Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sadece 1000 Lira ile Kendinizi Zengin Hissedeceğiniz Ülkeler

Ülkelerin döviz kurlarındaki farklılık, cebimizdeki paranın başka yerlerde çok daha değerli olmasına neden olabiliyor. İşte o ülkeler...
Sadece 1000 Lira ile Kendinizi Zengin Hissedeceğiniz Ülkeler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bildiğiniz gibi bir ülkenin para biriminin, başka bir ülke para birimi karşısındaki değeri üzerinden uluslararası ticaret yapılmaktadır. Bu değere döviz kuru, parite gibi isimler verilmektedir. Finans piyasalarında yatırımcılar bu değerlerde görülen artış veya azalış üzerinden işlemlerini gerçekleştirir ve para kazanır. Yatırımcılar dışında uluslararası ticari ilişkileri bulunan tüm şirketler, kendi para birimlerinin ticaret yaptığı ülkenin para birimine göre değeriyle ilgilenmektedir.

İlk başlarda dolar egemenliğinde para birimlerinin birbirine dönüşümü sağlanırdı. Bretton Woods anlaşması ile para birimlerinin değer farklılığı nedeniyle yaşanan ticari sorunlar, altın – dolar dönüştürülebilirliği ile çözüm bulunmuştur. Bu sayede ülkeler birbirleri ile ticaret yapabilmiştir. Günümüzde ise kur sistemleri geliştirilmiştir ve bir ülke kendi para birimi karşısında bir başka para biriminin değerini kolayca bulabilmektedir. Ülkelerin ekonomilerinin farklı dinamiklere sahip olması; enflasyon, faizler gibi birçok etkenden dolayı da para birimlerinin değerlerinde farklılık söz konusudur. Yani ülkemizde 1 doların en güncel haliyle 2,92 liraya eşit olması, iki ülkenin ekonomilerinin farklı etkenlere sahip olması anlamı taşır.

Ülkelerin para birimlerinin birbirine göre değerleri karşılaştırıldığında da bazen devasa farklılıklar görülebilmektedir. Yani 1000 liranız ile Amerika’da pek bir şey yapamazken, Hong Kong’da yaklaşık 2 bin 703 Hong Kong dolarınız ve Irak’ta 406 bin 240 Irak dinarına sahip olursunuz. İşte bu farklılıklar nedeniyle de gittiğiniz ülkenin para biriminin değeri çok düşükse size bir milyarder hissi verebilir.

Daha önce sizlere, dünyanın en değersiz para birimlerinden bahsetmiştik ve ele aldığımız 15 para biriminin dolar ile Türk lirası karşısındaki değerlerini vermiştik. Aynı zamanda tarihi eser niteliğinde görebileceğimiz ve dünyanın en değerli bozuk paralar hangileri incelemiştik. Bu para birimlerinin de yer aldığı listemize göz atmak için fotoğraflara tıklayın.

Afganistan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 23 Bin 262 Afgan Afganisi

Afganistan Para Birimi ve EkonomisiAfganistan’ın resmi para birimi Afgani’dir ve Da Afghanistan Bank tarafından basılmaktadır. Ülke bakır rezervi açısından çok zengindir. Kara ile çevrili bir ülkedir ve ekonomi, tarım ile hayvancılığa bağlıdır. 15 milyon çalışabilir nüfusu bulunmaktadır. Nüfusun % 80’lik bölümü tarım ile uğraşmaktadır. Endüstri anlamında ise küçük çapta tekstil, mobilya, ayakkabı, çimento üretimi söz konusudur. Haşhaş, meyve, fındık, el yapımı halı, yün, pamuk, deri, değerli taş ve mücevher ihracatı yapmaktadır. Karşılaştırma yapılabilmesi adına Afganistan’da 125 gram beyaz ekmek, yaklaşık 15 kuruşa denk gelmektedir.

Angola Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 56 Bin 696 Kwanza

Angola Para Birimi ve EkonomisiAfrika kıtasının güneybatı bölümünde yer alan Angola’nın resmi para birimi, Kwanza’dır. 2012 verilerine göre 114,2 milyar dolarlık gayri safi yurt içi hasılası ile Afrika kıtasının Güney Afrika Cumhuriyeti ve Nijerya’dan sonra üçüncü büyük ekonomisidir. Güçlü bir ekonomi kabul edilmesinin yanında nüfusun çoğu açlık sınırındadır. Ülke ekonomisi yıllarca süren iç savaşın etkilerini hala taşımaktadır. Petrol rezervleri ve diğer yer altı zenginlikleri sayesinde ciddi bir ekonomik kalkınma yaşamıştır. Bu şekilde gösterdiği hızlı büyüme ile Afrika kıtasının en büyük ekonomik verilerine sahip ülkesi konumuna gelmiştir. Nüfusun büyük bir kısmı işsizdir ve yarısından fazlası açlık sınırının altında yaşamaktadır. Angola’da 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 20 kuruştur.

Arnavutluk Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 42 Bin 133 Lek

Arnavutluk Para Birimi ve EkonomisiArnavutluk’un resmi para birimi, Lek’tir ve Arnavutluk Bankası tarafından basılmaktadır. Arnavutluk, üst – orta gelir ekonomisine sahip bir ülkedir. Ülke ekonomisine hizmet sektörü hakimdir. Sanayi ve tarım sektörü de hizmet sektörünü takip etmektedir. Arnavutluk ekonomisinin büyümesi, uluslararası para kuruluşlarının yardımlarına, inşaat sektörüne ve yabancı ülkelerde yaşayan Arnavutların göndermiş olduğu paralara dayanmaktadır. Nüfusun 3’te 1’i, tarım işlerinde çalışmaktadır ve destekle geçinebilmektedir. Herhangi bir turizm ilerlemesi kaydedilememiştir ve 2008 yılında Dünya Bankası’nın raporuna göre nüfusun % 12,4’ü yoksuldur. Gayri Safi Yurtiçi Hasılası, 2014 yılı verilerine göre 13,21 milyar dolardır. Arnavutluk gezisine gidenlerin yorumlarına bakıldığında oldukça ucuz olduğunu da anlayabiliyoruz. Örneğin yarım kilo pirzola, köfte, yarım litre şarap, mezelerle donatılmış bir masa için 30 lira hesap ödendiği dikkat çeken yorumlar arasında. 125 gram beyaz ekmek fiyatı ise yaklaşık 40 kuruştur.

Bangladeş Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 266 Bin 663 Taka

Bangladeş Para Birimi ve EkonomisiBangladeş’in para birimi, Taka’dır ve ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri ise pirinç, dayanıklı gıda maddeleri, Hint keneviri ve çaydır. Bu konuda, Çin ve Hindistan’dan sonra üçüncü dünya ülkesidir. 10 milyon hektarlık alanda ekim yapılmaktadır ve % 80’lik kısmı pirinçtir. Son yıllarda tekstil sektöründe de bir ivme kazanmıştır ve dünyaca ünlü tekstil firmaları gelmeye başlamıştır. Firmalar, iş gücünden faydalanmakta ve çok ucuza istediği kalitede hazır giyim ürünü ürettirmektedir. Birçok Avrupa ülkesinden firma, Bangladeş’e bu amaçla gelmiştir. Bangladeş’te 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 40 kuruştur.

Belarus Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 6 Milyon 611 Bin 479 Belarus Rublesi

Belarus Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Belarus Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da yer almaktadır. Beyaz Rusya adıyla da bilinmektedir. Resmi para birimi, Belarus rublesidir ve Rus rublesi yerine Amerikan dolarına sabitlenmiştir. Ülkenin ticaret ortakları; Rusya, Ukrayna, Almanya ve Hollanda’dır. İhracat kalemleri ise mineral yakıt ve yağlar, motorlu kara taşıtları, makineler ve gübredir. Belarus’ta 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 38 kuruştur.

Bhutan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 22 Bin 646 Bhutan Ngultrumu

Bhutan Para Birimi ve EkonomisiBhutan’ın resmi para birimi, Ngultrum’dur ve 1974 yılından beri kullanılmaktadır. Bhutan Asil Parasal Otoritesi tarafından dağıtımı yapılmaktadır. 1949 yılının Ağustos ayında bağımsızlığını kazanan Bhutan’ın dış ilişkileri, Hindistan tarafından yürütülür. Ülke, Hindistan bağlantıları ile hava taşımacılığı ve yol yapımı projeleri ile güçlenmiştir. 1970 yılında takas ekonomisini bırakmıştır ve para sistemine geçmiştir. Nüfusun büyük bir çoğunluğu da tarım ve hayvancılıkla ilgilenmektedir. Bunun yanında Budist inançlarını ve yaşam biçimlerini koruyabilmek için teknolojik gelişmelere kendini kapatmış bir ülkedir. Bhutan’da 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 30 kuruştur.

Burundi Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 531 Bin 263 Burundi Frangı

Burundi Para Birimi ve EkonomisiBurundi’de kullanılan resmi para birimi, Burundi frangıdır. Son 25 yılın verileri incelendiğinde, dünya açlık endeksine göre dünyanın en fakir ülkesi konumundadır. 2014 yılı verilerine göre Burundi, tüm ülkeler içinde 35,6 endeks oranına sahip ve son sırada yer alıyor. Ülke ekonomisinin en önemli parçası, tarımdır. Nüfusun yaklaşık % 85’i tarımla ilgilenmektedir. Kişiler tüketim ihtiyaçlarını, tarımla ilgilenerek karşılamaktadır. Kahve, muz, mısır, tatlı patates ise yetiştirilen en önemli tarım ürünleridir. Çeşitli maden rezervlerine sahiptir; ama ülke konumu nedeniyle dünya pazarına girmesi yüksek maliyetlere ulaşmaktadır. İhracatının en önemli ürünleri ise kahve, şeker, çay, pamuk ve deridir. Burundi’de 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 90 kuruştur.

Cezayir Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 37 Bin 105 Cezayir Dinarı

Cezayir Para Birimi ve EkonomisiAfrika’nın yüzölçümü olarak en büyük ülkesi, Cezayir’dir. Resmi para birimi, Cezayir dinarıdır ve Cezayir Bankası tarafından basılmaktadır. Afrika kıtasının en zengin ülkelerinden birisidir ve yıllık 113,6 milyar dolarlık gayri safi milli hasıla ile kıtanın en büyük beşinci ekonomiye sahiptir. Ülkede doğalgaz ile petrol üretimi ve ihracatı yapılmaktadır. Ülkenin güneyinde uranyum ve çinko yatakları bulunmaktadır. Sonatrach isimli kamu şirketi tarafından çıkarılan petrol ile doğalgaz, ülkenin başlıca gelir kaynağıdır. Cezayir’de yerel halk için hayatın pahalı olduğu; ama turistler için çok uygun olduğu belirtiliyor. Ekmeğin 10 kuruş olduğu biliniyor.

Cibuti Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 60 Bin 352 Cibuti Frangı

Cibuti Para Birimi ve EkonomisiDoğu Afrika’da küçük bir ülke olan Cibuti, iyi bir jeostratejik konuma sahiptir. Ülke, Bab’el Mandeb Boğazı’na açılmaktadır ve istikrarlı bir yol izlemektedir. Özgürlüğünü ilan ettikten sonra, Fransa’nın dünyadaki en büyük askeri üssünü ve 2002’den beri çok önemli bir Amerikan askeri üssünü barındırmaktadır. Cibuti bu üstlerden yıllık 30 milyon Euro ve 30 milyon dolar elde etmektedir. Devlet elde ettiği bu geliri, en önemli gelir kaynağı olan limanın gelişimi için kullanmaktadır. Cibuti’nin en önemli iş ortağı, Fransa’dır. Bunun yanında Çin’in de ilgisini çeken bir ülkedir. Cibuti’de 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 10 kuruştur.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 313 Bin 776 Kongo Frangı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Para Birimi ve EkonomisiAfrika kıtasının ortasında yer alan bir ülkedir. Ülke, yüz ölçümü bakımından Afrika kıtasının Cezayir’den sonra en büyük ikinci ülkesidir. Resmi para birimi, Kongo frangıdır ve Kongo Merkez Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. 1960 yılında bağımsızlığını kazanan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, diğer Afrika ülkelerine göre yüksek ekonomik verilere sahiptir. Sahip olduğu doğal maden zenginliklerine rağmen iç savaş ve yolsuzluklar nedeniyle günümüzde en kötü verilere sahip ekonomilerden biri haline gelmiştir. İhracat ürünleri arasında elmas, altın, kotlan ve bakır önemli bir yere sahiptir. Petrol rezervi ve yatakları açısından da zengin bir ülkedir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 1 lira 15 kuruştur.

Dominik Cumhuriyeti Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 15 Bin 528 Dominik Pezosu

Dominik Cumhuriyeti Para Birimi ve EkonomisiUluslararası piyasalarda DOP koduyla tanınan Dominik pezosu, Dominik Cumhuriyeti’nin resmi para birimidir. Dominik Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Ülkede, Doğu Karayip doları da kullanılmaktadır. Son birkaç yıldır ülke büyük bir değişim geçirmiştir ve Karayipler’in en lüks tatil mekanlarından birisi konumuna gelmiştir. Dominik Cumhuriyeti ekonomisinin en önemli kaynağı da turizmdir. Dominik Cumhuriyeti’nde 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 85 kuruştur.

Endonezya Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL – 4 Milyon 506 Bin 470 Rupiah

Endonezya Para Birimi ve EkonomisiGüneydoğu Asya ve Okyanusya’da yer alan bir ülkelerdir. 17.508 adadan oluşmaktadır ve 25 milyon civarındaki nüfusla, dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi konumuna gelmiştir. Aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesidir. Rupiah, Endonezya’nın resmi para birimidir ve Bank Indonesia tarafından basılmaktadır. Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomilerindendir ve G20 ülkeleri arasında yer almaktadır. Bitki çeşitliliği oldukça yüksektir. Endonezya’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 75 kuruştur.

Ermenistan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 162 Bin 661 Ermeni Dramı

Ermenistan Para Birimi ve EkonomisiSovyetler Birliği’ne bağlı bir cumhuriyetken 1991 yılının Eylül ayında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ermenistan’ın resmi para birimi, Dram’dır ve Ermenistan Merkez Bankası tarafından tedavüle girmiştir. İlk dram, 22 Kasım 1993 yılında basılmıştır ve o güne kadar ruble kullanılmıştır. Rubleyi piyasadan çekmek için 200 ruble 1 dram karşılığında değişim başlatılmıştır. Ermenistan’da 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 34 kuruştur.

Filipinler Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 16 Bin 31 Filipinler Pezosu

Filipinler Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Filipinler Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya devletidir. Ülke, 7107 adet ada ve adacıktan oluşmaktadır. Resmi para birimi, Filipinler pezosudur. Tarım, elektronik endüstrisi ve ekonomi hizmet sektöründe yeni endüstrileşen bir ülkedir. Ekonomisinde önemli bir canlılık görülmektedir. Muz ticareti, ülke ekonomisine ciddi bir katkıda bulunur ve bildiğiniz gibi tam bir tatil cennetidir. Filipinler’de 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 78 kuruştur.

Gine Cumhuriyeti Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 2 Milyon 563 Bin 389 Gine Frangı

Gine Cumhuriyeti Para Birimi ve EkonomisiGine Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Resmi para birimi Gine frangıdır ve Gine Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Ülke ekonomisi, 1980’li yılların ortasına kadar kötü yönetimin etkisi nedeniyle oldukça fazla zarar görmüş durumdaydı. Ekonomi altyapısı çökmüş, yer altı ve üstü zenginlikler iyi bir şekilde değerlendirilemediği için halk geçim sıkıntısı yaşamıştır. Ardından dönem yöneticisi Ahmed Sékou Touré öldükten sonra ekonomik alanda farklı adımlar atılmış, piyasa odaklı döviz kuru sistemi getirilmiş ve devlete ait işletmeler özelleştirilmiş veya kapatılmıştır. Bu reformlarla ekonomiden olumlu sinyaller alınmıştır. Tarıma uygun topraklar bulunmasına rağmen işlevsel bir konumu bulunmamaktadır. Gine Cumhuriyeti’nde 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 18 kuruştur.

Güney Kore Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 386 Bin 857 Güney Kore Wonu

Güney Kore Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Kore Cumhuriyeti, Doğu Asya’da Kore Yarımadası’nın güneyinde yer alan bir devlettir. Resmi para birimi, Güney Kore wonudur. Kore Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Dünyanın en değersiz 15. para birimidir. Ülkede yaşam standartları yüksektir ve gelişmiş ülke statüsündedir. Aynı zamanda Asya’nın en büyük dördüncü ekonomisi ve dünyanın en büyük 15. GSYİH’ine sahip ülkesidir. Ekonomi ihracata dayalıdır ve elektronik endüstrisi, otomotiv, gemicilik, makine, petrokimya ve robotik sektörlerde güçlü bir üretim söz konusudur. Güney Kore’de 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 1 lira 54 kuruştur.

Guyana Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 70 Bin 491 Guyana Doları

Guyana Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Guyana Kooperatif Cumhuriyeti’nin resmi para birimi, Guyana dolarıdır. 1839 yılından beri kullanılmaktadır. Normalde $ simgesiyle gösterilir; ama diğer dolar isimli para birimleriyle karışmaması adına GY$ olarak gösterilmektedir. Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir ve batısında Venezuela, doğusunda Surinam, güneyinde Brezilya ile komşudur. Guyana’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 1 liradır.

Hindistan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 22 Bin 612 Rupi

Hindistan Para Birimi ve EkonomisiHindistan, Güney Asya ülkelerindendir. Ayrıca dünyanın 7. coğrafi alanıdır ve en büyük ikinci nüfusa sahip ülkesidir. 28 eyalet ve birlikten oluşmaktadır. Borsa rakamlarına göre dünyanın en büyük 12. Ekonomisidir ve dünyanın en büyük 4. Satın alma gücü paritesi olarak görülmektedir. Yaptığı yeniliklerle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olmuştur. Bunun yanında ülke vatandaşlarının yoksulluğu ve kötü beslenme özellikleri yüksek, okuryazarlık çok düşüktür. Hindistan’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 30 kuruştur.

Irak Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 406 Bin 239 Irak Dinarı

Irak Para Birimi ve EkonomisiIrak, dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan Aşağı Mezopotamya bölgesinde kurulmuştur. Günümüzde de Orta Doğu’da stratejik bir konuma sahiptir ve petrol rezervleri ile Körfez’in en önemli ülkelerinden birisidir. Dünyanın en büyük üçüncü petrol rezervine sahip ülkesidir. Irak ekonomisi, tarım, turizm, alışveriş ve petrol ihracatından oluşmaktadır. Irak’ta 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 65 kuruştur.

İran Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 10 Milyon 317 Bin 668 İran Riyali

İran Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla İran İslam Cumhuriyeti, Güneybatı Asya ülkesidir. Resmi para birimi İran riyalidir. Milattan önce 4000’lere dayanan tarihe sahiptir ve yerleşkeleriyle dünyanın en eski sürekli uygarlıklarından birisine ev sahipliği yapmıştır. Avrasya’daki konumuyla da jeostratejik bir öneme sahiptir. Aynı zamanda uluslararası enerji güvenliği ve dünya ekonomisinde geniş petrol ve doğal gaz kaynakları ile önemli bir ülkedir. İran ekonomisi, tarım, turizm, alışveriş, doğal gaz ve petrol ihracatından oluşmaktadır. İran’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 35 kuruştur.

İzlanda Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 40 Bin 591 Krona

İzlanda Para Birimi ve EkonomisiÜlke ekonomisinin temeli, ada devleti olması sebebiyle balıkçılık ve balık mamullerinden oluşmaktadır. Nüfusun % 3’u turizm, % 8’i tarım, % 14’ü endüstri, % 75’i ise hizmet sektöründe çalışmaktadır. Kış turizmi ve termal kaynaklı turizm oldukça gelişmiştir. İzlanda’nın iç kesimlerinde ve termal kaynaklarının olduğu yerlerde lüks oteller inşa edilmiştir. Ülke topraklarının % 0,5’inde tarım yapılmaktadır ve hayvan yemi, patates, şalgam üretimi yapılmaktadır. Buzullarla kaplı olmayan yerlerde ise hayvancılık yapılmaktadır ve ülkenin en önemli geçim kaynağıdır. Aynı şekilde balıkçılık da İzlanda ekonomisinin önemli gelir kaynaklarındandır. İzlanda’da 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 2 liradır; ama temel gıdalar arasında en yüksek fiyata sahip ürünlerdendir.

Jamaika Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 41 Bin 713 Jamaika Doları

Jamaika Para Birimi ve EkonomisiKüba’nın güneyinde yer alan bir ada ülkesidir. Orta Amerika ile Karayipler’de bulunmaktadır. Para birimi Jamaika dolarıdır ve 1969 yılından bu yana kullanılmaktadır. Jamaika ekonomisi ise devlet teşebbüsleri ve özel sektör işletmeleri ile karma bir ekonomidir. Tarım, madencilik, imalat, turizm, finans ve sigorta hizmetleri gibi sektörler, ekonomiyi oluşturmaktadır. Jamaika’ya giren dövizin en önemli kaynağı, turizm ve madenciliktir. Her yıl yaklaşık olarak 1,3 milyon yabancı turist ülkeyi ziyaret etmektedir. Jamaika’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 1 lira 65 kuruştur. Ama temel gıda maddeleri arasında pahalı olan ürünlerdendir.

Japonya Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 36 Bin 460 Japon Yeni

Japonya Para Birimi ve EkonomisiDoğu Asya’da yer alan bir ada ülkesidir. Dünyanın nüfus açısından en kalabalık 10. ülkesidir. Tokyo ise 30 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın en büyük metropoliten alanıdır. Resmi para birimi Japon yenidir ve finans piyasalarında işlem gören yüksek hacimli ve majör dövizlerdendir. Yaklaşık 4 trilyon dolarlık milli gelire sahiptir ve dünyanın üçüncü büyük milli ekonomisidir. Bu büyüklüğü daha iyi anlamak için; Almanya, İngiltere ve Fransa ekonomilerinin toplamına eşit olduğunu düşünebilirsiniz. 1990’lı yıllarda Japon ekonomisinde büyük bir durgunluk yaşanmaya başlamış ve bu konu büyüme oranlarından işsizliğe kadar yansımıştır. Bu kronik durgunluk ise mali sektörde ciddi sorunlara yol açmıştır. Ayrıca bildiğiniz gibi Japonya, günümüzde de pek çok sektörde dünya lideridir. Japonya’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 1 lira 15 kuruştur.

Kamboçya Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 1 Milyon 382 Bin 573 Kamboçya Rieli

Kamboçya Para Birimi ve EkonomisiKamboçya, Güneydoğu Asya’da yer alan ve 181.035 kilometrekarelik alana yayılmış bir ülkedir. Resmi para birimi Riel’dir ve Kamboçya Milli Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Bunun yanında genel olarak Amerikan doları kullanılır. Ülkenin oldukça fakir olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Ana geçim kaynağı, tekstil ve tarımdır. Pirinç, tarım sektörünün önemli bir yerini kapsamaktadır. Son yıllarda ise turizm sektöründe kıpırdanmalar görülmektedir. Kamboçya’da 125 gram beyaz ekmek fiyatı, 90 kuruştur.

Kazakistan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 113 Bin 632 Tenge

Kazakistan Para Birimi ve EkonomisiOrta Asya ve Doğu Avrupa’daki bağımsız devlettir ve resmi para birimi tengedir. Ülkenin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden ayrılmasıyla ekonomisi yeniden yapılandırılmıştır ve 1993 yılında resmi para birimi tedavüle girmiştir. Kazakistan, dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir ve Müslüman ülkeler ile Türk devletlerinin yüzölçümü bakımından en büyüğüdür. Aynı zamanda doğal kaynaklar bakımından da en zenginidir. Türk tarihinin önemli devletlerinden olan Saka, Hun, Göktürk, Kıpçak, Karahanlı, Altın Ordu gibi devletlerin merkezi olmuştur. Ayrıca Kıpçak, Oğuz, Karlık gibi Türk boylarının da beşiğidir. Petrol, uranyum, altın, demir ve kurşun rezervlerine sahiptir. Ayrıca bulundurduğu rezervlerde hacim ve çeşitlilik açısından mineral ve hammadde yatakları ile dünyanın sayılı ülkelerinden de birisidir. 1225 çeşit mineral ihtiva eden 493 yatak bulunduğu bilinmektedir. Uranyum, krom, kurşun ve çinko yataklarının zenginliği bakımından dünya ikincisi; mangan bakımından dünya üçüncüsü; bakır bakımından dünya beşincisidir. Ayrıca 1996 yılında Kazakistan’da dünyanın en büyük üçüncü altın madeni bulunmuştur. Kazakistan’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 17 kuruştur.

Kenya Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 34 Bin 243 Kenya Şilini

Kenya Para Birimi ve EkonomisiAfrika kıtasının doğu kısmında yer alan Kenya’nın resmi para birimi, Kenya şilinidir. Kenya şilini, Doğu Afrika’daki en sağlam ve güçlü para birimidir. Bu yüzden Güney Sudan ve Somali’de de tercih edilmektedir. Kenya nüfusunun yarısından fazlası tarımla ilgilenmektedir. Ülke topraklarının yalnızca % 20’si tarıma elverişlidir. Bu alanda kahve, çay, sisal ve pire otu ekilmektedir. Yapılan bu tarım ise kişisel tüketimi karşılamak için yapılmaktadır. Hayvancılık da diğer bir geçim kaynağıdır. Özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır ve hem etinden hem de sütünden faydalanılmaktadır. Yeraltı madenleri açısından fakir bir ülkedir. Kenya’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 40 kuruştur.

Kolombiya Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 1 Milyon 2 Bin 644 Kolombiya Pezosu

Kolombiya Para Birimi ve EkonomisiKolombiya’nın resmi para birimi, Kolombiya pezosudur ve uluslararası kodu, COP’tur. Güney Amerika’nın en önemli üretici ülkelerinden olan Kolombiya, OECD üyesi olmayan ülkeler arasında en büyük ekonomilerdendir. Ülke ekonomisinde görülen canlanma ile gelir seviyesi, orta sınıf düzeyine yükselmeye başlamıştır. Aynı zamanda Kolombiya, nüfusun dinamik ve ekonominin istikrarlı olması nedeniyle geleceğin yıldızı parlayacak ekonomileri arasında yer almaktadır. HSBC’nin 2050 yılı dünya ekonomik büyümesi öngörülerini içeren raporunda, Kolombiya en iyi 26. ekonomidir. Sektörel olarak bakıldığında ise dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisidir. İkinci olmasına rağmen dünyada en çok tanınan kahve, Kolombiya’ya aittir. Kahve üretimini oldukça ciddiye alan ve emek gösteren Kolombiya, karanfil üretiminde de dünya birincisidir. Ormancılık, balıkçılık ve hayvancılık da en önemli sektörleri oluşturmaktadır. Kolombiya’da 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 60 kuruştur.

Komorlar Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 145 Bin 653 Comorian Frangı

Komorlar Para Birimi ve EkonomisiAfrika’da Mozambik ve Madagaskar ile okyanus komşuluğu bulunan bir ada ülkesidir. Osmanlı kayıtlarında ve Arapçada Kamer Adaları olarak geçmektedir. 14. yüzyılda İslam girmiştir ve halkın tamamı Müslüman olmuştur. Gelişmekte olan bir ekonomidir ve yaşam standartları yüksek olan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Hayvancılık ve tarım sektörleri en önemli ekonomik kaynaklardır. Komorlar’da fiyatlarda eşitsizlik görülmektedir; ama bir öğününüzü dolu dolu 9 liraya geçirebilirsiniz.

Kosta Rika Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 182 Bin 482 Kosta Rika Kolonu

Kosta Rika Para Birimi ve EkonomisiOrta Amerika ülkesidir ve ordusu bulunmayan nadir ülkelerden birisidir. 19. Yüzyılda İspanya’dan bağımsızlığını kazanmıştır. Ama bu sırada dış dünyaya kapalı ve fakir bir ülke konuma gelmiştir. Daha sonra Latin Amerika’nın en istikrarlı ve gelişmiş ülkelerinden biri haline gelmiştir. 1949 yılında bir yasa ile ordu kapatılmıştır. Kendisi ile aynı gelir seviyesindeki ülkelere göre çok daha fazla insani kalkınma gerçekleştirdiği için 2010 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından örnek ülke seçilmiştir. Kosta Rika’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık olarak 1 lira 40 kuruştur ve en pahalı temel gıdalar arasındadır.

Kuzey Kore Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 300 Bin 160 Kuzey Kore Wonu

Kuzey Kore Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya’daki Kore Yarımadası’nda bir devlettir. Kore İşçi Partisi tarafından yönetilmektedir ve resmi ideolojisi sosyalizmdir. Resmi para birimi Kuzey Kore wonudur ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Dünyanın nadir kapalı ekonomilerinden birisidir. Kömür madenleri ve zengin mineral yatakları bulunmaktadır. Ama ülke başlıca temel ihtiyaçlarından çoğunu karşılayamıyor ve uluslararası yardım alıyor. Gübre yetersizliği ve soğuk hava nedeniyle tarım faaliyetleri düşmüş durumda ve bölgede kıtlık başlamıştır. 24 milyon civarındaki nüfusun doyurulması için uluslararası toplumdan 1 – 1,5 milyon tonluk yardım alması gerektiği belirtilmiştir. Kuzey Kore’de 2 kişinin 1 günlük ekmek ihtiyacı, 33 kuruştur.

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 2 Milyon 759 Bin 414 Kip

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti Para Birimi ve EkonomisiDenize kıyısı olmayan Güneydoğu Asya ülkelerinden birisidir. Resmi para birimi, kiptir ve ülkede madeni para kullanılmamaktadır. Ülkede uzun süren savaşların neden olduğu yıkımlar söz konusudur ve bu nedenle dünyanın en geri kalmış ülkelerinden birisidir. 1981 yılında hazırlanan 1. Beş Yıllık Plan sayesinde gıda maddeleri bakımından kendine yeterli bir ülke olmayı hedeflemiştir. Dağlık alanları ve tropikal iklimi nedeniyle ülke ekonomisinin ana kolunu tarım oluşturmaktadır. Ülkede tarım, hayvancılık ve balıkçılık önemli bir yere sahiptir. Ayrıca demir, kalay, kurşun ve bakır gibi yeraltı zenginliklerine de sahiptir. Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’nde 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 1 lira 56 kuruştur.

Lübnan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 515 Bin 47 Lübnan Poundu

Lübnan Para Birimi ve EkonomisiBaşkenti Beyrut olan Lübnan, Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Ortadoğu ülkesidir. Lübnan’ın başlıca ticaret ortakları; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Irak, Güney Afrika, Çin, İtalya, Amerika, Fransa ve Almanya’dır. İhracat kalemleri ise inci başta olmak üzere değerli madenler, plastik ürünler, meyveler. İthalat kalemleri de mineral yakıtlar, demir – çelik, makine ve kazanlardan oluşmaktadır. Lübnan’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 60 kuruştur.

Macaristan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 93 Bin 45 Forint

Macaristan Para Birimi ve EkonomisiOrta Avrupa’da Karpatlarda kuruludur ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. İhracat odaklı bir ekonomisi vardır. Uluslararası ekonomik konjonktürün yarattığı risklere de açıktır. Dış ticaretinin en büyük bölümünü Avrupa Birliği ülkeleriyle yapmaktadır. Euro’ya geçmek için de hazırlık yapmaktadır. Dış ticaretini, makineler, elektronik eşyalar, nakliye araçları oluşturmaktadır ve ülkenin ana sektörleridir. Macaristan’da 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 48 kuruştur.

Madagaskar Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 1 Milyon 73 Bin 476 Ariary

Madagaskar Para Birimi ve EkonomisiAfrika kıtasına bağlı bir ada olan Madagaskar, dünyanın dördüncü büyük adasıdır. Resmi para birimi Malgaş ariarysidir. Madagaskar Merkez Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Ekonomisi gelişmekte olan ülkelerde görülen verilere sahiptir. Genel olarak kakao, vanilya, şeker kamışı, karanfil, kahve, pirinç, manyok, fasulye, muz ve fıstık gibi tarım ürünlerinin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Aynı zamanda kümes hayvancılığı da ülke ekonomisine katkıda bulunan sektörlerdendir. Tarım ürünleri dışında endüstriyel alanda deniz ürünleri, sabun, bira, deri, cam, çimento, kağıt, madencilik gibi ürünlerin üretimi yapılmaktadır. Madagaskar’ın en önemli ihracat ürünleri, kakao, vanilya, kabuklu deniz ürünleri, pamuklu kumaş, petrol ürünleridir. En çok ihracatı ise Fransa’ya yapmaktadır. Madagaskar’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 47 kuruştur.

Makedonya Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 18 Bin 234 Makedon Denarı

Makedonya Para Birimi ve Ekonomisi542 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmıştır ve Türk izleri taşımaktadır. Resmi para birimi Makedon denarıdır ve Makedonya Cumhuriyeti Ulusal Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Makedonya’nın başkenti, Üsküp’tür ve 500 bin civarında nüfusa sahiptir. Bu rakam ile ülkenin en büyük şehridir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Frankofon, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gibi üyelikleri vardır. Tarıma dayalı bir ekonomisi bulunmaktadır. Başlıca tarım ürünleri; pirinç, pamuk, tütün ve bazı meyvelerdir. Koyun ve keçi besiciliği de oldukça önemlidir. En önemli sanayi sektörleri ise kimyevi ürünler, demir – çelik, makine-metalürji ve tekstildir. Makedonya’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 35 kuruştur.

Malavi Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 233 Bin 756 Kwacha

Malavi Para Birimi ve EkonomisiAfrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. 1964 yılının 6 Temmuz gününde Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanmıştır. Resmi para birimi, Malavi kwachasıdir ve 1971 yılından beri kullanılmaktadır. Malavi Rezerv Bankası tarafından dağırımı yapılmaktadır. Dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden birisidir. Kişi başına düşen milli gelir, 320 dolar seviyelerindendir. Malavi ekonomisi, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası gibi kuruluşlar üzerinden gelen paralara bağlıdır. Nüfusun % 85’i kırsal bölgelerde yaşamaktadır ve ekonomi tarıma dayalıdır. GSYİH’in üçte biri ve ihracat gelirlerinin % 90’ı tarımdan elde edilmektedir. Bilinmesi gereken bir diğer konu ise ülke genelinde rüşvetin çok yaygın olmasıdır. Malavi’de 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 40 kuruştur.

Moğolistan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 686 Bin 926 Tugrik

Moğolistan Para Birimi ve EkonomisiDoğu ve Orta Asya’da bulunan, denize kıyısı olmayan bağımsız bir ülkedir. Resmi para birimi, tögrög veya tugrik olarak bilinmektedir. Moğolistan Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Eski Sovyetler Birliği’ne bağlı bir ekonomik yapısı bulunan Moğolistan, 1990 sonrasında ekonomik yapıda büyük değişiklikler yapmıştır. Serbest pazar ekonomisine geçilmiştir ve devlet işletmeleri aşamalı bir şekilde özelleştirilmeye başlamıştır. Hafif sanayi, ülkenin her yerinde mevcuttur ve gıda, tekstil, kimya, çimento üretimine dayanır. Zengin bakır madenlerine sahiptir ve maden kömürü, ülke ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmaktadır. Moğolistan’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 53 kuruştur.

Moritanya Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 117 Bin 393 Ugiya

Moritanya Para Birimi ve EkonomisiMoritanya İslam Cumhuriyeti, kuzeybatı Afrika ülkesidir ve dünyanın 29. en büyük ülkesidir. Resmi para birimi, Ugiya’dır (Fransızca: Ouguiya) ve Moritanya Merkez Bankası tarafından dağıtılmaktadır. Ülkenin büyük bölümü düzlüklerden oluşmaktadır ve merkezi bölgelerde bazı tepeler bulunmaktadır. Topraklarının yalnızca % 0,2’si tarıma elverişlidir. Aşırı otlatma, ormanların tahrip edilmesi, toprak erozyonu, kuraklık gibi etkenler nedeniyle ülke çölleşmeye başlamıştır. Ülkenin tek akarsuyu, Senegal Nehri’dir. Moritanya’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 21 kuruştur.

Myanmar Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 399 Bin Kyat

Myanmar Para Birimi ve EkonomisiMyanmar, Burma veya Birmanya olarak bilinen Güneydoğu Asya yer alan bir ülkedir. Resmi para birimi, Myanmar kyatıdır ve Myanmar Merkez Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Ülkenin doğal kaynakları, petrol, kereste, kalay, antimon, çinko, bakır, tungsten, kurşun, kömür, mermer, kireç taşı, değerli taşlar, doğal gaz ve su enerjisidir. Depremler, siklonlar, su baskınları ve toprak kaymaları sıklıkla yaşanmaktadır. 4 Mayıs 2008 yılında yaşanan kasırga felaketi nedeniyle 51 bine yakın kişi ölmüş ve 41 bin kişi kaybolmuştur. Myanmar temel gıda fiyatlarına baktığımızda yüksek olduklarını görüyoruz ve 2 kişinin 1 günlük ekmek ihtiyacı, 2 lira 15 kuruştur.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Küçük Borsası Hangisi? Kaç Şirketten Oluşuyor?

Nepal Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 36 Bin 134 Nepal Rupisi

Nepal Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti, Güney Asya’da yer alan bağımsız bir ülkedir. Ülke sınırlarında bulunan ve dünyanın en yüksek noktası olan Everest’e ev sahipliği yapmaktadır. Resmi para birimi, Nepal rupisidir ve Nepal Rastra Bank tarafından dağıtılmaktadır. Nüfusun üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır ve dünyanın en gelişmiş, en yoksul ülkeleri arasında yer almaktadır. Ekonominin dayanak noktası tarımdır ve halkın % 76’sı tarımla ilgilenmektedir. Endüstriyel üretimi de tarımsal ürünlere yöneliktir. Hidrosantraller ve turizm konusunda da yabancı yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Nepal’de 2 kişinin 1 günlük ekmek ihtiyacı, 1 lira 64 kuruşken; ticari bölgede içeceği dahil temel bir öğle yemeği 9 liradır.

Nijerya Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 67 Bin 607 Naira

Nijerya Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Nijerya Federal Cumhuriyeti, Batı Afrika’da yer alan bir ülkedir. Resmi para birimi, Nijerya nairasıdır. Ekonomi, tarıma dayalıdır ve yerfıstığı, pamuk, palmiye ağaçları, kakao, sebze – meyve türleri, hurma gibi ürünler üretilmektedir. Kakao ve kauçuk üretiminde dünyanın 6. ülkesidir. 1960’lı yıllarda petrol bulunmuştur ve ülkenin ekonomisini büyük ölçüde rahatlatmıştır. İstikrarlı bir ekonomiye sahip olduğu söylenebilir ve güneydeki delta bölgesi petrol bakımından oldukça zengindir. Dünyanın 7. büyük petrol üreticisidir. Aynı zamanda ülkede bulunan nehirlerde, hidroelektrik santraller kurularak elektrik üretilmektedir. Nijerya’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 95 kuruştur.

Özbekistan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 982 Bin 772 Som

Özbekistan Para Birimi ve EkonomisiÖzbekistan Cumhuriyeti, Orta Asya’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği’nden bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Günümüzdeki 7 bağımsız Türk devletinden biri olup TÜRKSOY üyesidir. Ülkenin resmi para birimi, Özbekistan somudur. 1991 yılında Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra 1992 yılına kadar Ruble kullanmıştır. Ardından Som Kupon kullanılmıştır ve bağımsız ekonomi nedeniyle hızla değer kaybetmiştir. Daha sonra 16 Haziran 1994 yılında Som kullanılmaya başlamıştır. Ülke ekonomisi, pamuk, altın, uranyum ve doğal gaz ağırlıklı meta üretimine dayalıdır. Piyasa ekonomisine geçmeyi hedeflemektedir. Buna rağmen ülkede yabancı kaynaklı yatırımı caydıran sert ekonomik kontroller bulunmaktadır. Özbekistan’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 41 kuruştur.

Pakistan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 35 Bin 558 Pakistan Rupisi

Pakistan Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti, Güney Asya ülkesidir. Nüfus bakımından dünyanın en kalabalık 6. sırasında yer almaktadır. Resmi para birimi, Pakistan rupisidir ve Pakistan Merkez Bankası tarafından dağıtılmaktadır. Pakistan’ın ticari ortakları, ABD, BAE, Çin ve Afganistan’dır. Başlıca ihracat kalemleri ise Pamuk, tekstil ürünleri ve tahıldır. İthalat kalemleri ise mineral yakıtları, makine ve elektronik aletlerdir. Pakistan’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 37 kuruştur.

Paraguay Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 1 Milyon 892 Bin 575 Guarani

Paraguay Para Birimi ve EkonomisiBir Güney Amerika ülkesi olan Paraguay Cumhuriyeti, uzun yıllar İspanyol İmparatorluğu’nun bir parçası olarak var olmuştur. 1811 yılında ise bağımsızlığına kavuşmuştur. Resmi para birimi, Paraguay guaranisidir. Ülke ekonomisi, 2003 – 2008 döneminde uluslararası emtia fiyatlarının yükselmesi nedeniyle ihracata bağlı olarak hızlı bir büyüme dönemi göstermiştir. 2010 yılındaki uluslararası piyasalarda yaşanan canlanma, Paraguay ekonomisine de olumlu bir şekilde yansımıştır. 2009 yılında küresel ekonomik kriz ile % 3,5 oranında ekonomisi daralmış; ama 2010 yılında % 9,5 oranında büyümüştür. Nehir taşımacılığı, ülke ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturur. Ayrıca nehirler sayesinde elektrik enerjisi sağlanmaktadır. Paraguay’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 35 kuruştur.

Ruanda Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 272 Bin 179 Ruanda Frankı

Ruanda Para Birimi ve EkonomisiRuanda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Resmi para birimi, Ruanda frangıdır. Ruanda Milli Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Ülke, ekonomik açıdan gelişim gösterememektedir. Bunun en önemli nedenleri ise nüfus yoğunluğunun fazlalığı, bireysel tarımın arazi kıtlığına rağmen ön planda tutulması, yer altı kaynaklarına ulaşımın zor olması, hizmet ve sanayi sektörlerinin yetersiz olması, bölgesel çatışmalar ve savaşlar olarak gösterilebilir. Ekonomiye en büyük katkı, tarım alanında yapılmaktadır ve nüfusun % 93’ü tarımla ilgilenmektedir. Bu faaliyetlerin ise % 90’ı kişisel tüketim için kullanılmaktadır. Bunun yanında hayvancılık ve küçük çaplı sanayi girişimleri de bulunmaktadır. Ruanda’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 91 kuruştur.

Rusya Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 22 Bin 479 Ruble

Rusya Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Rusya Federasyonu, dünyanın en kalabalık 9. ülkesidir. Resmi para birimi, Ruble’dir ve Rusya Federasyonu Merkez Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Bildiğiniz gibi ülke ekonomisi, petrol ve doğal gazdan beslenen piyasa ekonomisidir. Satın alma gücü bakımından dünyanın 6. büyük ekonomisidir. Rusya ihracatının % 80’inden fazlasını petrol, doğal gaz, metaller ve kereste oluşturmaktadır. Tarım konusunda ise ekili arazilerin toplam alanı bakımından dünya dördüncüsüdür. Aynı zamanda dünya balık tedarikine büyük bir katkıda bulunmaktadır. Dünyanın en büyük doğal gaz rezervlerine sahiptir. Petrolde, en büyük sekizinci, kömürde ise ikinci büyük ülkedir. Dünyanın en büyük üçüncü elektrik üreticisidir. Bunların yanında sivil nükleer enerji geliştiren ve dünyanın ilk nükleer enerji santralini inşa eden ülkedir. Rusya’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 35 kuruştur.

Sao Tome Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 7 Milyon 245 Bin 237 Dobra

Sao Tome Para Birimi ve EkonomisiAdını Portekizli kaşif Saint Thomas’tan alan Sao Tome, 1485 yılında Portekizliler tarafından kurulmuştur. Resmi para birimi, Sao Tome dobrasıdır. Dünyanın en değersiz 2. para birimidir. Ülkede hiçbir patentli yasa bulunmamaktadır. Balıkçılık, tarım ve hayvancılık, halkın en önemli geçim kaynaklarını oluşturmaktadır. Turizm sayesinde de son yıllarda gelişim sağlanmıştır. Sao Tome hakkında ulaşabildiğimiz fiyatlara göre 1 bütün tavuk, 3.6 lira ve 0.15 kg kırmızı et, 4.5 liradır.

Sierra Leone Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 1 Milyon 325 Bin 221 Leone

Sierra Leone Para Birimi ve EkonomisiSierra Leone Cumhuriyeti, Batı Afrika ülkelerinden birisidir. Elmas madenleri bakımından zengin olan ülke, batılı sömürgecilerin kışkırttığı ve izin verdiği iç savaş nedeniyle fakirleşmiştir. Resmi para birimi, Sierra Leone leonesidir. Sierra Leone Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Dünyanın en değersiz 10. para birimidir. Endüstri, madencilik, küçük çaplı sanayi işletmeleri, kahve, kakao, Hindistan cevizi ve petrol arıtma tesislerinden oluşmaktadır. Ülkenin ekonomik gelir getiren en önemli dayanağı balıkçılık, kümes hayvancılığı ve sığır, koyun, domuz yetiştiriciliğidir. Ülkenin ihracat ürünleri, elmas, kakao, kahve ve balıktır. Sierre Leone’de 2 kişinin 1 günlük ekmek ihtiyacı, 3 lira 73 kuruştur.

Şili Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 226 Bin 664 Şili Pezosu

Şili Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Şili Cumhuriyeti, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan, Güney Amerika ülkesidir. Başkenti Santiago’dur ve 2012 yılı verilerine göre 17 milyon insan yaşamaktadır. Ülke idari olarak 15 bölgeye ayrılmıştır ve resmi para birimi Şili pezosudur. Ülke neoliberal pazar ekonomisine yönelmiştir. Ülkenin en büyük sektörü, % 57 oranı ile hizmet sektörüdür. Diğer kısım ise % 34 oranı ile sanayi sektörü ve % 9 oranı ile tarımdan oluşmaktadır. Latin Amerika’nın en büyük hammadde üreticilerinden birisidir. Dünyanın en büyük bakır rezervine de Şili sahiptir. Şili’de 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 70 kuruştur.

Sırbistan Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 36 Bin 574 Sırp Dinarı

Sırbistan Para Birimi ve EkonomisiBalkanlar’da yer alan Sırbistan Cumhuriyeti, Sırbistan – Karadağ’ın birbirinden ayrılmasıyla oluşmuştur. Resmi para birimi, Sırp dinarıdır. Küresel ekonomik krizden, Sırp ekonomisi olumsuz etkilenmiştir ve 2000’li yıllarda yüksek büyüme oranları yakalamıştır. Buna rağmen 2009 – 2012 yılları arasında küçülmüştür. İşsizlik, ülke ekonomisinin en büyük sorunudur. Sırbistan’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 31 kuruştur.

Somali Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 205 Bin 841 Somali Şilini

Somali Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Somali Federal Cumhuriyeti, Doğu Afrika’da Afrika Boynuzu denilen bölgededir. 1962 yılından beri kullanılan resmi para birimi ise Somali şilinidir. Somali Merkez Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Somali’de hayvancılık, havale ile para transfer şirketleri, telekomünikasyona dayalı, kayıt dışı ekonomi oluşmuştur. Kadim dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden birisidir ve ipek yolunun geçtiği bilinmektedir. Altın ve petrol rezervlerine sahip bir ülkedir. Ekonominin %65’i hayvancılık ve çiftçiliğe dayanmaktadır. Deve, koyun, keçi ve sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sahip olduğu başlıca mineraller ise deniz tuzu, kum taşı, lületaşı, alçıtaşı, demir, kalay, boksittir. İhracatını daha çok Suudi Arabistan ve İtalya’ya yapmaktadır. Somali’de 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 47 kuruştur.

Sri Lanka Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 49 Bin 490 Sri Lanka Rupisi

Sri Lanka Para Birimi ve EkonomisiResmi adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti, Güney Asya’da yer alan bir ada ülkesidir. “Hint Okyanusu’nun İncisi” olarak da adlandırılır ve yaklaşık 21 milyon nüfusa sahiptir. Resmi para birimi, rupidir ve Sri Lanka Merkez Bankası tarafından tedavüle sürülür. Çay tarımında önde gelen ülkelerdendir. Doğal kaynakları, kireç taşı, grafit, mineral kumlar, cevherler, fosfatlar, kil ve hidro enerjidir. Ülkede birçok kaynaktan dolayı, çevre kirliği yaşanmaktadır. Sri Lanka’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 32 kuruştur.

Tanzanya Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 745 Bin 488 Tanzanya Şilini

Tanzanya Para Birimi ve EkonomisiTanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan bağımsız ülkedir. Resmi para birimi, Tanzanya şilinidir ve Tanzanya Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Ülkede Amerikan doları da çoğunlukla kullanılmaktadır. Ülke ekonomisi, tarıma dayalıdır ve gayri safi yurt içi hasılanın yarısından fazlası, taşımacılığın % 85’i, işgücünün % 80’i, tarım temeline dayalıdır. Buna rağmen ülkenin topografya ve ilkim koşulları nedeniyle yalnızca % 4’ü tarıma elverişlidir. Ülkenin doğal kaynakları arasında altın ve doğal gaz yer almaktadır. Tanzanya’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 50 kuruştur.

Uganda Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 1 Milyon 131 Bin 255 Uganda Şilini

Uganda Para Birimi ve EkonomisiUganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan kara ülkelerindendir. Ülke içinde özerk bir krallık olan Buganda Krallığı yer almaktadır. Resmi para birimi, Uganda şilinidir ve Uganda Bankası tarafından fağıtımı yapılmaktadır. Verimli toprakları ve zengin doğal kaynakları bulunmaktadır. Ülke, önemli bir ekonomik potansiyele sahiptir ve sahra altının en hızlı büyüyen ekonomilerindendir. Uganda’da 6,5 milyar varil petrol ile 500 milyar metreküp doğalgaz rezervi olduğu tahmin edilmektedir. Ülkenin ekonomik kalkınmasının hızlandırılması için gerekli altyapı ve enerji yatırımlarına yönelik planlamalar yapılmaktadır. Uganda’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 60 kuruştur.

Vietnam Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 7 Milyon 579 Bin 879 Dong

Vietnam Para Birimi ve EkonomisiVietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da bulunan bir ülkedir. Uzun dar bir kara parçasıdır ve dağlıktır. Resmi para birimi Dong’dur ve Vietnam Devlet Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Dünyanın en değersiz 3. para birimidir. Ülke son yıllarda, dünyanın ileri gelen tatil merkezlerinden biri haline gelmiştir. Aynı zamanda Asya’da suç oranı en az ve en güvenli olan yerler arasındadır. Ülkenin başlıca ticari ortakları; ABD, Çin, Japonya, Almanya ve Güney Kore’dir. İhracat kalemleri ise elektrik ve elektrikli ürünler, yakıt, yağ, ayakkabı, giyim, nükleer teçhizattır. Vietnam’da 125 gram beyaz ekmeğin fiyatı, yaklaşık 52 kuruştur.

Yemen Para Birimi ve Ekonomisi

1000 TL = 85 Bin 85 Yemen Riyali

Yemen Para Birimi ve EkonomisiBir Orta Doğu ülkesi olan Yemen’in resmi para birimi Yemen riyalidir. Yemen Merkez Bankası tarafından dağıtımı yapılmaktadır. Ülke ekonomisi, birinci derecede tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünlerinden elde edilen gayri safi yurt içi hasıla payı, % 21’dir. Çalışan nüfusun, % 71,5’i tarımla ilgilenmektedir. Üretimi yapılan tarım ürünleri, tahıl, pamuk, muz, darı, hurma, kahve ve çeşitli meyve – sebzedir. Ayrıca hayvancılık, petrol ve doğal gaz da ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Yemen’de 125 gram beyaz ekmek fiyatı, yaklaşık 1 lira 12 kuruşken; diğer temel gıdalar arasında en yüksek fiyatlar arasında yer almaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın