Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Saygın Bir İş Hayatı için Dikkat Etmeniz Gereken 7 Nokta

İş hayatında ve kariyerinizin her döneminde saygınlık kazanmanız son derece önemlidir. İşte siz saygın bir iş hayatı için dikkat etmeniz gereken noktalar:
Saygın Bir İş Hayatı için Dikkat Etmeniz Gereken 7 Nokta
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İş hayatı boyunca sergilediğiniz davranışlar, kariyerinizi doğrudan etkiler. Dikkat etmeniz gereken davranış tipleri ve etkili bir iletişim sayesinde daha saygın bir iş hayatına, yani kariyere sahip olabilirsiniz. Çok iyi iş çıkaran, verilen işi hakkıyla yerine getiren biri olabilirsiniz; ama saygın bir kariyere sahip değilseniz, adınız pek anılmayacaktır. Eğer adınızın her daim iyi bir şekilde anılmasını istiyorsanız, yaptığınız iş kadar davranışlarınızı da kontrol edebilmelisiniz.

Çalışanların işyerinde dikkat etmesi gereken davranışlar arasında belki de en önemlisi öfkenizi dizginlemek ve her ne olursa olsun işinize odaklanmaktır. Öfkeyle kalkan zararla oturur sözünü aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın ve iş hayatınızı mahvedecek çıkışlarda bulunmayın. İş hayatında parmakla gösterilen kişilerden olmak istiyorsanız, kibirli, sorumsuz, boşboğaz biri olmamaya dikkat edin. Hele ki ağzınızdan espri niteliğinde bile olsa argo bir kelime çıkmamalıdır. Her daim dakik, tam vaktinde işinin başında, sorumluluklarını bilen ve grup çalışmalarına uyumlu bir çalışan olmalısınız.

Şimdi sizlerle saygın bir iş hayatına sahip olmak için dikkat etmeniz gereken 7 noktadan bahsetmek istiyorum:

1 Bilgi Paylaşımı

Bilgi PaylaşımıBir işyerinde bilgi paylaşımı demek, daha iyi iş çıkarmak demektir. Aynı zamanda bildiklerinizi başkalarıyla paylaşmıyorsanız, tüm iş yükünün de üzerinizde kalacağını unutmayın. Siz bilgilerinizi başkalarıyla paylaşarak onun da bilinçlenmesini sağladığınız zaman, daha saygın bir çalışan olacaksınız. Paylaşıma kapalı biriyseniz, farkına varmadan tüm işi sırtlanmış olursunuz. Bu şekilde hem daha çok yorulur hem de yaptığınız işleri zamanında teslim edemeyerek kariyerinizi mahvedersiniz. Bilgi ve tecrübelerinizi ekip arkadaşlarınız ve müşterilerinizle paylaşmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde insanlar sizin için “ne yaptığını biliyor ve başkalarını önemsiyor” görüşünün benimsenmesini sağlayacaktır.

2 Tarz Sahibi Olun

Tarz Sahibi OlunTarz sahibi olmayı her açıdan ele alabilirsiniz. Elbette her şey kılık kıyafetle başlar. Düzgün ve temiz giyimli biri olarak ilk adımı atabilirsiniz. Bir başka açı ise sürüye kapılmamaktır. Herkesle aynı eğitimleri alırız ve fark yaratmak tamamen bize kalmıştır. Eğer bu farkı yaratabilirseniz, saygınlık kazanırsınız. Elbette bunu kibir veya böbürlenme ile değil, zeka, yaratıcılık ve çalışkanlıkla yansıtmalısınız. Eğer bir iş yapılması konusunda ortaya bir fikir atılmışsa ve sizin daha farklı bir öneriniz varsa mutlaka paylaşın. Böylece tarzınızı belli etmiş olursunuz. Dikkat etmeniz gerekense bunu atılan fikre muhalefet olma için değil, daha iyi iş çıkarabilmek için atın.

3 Pozitif ve Eğlenceli Kişilik

Pozitif ve Eğlenceli Kişilikİş hayatında, pozitif ve eğlenceli bir kişiliğe sahip olmak, iş arkadaşlarınız ve işvereniniz için en iyi davranışlardan birisidir. Sizinle konuşmak, bilgi paylaşımına girmek, görev vermek veya birlikte bir işi başarmak isteyenlerin sayısı artacaktır. Başarılı bir iş hayatı için sahip olmanız gereken yetenekler arasında pozitif bir kişiliğe sahip olmanız da yer almaktadır.Kişileri pozitif tavrınızla her daim etkileyecek ve kibirden uzak bir şekilde işlerinizi yürütebilirsiniz. Sorunlarınızı kimseye yansıtmamalı, panik yapmamalı ve duygusal konularla başa çıkabilmelisiniz. Eğlenceli bir kimlik ise hayran kalınacak bir profil oluşturmanızı sağlar. Elbette soğuk esprilerden bahsetmiyorum!

4 İş Tutkusu

İş Tutkusuİşinize olan tutkunuzu hiçbir zaman kaybetmeyin. Birazcık bile işinizle ilgili endişeler, bıkkınlık belirtileri fark ederseniz, performansını direkt düşecek, işlerinizi yapma konusunda başarısız ve dikkatsiz olacaksınız. Bu nedenle önce kendinize ve yaptığınız işinize karşı saygınızı koruyun ve hayran olduğunu bir işi başarılı bir şekilde yapın. İşinizle evli olmak dışında, işinizi sevmeniz, çalışan ve işverenlere bağlı olmanız, saygın bir iş kariyerine sahip olmanızı sağlayacaktır.

5 Sürekli İletişim

Sürekli İletişimEğer iş arkadaşlarınız ve işvereniniz sizden bihaberse, saygın olmanız da pek mümkün değildir. Bu nedenle iyi ve sürekli bir iletişim kurmanız yollarını bulun. İş ağınızda bulunan insanlarla sürekli iletişim halinde kalın, boş muhabbet etmek yerine kısa muhabbetlere girin. Bu kişilerle kaliteli bilgi paylaşımında bulunun, kaliteli ortamlarda vakit geçirin.

6 Okuma Alışkanlığı

Okuma AlışkanlığıSürekli okuyan insanlar, ayaklı kütüphane dediğimiz kişilere kısa zamanda dönüşür. Elinize ne geçerse, işinizle alakalı bilgiler, kitaplar, dergiler, haberler ve köşe yazıları gibi ne bulursanız, okuyun. Okuduğunuz bilgide, bir cümle bile iş hayatınıza büyük bir etki yapabilir ve performansınızı artırabilir. Fark etmeden edindiğiniz kelime ve bilgi haznesi sayesinde kişilerle daha etkili iletişim kurabilir, işiniz için daha yaratıcı fikirler geliştirebilirsiniz.

7 Objektif Olmak

Objektif Olmakİş arkadaşlarınızla muhabbet ederken, bir iş toplantısındayken, rakiplerinizi analiz ederken veya müşterilerinizle konuşurken objektif olun. Yanlış yönlendirmek yerine objektif olmak daha geniş bir çerçeveden, daha mantıklı bir bakış açısına sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu durum da kısa sürede kariyerinizi saygınlık olarak yansıyacak ve istediğiniz pozisyonda kolayca yükseliş kaydedeceksiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın