Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bono Yatırımı Yaparak Para Kazanmak

Bono Yatırımı Yaparak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Bono, sabit getirili menkul kıymettir ve genellikle ikinci el piyasalarda işlem görmektedir. Para yerine geçen bono, yatırım için risksiz olan güvenilir araçtır. Özel veya kamu kuruluşları tarafından çıkarılan borç senetlerine yatırım yapabilirsiniz. Bononun bir diğer adı da borç senedidir. Borç, belli bir vade aralığını temsil eder. Alacaklısına vade sonunda yatırım yaptığı parayı faiziyle birlikte geri almasını sağlar. Bu nedenle diğer yatırım araçlarına göre zarar etme olasılığı oldukça düşük olduğu için çoğu yatırımcının parasını değerlendirmek açısından tercihini oluşturur.

Bonoda alacaklı ve borçlu taraf vardır. Yatırı yapıldığı için borç vererek alacaklı taraf siz olursunuz. Verdiğiniz parayı da faiziyle birlikte vade bitiminde geri alırsınız. Vade sonunu beklemeden de borç senedini elinizden çıkartabilirsiniz. Fakat bu sefer bononun o gün içindeki fiyatı üzerinden işlemlerinizi yaptığınız için faiz kazancı elde etmeniz değişkenlik gösterir. Bu nedenle vade sonunu beklemeniz karlı olacaktır. Vade süreleri tahvil gibi uzun değildir. En az 2 ay en fazla da 1 yıllık süreci kapsayan bonolara yatırım yaparak, elinizdeki birikimleri değerlendirebilirsiniz.

Bono Yatırımı Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Bono Yatırımı Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Bono yatırımlarını ya bankalar ya özel şirketler ya da devlet aracılığıyla yapabilirsiniz. Bunları internetten takip edebilirsiniz. Çünkü finansman olarak kaynak bulmak için borç senedi çıkartan kurum veya kuruluşlar bonoları halka arz ettiklerini ilan vererek duyururlar. Çok fazla türe sahip oldukları için hangisine yatırım yapacağınıza karar verme aşamasında iyi bir araştırma yapmalısınız. Bono nedir, yatırımı nasıl yapılır, çeşitleri ve özellikleri nelerdir bilmelisiniz. (Soruların cevaplarını bu yazıdan öğrenebilirsiniz.) Bunun nedeni türlere göre vade aralıklarının değişkenlik gösterdiği gibi kazançlarında tutarlarının farklı olmasıdır.

Para aracı olduğu için bono, tahvil ve hisse senedi gibi menkul kıymet grupları içerisinde yer alır. Yukarıda yazdığım yöntemler dışında borsa aracılığıyla da bono yatırımı yapabilirsiniz. Borsa hakkında belli bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip değilseniz, öncelikle piyasayı ayrıntılı bir şekilde öğrenmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Çünkü piyasada biliyorsunuz ki kazananlar kadar kaybedenler de yerini almaktadır. Bu nedenle borsaya başlarken bilinmesi gerekenler hususunda eğitiminiz tam olmalıdır. Ancak bu şekilde piyasanın işleyişine göre hareket ederek hak ettiğiniz miktarları kazanabilirsiniz.

Hisse senetleri daha yüksek kazanç sunmalarına rağmen yatırımcıların çoğu az ama öz olsun düşüncesi ile tahvil veya bono borç senetlerine yönelmektedir. Bunun nedeni sabit getirinin elde edilmesi güvencesidir. Yani herhangi bir kayıp yaşanmamasıdır. Tabii ki bu biliyorsunuz ki vade süresi bitimine kadar beklenildiği zamanlardadır. Beklemediğiniz zamanlarda ise kazancınızın miktarı değişecektir. Bu nedenle özellikle faiz ve enflasyon oranlarını dikkate alarak, ikinci el piyasalarda bono satışınızı yapmalısınız. Bonolar, bu oranlarla ters ilişkidedir. Oranlar yükseldiğinde, bonoların değeri düşer. Aksi durumda da yükselir. Bu nedenle hem yaşadığınız yerin hem de yurt dışı ülkelerinin uygulamış olduğu para – faiz politikalarını takip ederek, borç senetlerinin alacağı değerler hakkında fikir yürütebilir hale gelmelisiniz.

