Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sterlin, Faiz Değişikliği Yapmayan BoE Kararıyla Dolar Karşısında Sert Yükseldi

Piyasanın beklentisi yönünde kararlar alan İngiltere Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından GBP/USD iki yıldan fazla sürenin zirvesine çıktı.
Sterlin, Faiz Değişikliği Yapmayan BoE Kararıyla Dolar Karşısında Sert Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BoE), 16 Aralık’ta sona eren Para Politikası Kurulu toplantısında faiz değişikliğine gitmedi. Faiz oranının %0,1 seviyesinde sabit tutulmasına oy birliğiyle karar verildiği bildirildi.

Pandeminin ekonomide yarattığı hasarı telafi etmek, şirketlerin ve hanehalkının yükünü hafifletmek için en son geçen ay varlık alım programını artıran banka, yılın son toplantısında ekonomistlerin beklediği gibi yeni bir karar almadı.

Coronavirüsün tüketici davranışlarındaki etkisine bağlı olarak, on iki aylık enflasyonun Kasım’da %0,7’den, %0,3’e gerilediği hatırlatıldı.
İngiltere Merkez Bankası Aralık Kararı
Kaynak: İngiltere Merkez Bankası

KDV indiriminin sona ermesi ve bu yılın başlarında enerji fiyatlarındaki büyük düşüşün yıllık karşılaştırmanın dışında kalması nedeniyle, ilkbaharda TÜFE enflasyonunun %2 hedefine doğru yükselmesi bekleniyor.

Ekonominin önünde çok fazla belirsizlik olduğu ifade edilen toplantı karar metninde, pandeminin yanında Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde mutabakata varılamayan ticaret anlaşmasının da risk unsuru olduğu söylendi.

Önümüzdeki süreçte ekonominin seyrinin, işletmelerin, hanehalklarının ve finans piyasalarının vereceği tepkiye bağlı olduğu eklendi.

Ülke gayrisafi yurt içi hasılasının, yılın son çeyreğinde düşeceği, ancak pandemi nedeniyle konulan kısıtlamaların gevşetilmesiyle toparlanacağı söylendi.
İngiltere Ekonomisi Aşı ve Brexit Anlaşmasıyla 2021’de Güçlü Toparlanacak
Kaynak: ONS

İngiltere 1 milyon 913 bin vaka ve 65 bin can kaybıyla, salgından en fazla etkilenen yedinci ülke oldu. Pfizer ve BioNTech’in hazırladığı coronavirüs aşısını ilk onaylayan ülke olan Birleşik Krallık’ta son 24 saat içinde 25 bin yeni hasta bildirildi.

Ekonomistler salgının etkileri silindikçe, İngiltere ekonomisinin 2021’de güçlü toparlanacağını öngörüyor. Aşının kullanımına ilişkin yapılan değerlendirmede tüketiciler, işletmeler ve finans piyasaları üzerinde yapılan anketlerin, ekonomik faaliyetleri destekleyeceği yönünde olumlu görüş içerdiği belirtildi.

Aşının başarılı bir şekilde yaygınlaştırılmasının, iktisadi faaliyetleri destekleyeceği fakat bunun anlık ekonomik davranışları nasıl etkileyeceğinin belirsiz olduğu söylendi.

Sterlin, Brexit belirsizliğine rağmen dirençli kalmaya devam ederken, ABD doları karşısında 3 Mayıs 2018’den bu yana en yükseğe çıktı.
GBP/USD Paritesi Yükseldi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

GBP/USD paritesi öğleden sonraki işlemlerde 1,3623’e yükselerek, son iki buçuk yılın zirvesine çıktı. Dolar, Perşembe günü hem Euro hem sterlin karşısında sert geriledi. Türk lirası karşısında ise %1’e yakın düşüş gösterdi.

Analistler dolar endeksinin kısa vadede aşağı yönde hareket etmesi sebebiyle, GBP/USD paritesinin yukarı yönde fiyatlandığını belirtiyor. Parite için 1,3420 – 1,3465 seviyelerinin önemli olduğu belirtilirken, destek seviyelerinin 1,3432 – 1,3515, direnç seviyelerinin 1,3652 – 1,3705 olarak öne çıktığı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu