Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsaya İlk Adım için Altın Niteliğinde Tavsiyeler

Borsaya yeni girecek olanlar için faydalı olacak ve doğru adım atmasını sağlayacak altın niteliğindeki tavsiyeler bu yazıda sizi bekliyor.
Borsaya İlk Adım için Altın Niteliğinde Tavsiyeler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Borsaya adım atmak ve birikimlerinizi en iyi şekillerde değerlendirmek istiyorsanız, piyasa hakkında bilmeniz gerekenler vardır. Sadece piyasada değil, yatırımda da dikkat etmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır. Gerekli hususları öğrendiğinizde ve dikkat edilmesi gerekenlere özverili hassasiyetle yaklaştığınızda borsada para kazanabilir, birikimlerinizi kaybetmeden kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun için ön yargılarınızdan kurtulmalı ve piyasada başarılı olacağınıza inanmalısınız. Böylelikle adımlarınızı etkili bir şekilde atarak, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Herkesin borsa hakkında az da olsa bilgisi vardır. Piyasaya girmek, gerçekten de cesaret işidir çünkü risklidir ve para kaybetme ihtimali yüksektir. Ancak bu ihtimal, bilgi ve deneyimlerin artırılmasıyla minimum seviyelere kadar düşürülür. Zararınızı en aza indirmek için emek harcamalı, vaktinizin çoğunu borsaya ayırmalısınız. Önemli ve bilmeniz gereken konulara değil, tüm ayrıntılara yönelmelisiniz. Biliyorsunuz ki başarı, ayrıntıda gizlidir. Bu yüzden en ufak değişkenleri öğrenmeli, hiçbir bilginin önemsiz olduğunu düşünmemelisiniz. Her bilginin ileride mutlaka işinize yarayacaktır. Önemli gördüğünüz yerleri not alırsanız, geriye dönüp baktığınızda hata yapmamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini baz alarak, işlemlerinizi kontrollü bir şekilde yürütürsünüz.

Şimdi, borsaya ilk adım için altın niteliğinde bilinmesi gereken önemli konulara değinmek ve sonrasında başarılı olmanızı sağlayacak tavsiyelerde bulunmak istiyorum:

Borsa Aracı Kurumu Ne İş Yapar Öğrenmek

Borsa Aracı Kurumu Ne İş Yapar ÖğrenmekBorsa aracı kurumu, piyasa ile aranızda köprü görevi üstlenir. (Konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.) İşlemler elektronik sistemler üzerinden yapılsa da alım – satımlarınız, kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Verdiğiniz emirler, borsa piyasasının şartlarına uygun hale getirilerek sisteme işlenir. Böylece yatırımcıların alım ve satımları eşleştirilerek, yatırımlar sonuçlandırılır ve alıcı parayı, satıcı ise yatırım aracınızı karşı tarafa sistem üzerinden otomatik olarak transfer eder. Aracı kurumların görevleri kısaca bu şekildedir. Borsaya ilk defa girmek isteyenlerin bilmesi gereken ilk şey, yasal aracı kurum seçimi yapmaları gerektiğidir. Bu, dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. İkincisi ise kurumların sunmuş olduğu imkanların, yatırımda sağlayacağı kolaylıktır. Bu nedenle aracı kurumların yaptıkları işleri ve sunduğu fırsatları öğrenmelisiniz.

Borsa Öğrenmeyi Sağlayacak Eğitimlerden Faydalanmak

Borsa Öğrenmeyi Sağlayacak Eğitimlerden Faydalanmakİlk defa borsaya giriş yapacaksanız, piyasada doğru adımları atabilmeniz için eğitim faaliyetlerinden yararlanmalısınız. Temel ve teorik olarak bilgilerinizin sağlam olması gerektiği için ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz. Bu nedenle, borsayı öğrenmenizi sağlayacak ders niteliğindeki eğitimlerden yararlanmalısınız. Gerek aracı kurumların eğitimlerinden gerekse de internette bulunan kaynaklardan yararlanarak iyi bir borsa bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Sonrasında ise işlemlerinizi kar getirecek noktalardan yapabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, geleceğe olan bakış açınızın olumluya dönmesini sağlayabilirsiniz.

Borsa Öğrenmeyi Etkileyen Unsurlar Nelerdir? Bilgi Almak için Tıklayın!

Borsa Tecrübesi Kazanmanızı Sağlayacak Uygulamalardan Yararlanmak

Borsa Tecrübesi Kazanmanızı Sağlayacak Uygulamalardan YararlanmakPiyasada birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız mutlaka tecrübeli olmalısınız çünkü deneyimleriniz sayesinde, hata yapma ihtimalinizi en aza indirirsiniz. Bu nedenle, işlemlerinizi kontrollü olarak yürütebilmeniz için deneme hesaplarında veya sanal borsa oyunlarında alıştırma yapmalısınız. Bu uygulamalara, borsa aracı kurumların sayfalarından erişebilir ve uygulama geliştiriciler tarafından sunulan programları internet bağlantılı cihazlarınıza yükleyebilirsiniz. Ancak uygulamaların mobil, tablet veya bilgisayarlarınızla uyumlu olması gerektiğini bilmelisiniz.

Borsa tecrübesi kazanabilmeniz için çok sayıda uygulama vardır. Fakat bunların içinde sanal para yüklü olmasına rağmen, kullandırılması için ek ücretler alınmaktadır. Dezavantajlı durum olsa da borsa tecrübesi kazanmak önemlidir çünkü deneyimler sayesinde işlemler, hata yapılmadan kontrollü bir şekilde yönetilmeye başlar. Bu yüzden, ücretli olup olmamasını değil, sağlayacağı faydayı dikkate almalısınız. Çünkü borsa hakkında bilgi edinmeden, deneyim kazanmadan başarılı olmak, tabiri caizse çölde su aramaktan farksızdır. Bu nedenle, şans faktörlerinin başarılı olma konusunda etkili olmadığını bilmeli, bilgi ve deneyimlerinizin oranını artırıcı faaliyetlerde bulunmalısınız.

iOS İşletim Sistemi için Borsa Uygulamaları Hakkında Bilgi Almak için Burayı Tıklayın.

Android İşletim Sistemi için Borsa Uygulamaları Hakkında Bilgi Almak için Burayı Tıklayın.

Yatırım Araçlarının Değeri Neden Düşer ve Yükselir Öğrenmek

Yatırım Araçlarının Değeri Neden Düşer ve Yükselir ÖğrenmekBaşarılı olmak istiyorsanız, borsa araçları hakkında bilgiler edinmeli ve fiyat seviyelerinde meydana gelen değişimleri öngörebilmelisiniz. Bunun için de enstrümanların değeri neden yükselir ve düşer sorularının cevaplarını öğrenmelisiniz. Piyasada çok sayıda enstrüman işlem görmektedir. Meydana gelen gelişmelerin fiyatlara etkisi büyüktür. Bu nedenle, sıkı bir piyasa takibi yapmalısınız. Anlık haberleri takip etmeli ve yaşanan gelişmelerin enstrümanların değerlerini ne gibi eğilime sürükleyeceğine doğru karar vermelisiniz. Tabii ki bu hususta, yatırımlarınızı geleceğe yönelik olarak yaptığınızı unutmamalısınız çünkü borsada kısa vadeli işlemlerden getiri sağlamanız kolay olmayacaktır. Bu yüzden, işlemlerinizi uzun vadeye yayarak yapmalısınız. Kısa vadeli olarak yatırımlarınızı yönetmek istiyorsanız muhakkak ki borsa bilginizin ve deneyiminizin sağlam olması gerektiğini bilmelisiniz.

Borsa Öğrenmek için En Kolay Yol Nedir Sorusunun Cevabını Buradan Öğrenebilirsiniz.

Uzun Vadeli Stratejiler Geliştirmek

Uzun Vadeli Stratejiler GeliştirmekBorsanın kazananları arasında yer almak istiyorsanız kesinlikle iyi bir stratejiye sahip olarak hareket etmeniz gerekiyor. Bu anlamda zarara uğrayanların plansız, hedefsiz olarak ilerlediklerini bilmelisiniz. Zarar edenler, sadece para kazanma hırsı ile işlemlerini yürüttükleri için çoğu zaman önemli olan verileri görmezden gelirler veya unutulurlar. Bu yüzden, prensipli bir şekilde hareket etmenizi sağlayacak stratejiler geliştirmeniz önemlidir. Borsa bilgilerinizi ve deneyimlerinizi belli bir seviyenin üzerine taşımalısınız çünkü edindiğiniz bilgiler ve kazandığınız tecrübeler sonucunda işlemlerinizi kontrollü olarak yürütebilirsiniz. Riskli durumları önleyerek, amaçladığınız miktarları kazanabilirsiniz. (Borsa risklerini minimum seviyeye indirmenin yolları hakkında bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.) Bu konuda, kısa vadeli borsa yatırım stratejilerinin aksine, uzun vadeli para kazandıracak yöntemleri bulmanızda fayda vardır. Bunu da deneme hesaplarında yaptığınız alıştırmalar sonucunda en iyi şekilde keşfedebilirsiniz. İyi bir strateji ile ilerleyerek, dilediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Neden – Sonuç Odaklı İşlemleri Yürütmek

Neden – Sonuç Odaklı İşlemleri YürütmekBu madde, yatırımcıların etkin başarıyı elde etmesini kolaylaştırır. Kayıpla karşılaşanların çoğu, sonuç odaklı düşünür. Enstrümanın ne kadar para kazandıracağına, hangi seviyelere kadar yükseleceğine bakılarak yatırımlar yürütülür. Biliyorsunuz ki fiyatlar esnektir ve kesin kar elde edilecek gözüyle bakılan pozisyonlar bile aksine hareket edebilir. Bu yüzden kompozisyon yazar gibi giriş, gelişme ve sonuç kısmına özen göstermelisiniz. Hangi araca neden yatırım yaptığınızı bilmeli, zaman içinde yaşanacak olan ters etkileri görebilmelisiniz. Buna bağlı olarak çıkış yolları oluşturmalı, olumsuz ihtimallere karşı hangi yolları tercih edeceğinizle ilgili stratejiler geliştirmelisiniz. Böylece doğru zamanda, doğru işlemi yapabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, geleceğe olan kuşkularınızı maddi anlamda sonlandırabilirsiniz.

Borsa Yatırım Stratejileri Nasıl Oluşturulur, Bilgi Almak için Tıklayın.

Kar ve Zarar Noktalarını Belirlemek

Kar ve Zarar Noktalarını BelirlemekBirçok yatırımcının borsada para kaybetmesine neden olan husus, kar ve zarar noktalarına karar vermeden, gelişigüzel işlem yapmasına bağlıdır. Bu nedenle, iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız mutlaka mevcut oluşturacağınız pozisyonunuzda hedef karı ve göze alınan riski belirlemeniz gerekiyor. Bunları belirlemeden işleminizi yürütmeye çalışırsanız, olası ters giden durumlarda panik olup işleminizi nasıl yönetmeniz gerektiği hakkında soğukkanlılığınızı koruyamaz ve zarar edersiniz. Bu noktaları belirlerseniz, hedeflerinize daha kolay ulaşabilir, en kötü ihtimalle göze aldığınız kadar zarar edersiniz. En iyi ihtimalle de hedeflediğiniz kara ulaşırsınız. Bu anlamda belirlediğiniz noktalara göre pozisyonunuzu sonlandırmalısınız. Kesinlikle fiyatlar yükselir düşüncesiyle pozisyonunuzu kapatmamazlık yapmamalısınız. Aksi halde, zararın neresinden dönülürse kar gözüyle bakamazsınız. Kaybettiğiniz miktarlara üzülerek, bir sonraki işleminize konsantre olamazsınız.

Hakkında Bilgi Sahibi Olunan Araçlara Yatırım Yapmak

Hakkında Bilgi Sahibi Olunan Araçlara Yatırım YapmakÇok sayıda enstrüman, borsada işlem görür. Ama önemli olan; hangi enstrümanın hangi vakitlerde değer kazanacağını belirleyebilmektir. Bu nedenle, hakkında bilgi sahibi olduğunuz enstrümanlara yönelmelisiniz. Gerekli bilgileri bilmeden, fiyat hareketlerini öngöremeden işlemlerinizi kontrollü bir şekilde yürütemezsiniz. Tüm enstrümanlar hakkında bilgiler edinmelisiniz. Zaten belli bir süreden sonra, her aracın fiyatı hangi faktörlerden etkileniyor daha kolay anlayacaksınız. Bu sayede, kar getirecek zamanları ve araçları belirleyebilir, beklentilerinizi karşılayacak enstrümanlara yatırım yaparak paranızı değerlendirebilirsiniz. İyi bir borsacı gibi hareket ederek, bütçenize hissedilir katkılarda bulunabilirsiniz.

Borsa Düşerken ve Yükselirken Ne Yapmalı? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Enstrümanlarının Takip Sistemini Çözmek

Borsa Enstrümanlarının Takip Sistemini ÇözmekTakip işlemleri, borsa yatırımcılarının yapması gerektiği en önemli hususlardan biridir. Takipler sonucunda, piyasanın pozitif mi negatif mi eğilim yönünde olduğu belirlenir. Bu yüzden başarılı olmak ve etkili bir başlangıç yapmak için muhakkak ki borsa takibi nasıl yapılır öğrenmelisiniz. Kendi takip sistemlerinizi oluşturmalısınız. Böylece, umduğunuz miktarda getirileri elde etmek için hedeflerinize yönelik beklentilerinizi karşılayacak pozisyonları öngörebilir hale gelebilirsiniz. Eğilim yönleri hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayan takip işlemlerini, internet aracılığıyla kısa sürede yapabilirsiniz. Bunun için uygulamalar geliştirilmiştir. Dilediğiniz uygulamayı kullanarak, enstrümanların değeri ileride yükselecek mi, düşecek mi belirleyebilirsiniz. Böylece uygun gördüğünüz noktalardan iyi bir strateji ile hareket ederek kendinize düşen payı alabilirsiniz.

Fiyat Grafiklerinin Nasıl Yorumlanacağını ve Temel Kavramları Öğrenmek

Fiyat Grafiklerinin Nasıl Yorumlanacağını ve Temel Kavramları ÖğrenmekBorsada istediğiniz performansı gösterebilmeniz için piyasa takipleri kadar fiyat grafikleri de önemli yere sahiptir. Grafikler sonucunda, belirlenen vade aralığında fiyattaki hareketliliğin ölçümü yapılır. Örnek vermek gerekirse; A şirketinin hisse senedini 1 yıl boyunca elinizde tutmayı düşündüğünüzü varsayalım. Elbette ki buna, senedin piyasa takibini ve fiyat grafiklerini yorumlayarak karar verirsiniz. İkisinin de sonucu olumlu yönde ise senedi portföyünüze ekleyebilirsiniz. Grafikler sayesinde, senedin 1 yıl boyunca fiyat hareketleri ne şekilde değişecek hangi noktalara kadar düşüş ya da yükseliş görülecek belirleyebilirsiniz. Bunun için grafiği okumanızı sağlayacak temel kavramları öğrenmelisiniz. Tüm bunları, aracı kurumların sunmuş oldukları eğitimler sayesinde kısa sürede öğrenebilirsiniz. Belli bir süreden sonra, başarılı yatırımcılar gibi doğru fiyat varsayımlarında bulunmaya başlayabilirsiniz.

Borsada Fiyatlar Neye Göre Belirlenir ve Değişir? Öğrenmek için Tıklayınız.

Borsa Analizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır Anlamak

Borsa Analizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır AnlamakPiyasa takipleri ve fiyat grafikleri gibi analizler de borsa araçlarının değerlerinde yaşanacak değişiklikler hakkında bilgi verir. Bunun dışında, geçmiş ile bağlantı kurarak bugün, yatırımcıların hangi yönde işlem yapacağı hakkında da fikir edinmenizi sağlar. Biliyorsunuz ki borsada işlem gören araçların değeri, arz – talep mantığına göre değişir. Bu yüzden, yatırımcıların yapmış olduğu alım – satım miktarlarının önemi büyüktür çünkü bu sayı, dengeyi bozarak fiyatların istikrarsızlaşmasını sağlar ve fiyatlar sürekli olarak dalgalı yapıda seyreder. Bu durumu, en iyi analizler sayesinde anlayabilirsiniz. Borsada, temel ve teknik olmak üzere kullanabileceğiniz farklı iki analiz türü bulunur. Temel analizler piyasa takipleri, teknik analizler ise sayısal veriler ile alakalı bilgiler verir. Bu nedenle eğitim faaliyetlerinden faydalanarak gerekli püf noktaları öğrenirseniz, işlemlerinizi bilinçli olarak yürütebilirsiniz.

Psikolojik Yatırım Hatalarından Uzak Durmak

Psikolojik Yatırım Hatalarından Uzak DurmakYatırımcılar, diğer kişilerin yapmış olduğu işlemlerden ve söylemiş olduğu taktiklerden etkilenir. (Borsa piyasasında yatırımcı nasıl düşünmeli, öğrenmek için tıklayın.) Özellikle bu durum, acemi borsa yatırımcıları için geçerlidir çünkü kazanç sağlamak için kendine güvenmek yerine, başkalarına güvenirler. Bu nedenle psikolojik olarak sizi etkileyen duygularınızı minimum seviyelere indirmeli, tam anlamıyla sabır küpü olmalısınız. Bu şekilde, avantajlı pozisyonların sinyallerini alabilir, borsa bilgilerinizi ve deneyimlerinizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz. Törpülediğiniz güdüleriniz sayesinde piyasada acele etmeden, kararlı bir yapıda ilerleyerek sağlam getirilerin altına imzanızı atabilirsiniz. Psikolojik etmenlerin sınırlandırılmasıyla beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsaya ilk defa giriş yapacaksanız yukarıdaki hususları mutlaka dikkate almalısınız çünkü bu önemli noktalar, piyasada para kazanmanızı kolaylaştıracak unsurlardır. Bu unsurları dikkate alan kişiler, borsa yatırım bilincine sahip olarak işlemlerini kontrollü bir şekilde yürütebilir ve diledikleri maksimum karların altına imzalarını atabilir. Süreç uzun olabileceği için başarıya olan inancınızı yitirmemelisiniz. Motivasyonunuzu düşürmeden, konsantre bir şekilde, organize olarak ilerlemelisiniz. Böylece hedeflerinize ulaşabilecek kontrolü sağlayabilir, yatırımlarınızı kar getirecek araçlar üzerinden gerçekleştirerek, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bu nedenle, borsa eğitimlerinden faydalanmayı ihmal etmemeli, bilgi birikimlerinizi ve tecrübelerinizi sağlamlaştırmalısınız. Bu sayede ilerleyen günlerde, bütün konulara ve püf noktalara hakim olabilir, ciddi anlamda borsadan kazanç sağlayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.