Devletlerin çıkartmış olduğu borç senetleri diğer türlere göre daha güvenilir olduğunu söyleyebilirim. Çünkü paranızı devlete borç olarak veriyorsunuz ve sonucunda anaparanızı faiziyle geri alıyorsunuz. Bunun için internetten piyasaya sürülen bonoların takibini yapmalısınız. Hedeflerinize ulaşmanızı sağlayanları portföyünüze eklemelisiniz. Hazine bonolarının dışında banka, finansman ve altın, gümüş, platin bonolarına da faiz riski olmadan yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bunun için kesinlikle borç senetlerinin özelliklerini bilerek, sağlamış olduğu faydaları göz önünde bulundurarak işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Genellikle bu işlemlerinizi ya bankalar ya da borsa piyasası aracılığıyla yaparsınız. Borsa yatırım hesabı nasıl açılır, öğrenmek için buraya tıklayın. Bu nedenle bankaların ve borsanın işlem listesine bakarak hangisini alıp satacağınıza karar verebilirsiniz.

Kimler Bono Yatırımı Yaparak Para Kazanır?

Kimler Bono Yatırımı Yaparak Para Kazanır?Bono yatırımı yapmak için tek koşul yaşınızın 18’in üzerinde olmasıdır. Bunun dışındaki koşullar prosedür gereğidir ve kısa sürede halledilir. Öncelikle yatırımlarınızı borsada mı yoksa bankada mı yapacağınıza karar vermelisiniz. Ardından aracı kurumların ya şubesine giderek ya da internet üzerinden yatırımcı olmak için gereken şartları ve sunulan imkanları öğrenmelisiniz. İmkanlar değişiklik gösterdiği için kurumlar arası kıyaslama yaparak seçiminizi yapmalısınız. Ardından birikmiş paranızla istediğiniz borç senedini alabilirsiniz. Vade süresi bitmeden veya bittiğinde senedi elinizden çıkartarak kazanç elde edebilirsiniz.

Bono Yatırımı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Bono Yatırımı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Bonolar çeşitli türlere sahip olduğundan dolayı kazanç olarak net bir rakam belirtmek pek de doğru olmayacaktır. Fakat yine de kazanılan paranın miktarı yüzünüzün gülmesine yeteceğini söyleyebilirim. Çünkü sonuç olarak yatırdığınız paranın fazlasına sahip oluyorsunuz. Bu da günümüz şartlarında oldukça avantajlı bir durumdur. En azından paranızı riske atmadan yatırım yapıyorsunuz. Zarar etme olasılığınız da oldukça düşük. Bu nedenle bonolar kesinlikle para kazanmak için tercih edilen en iyi alternatif araçlardan biridir.

Sonuç olarak, bonolar parayı temsil eden borç senedidir. Yatırım işlemleri ya bankalar ya da borsalar üzerinden yürütülür. Bu nedenle birikimlerinizi değerlendirmeyi tercih ettiğiniz yerin olanaklarını bilerek, fırsatları yakalayarak para kazanabilirsiniz. Vade süreleri 60 günden az 365 günden fazla olmayan, kurum veya kuruluşların fon kaynaklarını karşılamak amacıyla çıkarttıkları senetlere yatırım yaparak kenarda köşede bekleyen paranızı güvenilir bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu konuda mikro ve makroekonomik gelişmeleri takip etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü senetlerin değerleri hem bu unsurlara göre hem de yatırımcıların taleplerine göre değişkenlik göstermektedir. Daha önce hiç yatırım yapmamışsanız, aracı kurumlarının vermiş olduğu hizmetlerden faydalanmanızı, derin bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü birikimler çöpe atılmayacak kadar değerlidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu