Yatırım yapmaya başla!

Borsa Riskleri Nelerdir?

Borsa Riskleri Nelerdir?

Paranın söz konusu olduğu her şey gibi borsada da bazı riskler bulunmaktadır. Bu risklerin engellenmesi ise mümkündür ve başarılı bir borsacı olarak üstesinden gelebilirsiniz. Nasıl bir tüccar riskli olduğu halde ticaret yapmaktan vazgeçmiyorsa, sizin de borsada risk var diye vazgeçmemeniz gerekiyor. Çünkü bilgi ve deneyim ile risklerin önüne kolayca geçebilirsiniz. Tıpkı borsa zenginlerinin yaptığı gibi mantıklı bir portföy oluşturup, piyasaları yorumlamanız işinizi görecektir.

Birikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsanız, işe piyasayı araştırarak başlamalısınız. Dikkat etmeniz gerekenleri, sizin gibi olan kişilerin nasıl bir yol izlediğini ve para kazanmak için yapabileceklerinizi araştırmalısınız. Zaten bu şekilde bir yol izlediğiniz zaman riskler hakkında da bilgi sahibi olacaksınız ve edindiğiniz bilgilerle bu risklerin üstesinden nasıl geleceğinizi öğreneceksiniz. Biraz bilgi ve deneyimle, borsada başarılı adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

Borsada yatırım yaparak kar etme amacında olan birisi için gelecekte sağlayacağı verimin, hedeflenen verimin altında kalması ihtimaline, yatırım riski denmektedir. Beklediğiniz kazancı elde edemiyorsanız ve hedeflerinizi tutturamıyorsanız, borsada söz konusu olan yatırım riskleri yüzündendir. Bu yüzden işlemlerinize yeniden göz atmanız ve hata yaptığınız noktaları bulmalısınız. Daha sonra bu hataları tekrar etmemek için eksik gördüğünüz noktaları güçlendirmelisiniz.

Borsada söz konusu olan bazı yatırım risklerini ele almak istiyoruz:

Borsada Söz Konusu Olan Riskler

1- Faiz Oranı Riski

Piyasada gelecek dönemlerde faiz oranının yükselme ihtimali, hisse senetlerine olumsuz yönde yansımaktadır. Bu nedenle dönemsel faiz oranlarının resmi verilerinin sürekli takip edilmesinde fayda vardır. Faiz oranlarındaki değişiklik olarak tanımlanabilecek bu risk, finans kurumlarının varlık/borç ve net gelir pozisyonlarını etkilemektedir. Faiz oranlarında meydana gelen değişiklik ve dünya çapındaki finans piyasaları entegrasyonunun artması, riskin ölçümünü, yönetimini bir sorun haline getirebilir.

Yaşanan ekonomik krizler ve merkez bankalarının faiz oranlarına müdahalesi, finans kuruluşlarının yöneticilerini faiz oranlarını ölçmeye yöneltmiştir. Yatırım araçlarından oluşan bir portföye sahip yatırımcılar, faiz oranları değiştikçe finansal varlığın piyasa değerinde de dalgalanma söz konusu olur.

Tahvil fiyatları ve faiz oranları arasında ters bir ilişki bulunmaktadır. Vadenin dolmasına kalan süre uzadıkça faiz oranı riskinin artması, riskin yönetimini gündeme getirir. Bir tahvilin veya bononun karşılaştığı faiz oranı riski, menkul kıymetin vadesinin dolmasına kalan süre veya vadeye kalan gün sayısı ile yakından ilgilidir.

2- Enflasyon Riski

Menkul kıymetlerin fiyatları, piyasanın satın alma gücünün azalmasından farklı derecelerde etkilenir. Sabit gelir getiren yatırım araçlarının fiyatlarında enflasyonun etkisi daha şiddetli görülürken, bu etki hisse senetlerinde tartışılır sonuçlara neden olmaktadır. Bazı uzmanlar, hisse senetlerinin enflasyona karşı en dirençli yatırım araçları olduğunu söylemektedir. Enflasyonla birlikte ciro ve karlılık da artmakta, kar paylarında yükseliş yaşanmaktadır. Şirketlerin enflasyon nedeniyle piyasa değerleri artmakta, ortaklık haklarının azalması da önlenmektedir.

3- Piyasa Riski

Sermaye piyasalarında, geçerli bir ekonomik nedene bağlı olmaksızın, psikolojik etkiler yüzünden yatırım araçlarının fiyatlarında düşüşler meydana gelebilir. Bu düşüşlerin, önceden tahmin edilmesi mümkün değildir. Birtakım siyasi olay ve gelişmeler, menkul kıymetler piyasasının olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Piyasa riski olarak adlandırılan bu etkiler, tahvillerden çok hisse senetleri üzerinde etkilidir.

4- Finansal Risk

Ortaklığın varlıklarını finanse etme şekliyle alakalı bir risktir. Sermaye yapısı içinde yer alan bazı kaynaklar, sabit bir yük gerektirdiği zaman, karlılık oranlarında dalgalanma meydana gelebilir. Bununla birlikte mali yükümlülüklerin yerine getirilmesinde de riskler ortaya çıkabilmektedir.

5- İş Riski

Bir şirketin satışları ve faaliyet geliri üzerinde negatif yönde etki oluşturacak grevler, beğenilerin değişmesi, sıkı rekabet, hammadde temininde sıkıntı yaşanması gibi nedenlerden dolayı iş riskleri söz konusu olmaktadır.

6- Yönetim Riski

Şirketlerin satış ve karlılıkları konusunda elde ettiği sonuçlar, yönetimin başarısını veya başarısızlığını ortaya koymaktadır. Yönetici kadrolarının yetenekleri, hisse senetlerinin yatırım riskini de doğrudan etkilemektedir.

7- Sistematik Risk

Borsada söz konusu olan genel riskler dışında yatırımcılar için önemli olan bilimsel özellikte bir risk faktörü daha söz konusudur. Bu risk faktörüne, sistematik risk denmektedir. Beta katsayıları ile ölçülürler. Beta katsayısı, hisse senedinin pazar portföyündeki dalgalanmalara karşı duyarlılığının ölçüsüdür. Pazar portföyü, piyasada işlem gören tüm hisse senetlerini, pazardaki payları oranında içerdiği varsayılan teorik bir portföydür.

Getirinin yüksek veya düşük olması, yatırımcılar için bir risk oluşturmaktadır. Pazar koşullarına bağımlılıktan doğan risk, sistematik risk olarak adlandırılmaktadır. Pazar koşullarından bağımsız getiride dalgalanma yaratan risk ise sistematik olmayan risktir. Yatırımcılar, hisse senetlerini analiz ederken, her hisse için kendine özgü pazarla bağımlılık derecelerini incelemelidir. Beta katsayıları, bu bağımlılığın en iyi göstergesidir.

Beta katsayıları, 1’den büyük olan ve atak olarak adlandırılan hisse senetlerinin pazara duyarlılıkları fazladır. Pazar portföyünün getirisi % 1 arttığı zaman, atak hisselerin getirisi, % 1’den fazla olur. Beta katsayıları, % 1’den az olan ve tutucu olarak isimlendirilen hisse senetlerinde de pazara karşı duyarlılık zayıftır. Pazar portföyünün getirisinde % 1 artış yaşandığı zaman, tutucu hisse senetlerinin getirisi daha düşük bir artış yaşar. Yani borsada fiyatlar artış yaşarken, tutucu hisse senetlerinin fiyat artışı ortalama artıştan daha az olur.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum