızı öneririm.

Kişisel Alışveriş Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Kişisel Alışveriş Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakStil danışmanlığında uzmanlaşabileceğiniz alanlardan bir tanesi de alışveriş danışmanlığı ya da kişisel alışveriş danışmanlığı. Eğer bireylerin yapacağı alışverişlerde yol gösterici olmak istiyorsanız bu uzmanlık alanını tercih edebilirsiniz. Bu hizmet farklı şekillerde verilebilmektedir. Örneğin; bir alışveriş danışmanıyla iletişime geçerek, belirlenen bütçe doğrultusunda birlikte alışveriş yapabilir ve stilinizi yansıtacak ögelerin vermiş olduğu mutlulukla evinize dönebilirsiniz. Ya da alışveriş yapmaya vaktiniz yoksa bu iş için danışmanınızı görevlendirebilir sizin için uygun kıyafetler, ayakkabılar, çantalar almasını sağlayabilirsiniz. Büyük ve köklü mağazalarda, alışveriş danışmanı kimliğiyle hizmet veren çalışanlar olduğunuz da bilmelisiniz. Eğer siz de stil danışmanlığı eğitiminizden sonra bu alana yönelmek istiyorsanız, alışveriş danışmanlığından gayet iyi miktarda para kazanabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Renk Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Renk Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakStil danışmanlığında uzmanlaşacağınız bir diğer alan ise renk danışmanlığı. Evet, çoğu kişi renkler üzerine pek düşünüyor. Ama stilimizi belirlemede en etkili olan faktör renkler. Yani alışveriş yaparken bir şeyin önce rengine sonra modeline bakıyoruz. Ve seçimlerimizde belirleyici olan şey çoğu zaman o ürünün rengi oluyor. Bu alanda uzmanlaşan kişiler, renk psikolojisi, renk uyumları, renk analizi gibi konularda uzmanlaşıyor ve kişilerin hayatı boyunca kullanabileceği renklerin ne olduğunu belirliyor. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Hani bazı günler insanlardan yoğun iltifat alır, o gün ne kadar güzel olduğunuz hakkında sözler duyasınız. İşte o gün büyük ihtimalle stilinize en uygun renkleri seçmiş, uygun tonlarda makyaj yapmış, saçınızı uygun şekilde toplamışsınızdır. Yani ruhunuzu en iyi şekilde yansıtacak renkleri seçmişsinizdir.

Tavsiye İçerik:
Profesyonel Makyaj Yaparak Para Kazanmak

İşte bu anlamda, renk danışmanları sizin için uygun tonları belirleyecek, cildinize ve stilinizi uymayan ve kullanmamanız gereken tonların ne olduğuna karar verecektir. Hayatın renklerden oluştuğunu düşünürseniz, bu işin ne kadar önemli olduğunu da anlarsınız. Tabii bu işin ne kadar kazançlı olduğu da renk danışmanlığını cazip kılan başka bir boyut. Uzun lafın kısası, stil danışmanlığı eğitiminizi aldıktan sonra renk danışmanlığı alanına yönelebileceğinizi ve bu iş sayesinde iyi miktarda para kazanabileceğinizi aklınızın bir köşesinde bulundurun derim.

İmaj Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

İmaj Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakEvet, bu alanda yoğunlaşacağınız alanlardan bir tanesi ise imaj danışmanlığı. Çoğu kişi imaj ve stil danışmanlığını aynı başlık altında incelese de, imaj danışmanlarının yaptığı iş biraz daha farklı. Örneğin; ülkemizin önde gelen imaj danışmanlarından biri olan Özlem Çakır, bu işi seneyi aşkın süredir yapıyor. Ve başarılı kişiliğin söylemine göre yaptığı iş, kişinin özüne sadık kalarak ona ne olabileceğini göstermek. Biliyorsunuz ki, dünyanın en ünlü CEO’larından tutun da politikacılara müzisyenlerden iş adamlarına kadar pek çok kişi imaj danışmanlığı hizmetinden faydalanıyor. Peki, bu insanlar imaj yönetimi konusunda başarısız oldukları için mi danışman hizmeti alıyor? Elbette, hayır.

İmaj danışmanları, aslında kişinin içindeki gücü dışarıya en iyi şekilde yansıtmasını sağlıyor. Bu konuşma tarzınızdan tutun da, davranışlarınıza, yürüyüşünüze, duruşunuza varana kadar tüm benliğinizi kapsayan bir kavram. Mesela, imaj danışmanlığı hizmeti alan bir iş kadınını düşünelim. İmaj danışmanı müşterisinin işine göre nasıl davranması gerektiğini, eğer bir yöneticiyse nasıl daha fazla saygı görebileceğini, çekingense özgüvenli bir karakter oluşturabilmek için nelere dikkat etmesi gerektiğini öğrenecektir. İşte bu nedenlerden dolayı, imaj danışmalarının popülerliği de gün geçtikçe daha çok artıyor.

Gardırop Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Gardırop Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakBu hizmette stil danışmanlarının uzmanlık alanlarından bir tanesi. Bazı stil danışmanları bu işi ayrı bir hizmet olarak verirken bazıları ise stil danışmanlığı bünyesinde gardırop danışmanlığı yapıyor. Gardırop danışmanlarının ne yaptığını ise şu şekilde özetleyebiliriz. Kıyafetlerinizin mevsime, nasıl ortamlarda bulunacağınıza, o anki ruh halinize göre ayrı ayrı sınıflandırılması hatta gerektiği takdirde numaralandırılması gardırop danışmanlarının temel olarak yaptığı işler arasındadır. Hani yukarıda demiştim ya, bir kez bile giyilmeyen kıyafetlerin gardıroplarda gereksiz yer kaplaması diye, işte bu hizmetten faydalananların hiç giyilmeyen kıyafeti kalmıyor. Bu eşyalar ya gardıroplardan temizleniyor ya da farklı kombinlerle kullanılabilir hale getiriliyor. Ayakkabılar, çantalar, aksesuarlar… Tüm bunlar uygun şekilde sınıflandırıldıktan sonra ise bir ihtiyaç listesi belirleniyor. Müşteri eğer isterse bu noktada bir alışveriş danışmanına başvuruyor isterse de gardırop danışmanının da onayıyla aynı kişiyle çalışmaya devam ediyor.

Hediye Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Hediye Danışmanlığı Yaparak Para KazanmakSon olarak değinmek istediğim uzmanlık alanı ise hediye danışmanlığı. Son zamanlarda yaşanan ürün çeşitliliği, insanların hediye alabilmek için zaman bulamayışı, kurumsal hediye seçiminde yaşanan güçlükler bu mesleğin ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Örneğin; pek çok büyük firmanın özel hediye danışmanlığı servisi var ve kişiler hediye alışverişi yaparken bu hizmetten oldukça memnun kalıyorlar. Hediye danışmanları, hediye alınacak kişinin özelliklerine, özel bir gün için mi alındığına, yaşına, hediye alacak kişinin bütçesine gibi bir dizi faktörü analiz ederek, alınabilecek en doğru hediyeler hakkında fikir veriyor.

Eğer siz de uzmanlık alanınızı bu şekilde belirlediyseniz, ya hediye danışmanlığı hizmeti veren firmalarla çalışacak ya da kendi olanaklarınız dahilinde hediye danışmanlığı yapacaksınız. Ama benim önerim, ilk etapta deneyim kazanmak için firmalarla çalışmanız olacaktır. Hem bu şekilde müşteri portföyü oluşturmanız da kolaylaşabilir.

Kimler Stil Danışmanlığı Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Stil Danışmanlığı Yaparak Para Kazanabilir?O kadar konuştuktan sonra gelelim bu işin kimler tarafından yapılabileceğine. Tamam, stil danışmanlığı eğitimi alan herkes bu işin sertifikasına veya belgesine sahip oluyor. Ama gerçek anlamda bu işten para kazanabilmek için ne gibi niteliklere sahip olmanız gerektiğinin farkında mısınız? Yani bir stil danışmanında olması gereken kabiliyet, yaratıcılık, insanların kişiliklerini anlama, karakter analizi, aslında söylenmeyen isteklerin neler olduğunu fark edebilme gibi yetenekler sizde var mı? Çünkü stil danışmanlığı, giyim konusunda iyi olduğunu düşünen herkesin yapabileceği bir iş değildir.

İlginizi Çekebilir:
Kostüm Dikerek Para Kazanmak

Stil danışmanlığı hizmeti alanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu alanda hizmet alanlar ne sadece zenginler ne de ünlüler. Kimler stil danışmanlığı hizmeti alıyor diye soracak olursanız ise şu şekilde cevaplayabilirim. Güzel görünmek isteyen, yani stilini bulmak isteyen herkes ama herkes, bu hizmetten yararlananlar arasında. Zira insan güzel görünebilmek için her şeyden önce stilini bulmalı. Uzun lafın kısası, stil danışmanlığından yararlananlar arasında öğretmenler de var müzisyenler de orta düzeyde gelir sahibi olanlar da var çok zengin olanlar da. Bu nedenle, müşteri potansiyeli en geniş mesleklerden birini yapanlardır stil danışmanları. Özellikle de önümüzdeki yıllarda, bu işi yapanlara çok daha fazla ihtiyaç duyulacağını tahmine edebilirsiniz. Ne demişler, bana stilini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim? Yani şimdiye kadar dememiş olabilirler; ama yakın zamanda denme ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğu bir söz bu bence!

Renklerin, yaşayışların, modanın, gelişmelerin aslında bir bakıma hayatın ne olduğunu bilmektir stil danışmanlığı. Bu işi gerçekten olması gerektiği gibi yapabilmeniz için hem uygun teknik bilgiye sahip olmalısınız hem de içinizdeki sanatçı, yaratıcıyı, tasarımcı artık ona ne ad verdiyseniz dışarı çıkarmalısınız. Bireyin saçından makyajına çantasından ayakkabısına kadar her şeyini stiline uygun olarak yansıtmasına yardımcı olmalı, insanların aldığı hizmetten sonra gözle görülür biçimde fark yaşamasını sağlamalısınız. Ayrıca bu işi yapacak kişilerin, gerçekten özverili ve anlayışlı olması da gerektiğini de göz ardı etmemelisiniz. Yani belki de stilin s’sinden anlamayan kişilerle çalışacaksınız ve müşterilere karşı sabırlı olmanız en önemli kurallar arasındadır. Eğer siz de stil danışmanlığına uygun olduğunuzu düşünüyorsanız bu işe bir an önce adım atmalısınız.

Stil Danışmanlığı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Stil Danışmanlığı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Yine geldik işin maddi boyutuna. Stil danışmanlığı yaparak ne kadar para kazanacağınız, sizin hizmet verdiğiniz müşteri kitlesine, çalışma sisteminize ve hangi alana yöneldiğinize bağlı olarak değişecektir. Hatta bu alanın içerisinde hangi yöntemi izlediğinize göre de değişkenlik gösterecektir. Örneğin; renk danışmanlığını bir firma içinde yapabileceğiniz gibi bu işi freelance olarak da sürdürebilirsiniz. Ancak bu işin ülkemiz standartlarına göre bir hayli yüksek kazanç getirdiğini söyleyebilirim. Örneğin; bir alışveriş danışmanının verdiği saatlik hizmetten talep ettiği ücret en az 250-300 liradır.

Dikkat ettiyseniz en az dedim çünkü bu işten saat başına 1000 lira kazanan da var 3000 lira kazanan da. Eğer daha net fikir edinmek istiyorsanız, birkaç tane stil danışmanıyla iletişime geçebilir ve daha net rakamlara ulaşabilirsiniz. Ama emin olun ki bu işten elde edeceğiniz kazançtan epey hoşnut kalacaksınız. Efendim? Yoksa avucunuz şimdiden kaşınmaya mı başladı? Ne diyeyim, şansınız bol, kazancınız çok olsun!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.