Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Çocukların League Of Legends Oynamasını 2 Saat ile Sınırlıyor

Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan League of Legends, Çin’deki çocuklar tarafından en fazla 2 saat oynanabilecek.
Çin Çocukların League Of Legends Oynamasını 2 Saat ile Sınırlıyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde video oyunlar özellikle genç kitle için en büyük tutkulardan biri haline gelmiş durumda. Bilgisayar ve konsol ürünleri ile milyonlarca kişiyi kendisine çeken oyun dünyası her geçen gün büyümeye devam ediyor. Son yıllardaki en popüler oyunlara göz atacak olursak, PUBG, League Of Legends, Fortnite ve Minecraft gibi yapımların başı çektiğini söyleyebiliriz.

Oyunlara olan bağlılık hızla artarken, bazı ülkeler ise bu durumun önüne geçmek adına önlem almayı gerekli görüyor. Bu ülkelerin başında ise dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesi Çin geliyor. Bilindiği üzere internetin pek çok alanında olduğu gibi oyun konusunda da ülkede belirli kısıtlamalar söz konusu.

Son olarak ülkede çocuk yaştaki oyuncuları ilgilendiren yeni bir kural uygulamaya konuluyor. Alınan karar ile League of Legends oyununu çocuklar en fazla 2 saat oynayabilecek. Sürenin aşılması halinde çocuk kullanıcılar oyundan otomatik olarak atılacak.

Çin’de LoL için Yaş Sınırlaması

Çin’de LoL için Yaş Sınırlaması

Tüm dünyada olduğu gibi Çin’in büyük bölümünde de League of Legends, en popüler oyunlar arasında yer alıyor. Milyonlarca oyuncunun arasında çocuk yaşta çok sayıda kullanıcı olduğu biliniyor. Çin bu kişilerin sağlığının olumsuz etkilenmemesi adına oyundaki süreye sınırlama getirdi. Alınan karar ile 12 yaşından küçük çocuklar League of Legends oyununu günde en fazla 2 saat oynayabilecek.

Çin hükümetinin bu yönde almış olduğu ilk karar bu değil aslında. Hükümet ülkede 2017 yılında Honor of Kings oyununu yine 12 yaş altı çocuklar için günde 1 saat ile sınırlamıştı. Oyundaki yaş tespitlerinin isabetli şekilde kullanılması için kişilerin ulusal kimliklerinden yararlanılacak.

Böylece yaşı tutmayan kullanıcıların 2 saatten fazla oyunu oynaması mümkün olmayacak. Kullanıcıların oyunu tekrar oynayabilecek hale gelmesi için 1 gün süre geçmesi gerekiyor. Çin hükümetinin bu kararları almasında başlıca sebep, çocuklarda hızla arttığı gözlenen oyun bağımlılığının önüne geçmek.

Uygulanacak olan bu kısıtlama sadece LoL oyunu ile sınırlı değil. Hükümetin önümüzdeki günlerde ayrıca World of Warcraft ve Fortnite gibi başka oyunlar için de benzer kararlar alması bekleniyor.

Uzmanlar Oyun Bağımlılığına Karşı Uyarıyor

Uzmanlar Oyun Bağımlılığına Karşı Uyarıyor

Çin’in almış olduğu bu karar ülkede çeşitli tartışmalara neden olsa da, uzmanlardan gelen uyarılar oyun bağımlılığına karşı harekete geçilmesi gerektiği yönünde. Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan raporlar oyun bağımlılığının hızla arttığını ve bunun için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söylüyor.

Çin hükümetinden gelen Lol kararı sonrası oyunun geliştiricileri Riot Games ve Tencent’ten nasıl tepki geleceği ise merak ediliyor. Hükümetin özellikle ABD merkezli oyunlara karşı çeşitli önlemler aldığı görülüyor. Bilindiği üzere başta Google olmak üzere ABD merkezli sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları ülkede yasaklanmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.