Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sizce Candy Crush Bir Günde Ne Kadar Kazanıyor?

Sizce Candy Crush Bir Günde Ne Kadar Kazanıyor?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Rengarenk şekerlemeleri ve ilgi çekici müzikleri ile son zamanlara damgasını vuran Candy Crush’ı hemen hepimiz en azından bir kere denemişizdir. Bu oyunun müptelalarından söz etmiyorum bile, bir bölümü geçebilmek için gösterilen çaba çoğu zaman tarifi imkansız bir hal alıyor. Hani grip olup yataklara düşmeden hemen önce hepimizin aşina olduğu bir evre vardır ya; Candy Crush oynamak da bunun gibi bir şey. Ya hastası olur yataklara düşersiniz ya da birkaç öksürükten sonra kıl payı ucundan dönersiniz.

Candy Crush’ın neden bu kadar çok tutulduğu hakkında birçok iddia ortaya atıldı. Bunlardan en ilginciyse bazı psikologların; bağımlılık geliştirmesi için özel olarak tasarlandığı yönünde yaptığı açıklamaydı. Oyunun haklarını elinde bulunduran King ise bu konuda sessizliğini koruyor ve Candy sayesinde de süper zengin oyun şirketleri arasında gösteriliyor. Peki, dünyanın en çok bağımlılık yapan oyunu olarak gösterilen Candy Crush, bir günde ne kadar para kazanıyor ya da kazandırıyoruz desek daha doğru olur, hiç tahmin ettiniz mi? Dilerseniz bu sorunun cevabını birlikte bulalım.

İşte karşınızda Candy Crush’ın bir günde kazandığı miktar!

Candy Crush ve Günlük Hasılatı

Candy Crush ve Günlük HasılatıŞeker Kasabası isimli bölümle başlayıp gittikçe artan zorluk seviyeleriyle devam eden oyun, aslında ücretsiz olarak oynanabilmesine rağmen, kullanıcılarının leveli geçmek için her şeyi yapabilecek duruma gelmesiyle, akla durgunluk veren miktarlarda para kazanıyor. Mesela tam bölümü geçeceğiniz anda hamleniz bitiyor ve bu sırada size şu kadar liraya ek hamle almak ister misiniz tarzında sorular geliyor. Tabi gözü kararan kullanıcılar, hiç düşünmeden ek hamleyi satın alarak oyunlarına devam etme şansına erişiyor. Ancak en fazla 2 oyun sonra aynı durumla karşılaşıyorlar ve bunun sonucunda ya tekrar satın alım yapıyor ya da bir süreliğine oyun oynamaya ara veriyorlar. Tabi henüz telefonlarını ya da tabletlerini ellerinden düşüremeyecek duruma gelmedilerse!

Candy Crush’ı daha önce hiç oynamamış olanlarınız bu durumu biraz abarttığımı düşünebilir. Ancak oyunu bir defaya mahsus denerseniz ya da çevrenizdeki kullanıcılara bakarsanız, emin olun bana hak vereceksiniz. Sonuçta, Candy Crush bağımlılarına; işte, dışarıda, otobüste, parkta yani hemen her yerde rastlamanız mümkün. Zaten telefonun içine gömülmüş, dakikalar boyunca gözlerini ekrandan ayırmayan birinin Candy Crush oynuyor olması kuvvetle muhtemeldir. Bir de Candy Crush oynarken bir insanın yüzünde beliren o sevinç ya da üzüntü ifadelerine rastlamanın da epey eğlenceli olduğunu belirteyim. Sonuçta, bu oyun için gününün büyük bölümünü harcayan, seviyeyi geçemediği için çılgına dönen sayısız kişi olduğu hususunda bana güvenebilirsiniz.

Candy Crush ve Günlük HasılatıPeki bu kadar konuştuktan sonra, bağımlılık yapan bir virüs gibi olan bu oyunun sadece bir günde ne kadar para kazandığını tahmin edebilir misiniz? 50.000 ila 200.000 dolar arası? Yanlış, çıkın! 500.000 ila 1 milyon dolar arası? Çıkın! En iyisi ben söyleyeyim. Çünkü rakamı tahmin etmek gerçekten çok zor. Candy Crush’ın bir günlük kazancının 3.5 milyon dolar olduğunu duymak, bizim üstümüzde de bir şok etkisi yaratmıştı. King Digital Entertainment’in incelemiş olduğu rakamlar bu miktarı gösteriyor. Yani 150 milyondan fazla kullanıcısı olan Candy Crush, günde 3.5 milyon dolar, ayda 100 milyon dolar ve yılda 1.26 milyar dolar kazanç elde ediyor. Neticede, Candy Crush’ın üreticisine kazandırdığı günlük parayla Avrupa’da 8 tane 2013 Lamborghini Aventador, 4 tane S-434 helikopter, 3 tane lüks yat ya da Güney Pasifik’teki Macuata Adası’nı satın alabilirsiniz. Ne diyorsunuz, Candy Crush dediğim kadar varmış değil mi?

Oyunun, insanları hastalık derecesinde müptelası yaptığı açık bir gerçek. Siz oynamıyorsanız bile etrafınızdaki hastalara bakmanız yeterli. Ama dünyanın en popüler oyunu da olsa, günlük kazandığı miktara ben çok şaşırdım, peki ya siz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın