Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

5 Bin Dolar Getir, Oturma İznini Götür!

Bazı ülkeler yatırımcıları çekebilmek adına işi abartarak, sadece 5 bin dolarlık yatırım ile oturma izni vermeye başladılar.
5 Bin Dolar Getir, Oturma İznini Götür!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünya genelinde birçok ülke yatırım karşılığında oturma izni veriyor. Hatta bazıları ev alana ya da vatandaşlarına istihdam sağlayan yatırımcılara vatandaşlık vererek, ülkelerine katkı sağlayan bu girişimcileri birer “melek” olarak görüyorlar. Özellikle de yaşanan finansal krizler, gerekli yatırım miktarının daha da aşağılara çekilmesine neden oluyor.

Sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde de yatırım yoluyla oturma izni ve vatandaşlık elde edilebiliyor. Elbette ki ülkelerin gelişmişliğine göre ya da belirlemiş oldukları kriterlere göre de bu rakamlar uçuk seviyelere ulaşabiliyor. Fakat dünya çapında bazı ülkelerde oturma iznine sahip olabilmek için sadece 5 bin dolarlık yatırım yapmak yeterli oluyor.

5 Bin Dolarlık Yatırım ile Oturma İzni Veren Ülkeler

5 Bin Dolarlık Yatırım ile Oturma İzni Veren Ülkeler“Yatırımı yap, oturma iznini kap!” kampanyaları hız kesmeden devam ediyor. Hatta 2017 yılının ilk yarısında yapılan incelemelerle, yatırım kampanyalarında geniş çapta indirime gidildi. 500 bin doların altında yapılan bir yatırım ile dünyanın herhangi bir yerinde oturum izni ve vatandaşlık elde etme şansı yakalayabiliyorsunuz.

5 Bin Dolarlık Yatırımla Oturma İzni2017 yılıyla başlayan yatırım indirimi ile Fransa’da yaklaşık olarak 326 bin dolara oturma iznini kapabilirken, 1000 lira ile kendinizi zengin hissedeceğiniz ülkelerde ise bu miktar çok daha aşağılara çekiliyor. 1000 TL’nin yaklaşık olarak 2 milyon Guarani ettiği Paraguay ve Panama’da sadece 5 bin dolarlık, yani yaklaşık olarak 18 bin liralık yatırım yaparak oturma iznine erişebiliyorsunuz.

Hangi Ülke Ne Kadar Yatırım İstiyor?

Hangi Ülke Ne Kadar Yatırım İstiyor?Panama ve Paraguay, oturma izni için sadece 5 bin dolarlık yatırım isteseler de şu anda dünya çapında ortalama olarak 490 bin dolara vatandaşlık hakkı elde edebiliyorsunuz. Fakat elbette ki bu rakam tamamıyla gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Türkiye, İngiltere ve Portekiz gibi ülkeler, yatırımdan daha çok istihdam yaratılmasına önem veriyorlar. Elbette ki bazı ülkeler de direkt olarak yapılan yatırımları değerlendirdikleri vize programlarını uyguluyorlar. Ayrıca İtalya ve İsviçre gibi ülkelerde de yıllık yapılan yatırımlar baz alınıyor. Peki, hangi ülkeler, oturma izni için ne kadar yatırım yapmanızı istiyor?

Başta nüfusun yoğun olduğu ülkelerden ABD ve Çin Halk Cumhuriyeti 500 bin dolarlık yatırım isterken, Fransa 326 bin dolar, Kanada ve İtalya ise 150 bin doların altında yatırım yapanlara oturma izni veriyor. Bu durum Malezya’da ise 34 bin dolara ve Tayland’da da 15 bin dolara gerçekleşebiliyor. Gereken yatırım miktarının en az olduğu Panama ve Paraguay’da ise 5 bin dolara iniyor.

En Başarılı Vergi Uzmanlarından Christians Bu Konuda Ne Düşünüyor?

En Başarılı Vergi Uzmanlarından Christians Bu Konuda Ne Düşünüyor?Dünyanın en başarılı 50 vergi uzmanından bir tanesi olan McGill Üniversitesi bünyesindeki Allison Christians tarafından derlenen bu rapora göre ülke vatandaşlıkları birer ticari metaya dönüşüyor. Ayrıca vergi sistemlerinin de bu ticarette büyük bir rol sahibi olduğunu belirten Christans, ülkelerin bu sistemi oturum hakkı ve vatandaşlık değerlerini daha da fazla arttırmak için kullandıklarını düşünüyor.

Yurt dışında oturum ve vatandaşlık hakkının yanı sıra ev sahibi olmak, dünya genelinde birçok insanın hayallerini süslüyor.  Elbette ki varlıklı bireylerin bu hayallerini fırsata dönüştürmek isteyen ülkeler de çeşitli kampanyalar başlatıyorlar. Peki, 5 bin dolar ödeyerek, oturma izni verilmesi hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.