Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başarılı Bir Üst Düzey Yönetici Olmak için Geliştirmeniz Gereken Yetenekler

Üst düzey yöneticilerin farklı özellikleri vardır. Ancak yine de başarılı olmak için onların da geliştirmesi gereken değerli yetenekleri bulunur!
Başarılı Bir Üst Düzey Yönetici Olmak için Geliştirmeniz Gereken Yetenekler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüz yöneticilerinin, eski dönem yöneticilerine göre daha farklı kriterler dikkate alınarak seçildiğini biliyoruz. Daha üstün yönetici becerilerine sahip olmanız gerekiyor ve değişen trendler hakkında bilgi sahibi olarak hızlı bir şekilde ayak uydurabilmelisiniz. Bir yöneticinin nasıl pazarlık ettiği, araştırmalarda neleri önemsediği, şirketlerini neye göre değiştirmeye karar verdiği gibi önemli konularda gözlemler yapılır. Bizlerde bu gözlemlere göre sizlerle başarılı bir üst düzey yöneticinin nasıl yeteneklere sahip olması gerektiğini paylaşmak istiyoruz.

Bir üst düzey yöneticinin sahip olması gereken ilk yetenek, liderliktir. Eskiden teknik uzmanlığa önem verilirken, günümüzde liderliğe önem verildiğini biliyoruz. Bu liderlik ise ilham verici, stratejik, etik ve bugünün yönetici yeteneğiyle uyumlu otoriter olmayan liderlik olarak çeşitlendiriliyor. Şirketlerin hangi özelliği öne çıkan yöneticilerle çalışacağı ise kendilerine özgü olan ihtiyaçlara göre değişkenlik gösteriyor. Şirketin kendine yeni bir strateji ve yol belirlemesi gibi durumlarda ileri görüşlü liderliğin öne çıktığı söyleniyor. Ayrıca bir şirkette organizasyon ile birimlerin, performans, verimlilik ve büyümesi söz konusu olduğunda yine liderlik öne çıkıyor.

Üst düzey yöneticilikte, stratejik düşünme ve yönetim de ön plana çıkan yetenekler arasında yer alıyor. Şirket organizasyonları için stratejik yön belirleme yeteneği güçlü yöneticilerden olmanız gerekiyor. Aynı zamanda stratejik düşünmeyle bütünleyici bir liderlik de ön planda tutuluyor. Üst düzey yöneticilikle ilgili yapılan bir araştırmaya göre; operasyon bilgisi veya yönetimde yüksek standart gibi vizyon yönetimi yeteneğinin de bulunması gerekiyor.

Üst düzey yöneticiler için en çok dikkat çekilen bir diğer yetenek, teknik anlamda becerilerdir. Yani hukuk, finans ve teknoloji gibi alanlarda becerikli olan yöneticilerin ön plana çıktığı belirtiliyor. Başarılı yöneticilerin, teknolojinin organizasyonlar üzerindeki etkisini ve teknolojiden nasıl yararlanacaklarını bilmesi gerekiyor. Aynı zamanda ticari zeka ve sektöre ait özel bilgilerin de tam olarak üst düzey yöneticilerin yetkinlikleri arasında yer alması oldukça önemlidir. Aynı zamanda teknik bilgilerini ve düşüncelerini icraata dökebilmesi de gerekiyor. Eğer dökemiyorsa, zeki ama başarısız bir yönetici olacaktır. Zeki ama başarısız olmanızın nedenleri için bu yazıya göz atın.

Ekip ve iyi ilişkiler kurmak da üst düzey yöneticilerin kazanması gereken yetkinlikleri arasında yer alıyor. Başarılı yöneticilerin, ekip kurup yönetebilmesi ve eşit sorumluluklar dağıtabilmesi gerekiyor. Birçok görüşe göre, başarılı bir üst düzey yöneticinin oldukça güçlü bir liderlik ekibi kurarak geliştirmesi gerekiyor. Yöneticilerin ekibini geliştirme konusunda yetenekli olması ve benmerkezcilikten kaçınması gerekiyor. Bencil bir yöneticinin “neden beni dinlemiyorsun” tarzı söylemlerini duyabilirsiniz. Çünkü insanlar onu dinlemekten sıkılmış olabilir ve artık itibar etmiyordur. Ekip çalışmasında dinlenmemesine neden olan hataları buradan görebilirsiniz. Ekip odaklı bir yöneticinin, her zaman daha ön planda yer aldığını da bilmelisiniz. Aynı anda birden fazla işi idare edebilmeli, mevki derecelerine bakmadan liderlik yapmalı ve strese karşı dirençli olmalıdır.

Uzmanlara göre ideal bir üst düzey yönetici adayının ikna kabiliyetinin de yüksek olması gerekiyor. Aynı zamanda iyi bir sunum becerisine de sahip olmalıdır. Bu durum, “geniş bir paydaş yelpazesiyle etkileşim içinde olma entelektüel kabiliyeti” olarak tanımlanıyor. Başarılı üst düzey yöneticilerin birbirinden farklı kitlelere ikna edici sunumlar yapabilmeli gerekiyor. Ayrıca içten, bilgili, arkadaş canlısı bir imaj çizmesi de oldukça önemlidir. Saygın bir iş hayatı için bu imajı çizmeniz de yer alıyor.

Günümüzde değişim yönetimine olan ilgi de artmaya başladı. Bu nedenle değişimi yönetebilen, bir değişim ve dönüşümün gündemine öncülük edebilen yöneticilerin tercih edildiği biliniyor. İş tanımında aranan vasıflara, değişim yönetiminin, şirket bünyesinde büyük bir değişimi yönetmekten çok sürekli değişim konusuna hazırlıklı olma durumu da eklenmiştir. Sürekli değişim düşüncesine sahip olmanın, organizasyonları iyileştirmek, daha iyi süreç ve sistemler yaratmak, ticari ilişkileri geliştirmek, pazar payını artırmak gibi tanımlara da sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle üst düzey yöneticilerin kendilerini bu yönde de geliştirmesi gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.