Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kızına Harçlık Vermeyen Baba, Aldığı Ceza Karşısında Şok Oldu!

Kendisine harçlık vermeyen babasına sinirlenen genç kız, çareyi mahkemede aradı. Ve belki de normalde alabileceğinden çok daha fazla harçlığa kavuştu. İşte detaylar:
Kızına Harçlık Vermeyen Baba, Aldığı Ceza Karşısında Şok Oldu!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Babasından istediği harçlığı alamayan genç kız, deyim yerindeyse soluğu mahkemede aldı. Hak ettiği parayı alamadığı için babasına dava açtı ve pek çok akranının alamayacağı miktarda bir harçlığa kavuştu. Evet, 26 yaşındaki genç kız, bundan sonra tıpkı bir maaş gibi her ay düzenli olarak yaklaşık 1000 euroluk harçlık alacak. Zira elinde mahkeme emri var! İşte detaylar…

İtalya’da yaşanan olay, bir babanın çalışmayı da okumayı da istemeyen kızına harçlık vermeyi reddetmesiyle başladı.

İtalya’da yaşanan olay, duyanları şaşırttı.

Çünkü Gino Cecchino isimli baba, 3 yıllık bir bölüme kayıtlı olan kızının okulunu 6 yılın sonunda hala bitirememesine ve bir işe girip çalışmamasına kızıyordu. Bu nedenle, onun masraflarını karşılamaktan vazgeçerek haftada yalnızca 20 euro vermeye başladı.

Böylelikle kızını okulunu bitirmesi ya da bir işe girmesi için teşvik etmeyi planlıyordu. Ancak tahminlerinde yanıldığını kendini mahkeme salonunda bulduğunda anladı.

Kızına harçlık vermeyerek onu teşvik ettiğini düşünüyordu.

Nitekim kendi ifadesine göre kızının iyiliğini isteyen baba, sanık koltuğuna oturmak durumunda kalmıştı. Ancak kıza göre de o haklıydı. Çünkü annesi ile babası boşandığında, Cecchino ona nafaka ödemeyi kabul etmişti.

Babası, savunmasında kızına yalnızca acil durumlarda maddi yardım yapması gerektiğini savunurken, hakim tam tersini söyledi.

Baba, hakimin verdiği karar karşısında şaşkına döndü.

Çünkü mahkemeye göre baba, kızın tüm masraflarını karşılamalıydı. Kararın dayanağı ise ekonomik bağımsızlığını sağlayamamış çocukların bakımından ebeveynlerin sorumlu tutulduğu bir yasa oldu. Sonuçta Cecchino kızına, oda kirası, üniversite harcı, faturalar ve tatil masrafları dahil olmak üzere her ay yaklaşık 1000 euro ödeyecek.

Baba bu karar karşısında tepkisini şu sözlerle beli etti: “Mahkemenin unuttuğu bir şey var. Benim 18 yaşında ve üniversiteye gitmek isteyen bir kızım daha var. Yıllık kazancım 20 bin euro. Aylak kızıma ayda bin euro verirsem, gerçekten okumak isteyen kızıma nasıl bakacağım?” Peki, bu davada sizce kim haklı? Baba mı yoksa kız mı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın