Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

10 Yılın En Kazançlı Dönemini Tamamlayan Altın %24, Gümüş %48 Yükseldi

2020 yılında rekor seviyeleri gören altın ve gümüş, 2010 senesinden bu yana en kazançlı dönemini gerçekleştirdi. Bu dönemde gümüşün getirisi altını ikiye katladı.
10 Yılın En Kazançlı Dönemini Tamamlayan Altın %24, Gümüş %48 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

2020 yılı tüm dünya için her açıdan zor bir dönem oldu. 2019’un son ayında başlayan coronavirüs salgını 1 milyon 812 bin insanın yaşama veda etmesine sebep olurken, pandemiyle mücadele kapsamında alınan tedbirler ekonomiyi de kötü etkiledi.

Söz konusu dönemde yatırımcılar riskten kaçış algısıyla kendini altın gibi güvenli liman varlıklara yöneltti. Altın fiyatları özellikle Ağustos ayına kadar sert bir çıkış sergileyerek yatırımcısına en çok kazandıran finansal araçlardan birisi oldu. Fakat gümüşün getirisi altını da geçti.

Altının ons fiyatı saat 09:16’da %0,19 ekside 1889 dolardan işlem görüyor.
Altın %24 Yükseldi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Ons altın 2020 yılına 1517 dolardan başlangıç yaptı. Çin’in Wuhan kentinde Covid-19 virüsünün tespit edilip dünyaya yayılmasının ardından yükselişe geçen kıymetli maden mart ayında 1455 ile yılın en düşük seviyesini kaydetti.

Fakat bütün dünyada salgını durdurmak amacıyla getirilen kısıtlamalar, iş yerlerinin kapatılması, insanların evlerinden çıkmaması, kısacası hayatın durma noktasına gelmesi finansal tercihlerin de değişmesine sebep oldu.

Eskiden beri güvenli varlık olarak nitelendirilen altın bu gelişmelerin etkisi ile 7 Ağustos‘ta 2075 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Alınan tedbirlerle birlikte salgının hızı yaz aylarında yavaşlasa da son iki aydır yeniden tırmanışa geçmiş durumda.

Fakat bu dönemde birkaç ilaç firmasının aynı anda aşı hazırlayıp piyasaya sunması altındaki yükselişin de sınırlı olmasına yol açtı. Değerli metal Ağustos ayından bu yana 2000 dolar altında işlem gördü. Son 10 yılın en kazançlı dönemini tamamlayan altın Ağustos ayına kadar olan dönemde %36, yılın tamamında ise %24 yükseldi.

Yatırımcısına oldukça yüksek oranda getiri sağlayan altın, yılın son gününde düşüş eğilimli hareket ediyor. Dün 1893 dolardan kapanan altın, yeni işlem gününde 1885 – 1899 arasında hareket etti.  Ancak yurt dışında birçok ülkede noel tatili nedeniyle piyasalar kapalı. Bu bakımdan Perşembe günü fiyatları etkileyecek önemli bir gelişmenin olmaması bekleniyor.

Gümüş fiyatları ise 2020 yılında %48 yükselerek, yatırımcısına altından daha fazla kazandırdı.
Gümüş %48 Yükseldi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Ekonomide yaşanan belirsizlikle birlikte gümüş fiyatları Ağustos ayına kadar olan dönemde %63 oranında yükseldi. 30 dolar sınırını zorladıktan sonra kazancının bir kısmını geri verdi. Şu sıralarda 26,54 dolardan işlem gören gümüş, yıllık getiri bakımından altını ikiye katladı. 2020 senesi gümüş için de son on yılın en kazançlı dönemi olarak gerçekleşti.

Analistler 25,50 – 26,00 bölgesi üzerinde kaldığı sürece yükseliş beklentisinin korunacağını belirtiyor. Bunun devamında 26,90 – 27,40 seviyelerinin gündeme gelmesi beklenirken, olası düşüşlerde 25,50 – 25,00 seviyelerine geri çekilme olacak. Son haftalarda dalgalı bir grafik çizse de teknik olarak güçlü kalmaya devam ettiğinin altı çiziliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu