Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

13 Yaşındaki Çocuk Hayalini Kurduğu Evi Nasıl İnşa Etti?

İnsan hayallerinin peşinden koşmaya küçükken başlamalı, diyor ve 13 yaşında olmasına rağmen yaşıtlarından epey farklı olan Luke Thill’in hikayesini anlatmaya başlıyoruz.
13 Yaşındaki Çocuk Hayalini Kurduğu Evi Nasıl İnşa Etti?
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Bugünün başarılı kişiliklerine baktığımızda pek çoğunun tutkularının farkına küçük yaşlardayken vardığını görebiliyoruz. Örneğin; Amazon’un kurucusu Jeff Bezos! O, yaz tatillerinde bir yandan çiftlik işleriyle uğraşırken bir diğer yandan da atölyeye dönüştürdüğü evinin bodrumunda ufak tefek icatlar geliştirmiş.

Aynı şekilde, ünlü yatırımcı Warren Buffett da geleceğin iş insanı olacağının sinyallerini hayatının ilk yıllarında göstermiş. Tamam, bu örnekler belki biraz uçlar ama siz benim varmak istediğim noktayı anladınız diye düşünüyorum. Sonuçta; çocukluk dönemi bir insanın hayatında fazlasıyla önem taşıyor. Ve bu dönemde çocuğun yeteneklerini fark edip onu doğru yönlendirebilmek, gerçekten çok mühim. Aşağıdaki hikaye de hem yetenekli bir çocuğu hem de onu destekleyen ebeveynlerini anlatıyor…

ABD’nin Iowa eyaletinde yaşayan 13 yaşındaki Luke Thill, akranları gibi bilgisayar, telefon başında saatlerce vakit geçirmekten pek hoşlanmıyor.

 13 yaşındaki Luke Thill

Bu noktada hanesine büyük bir artı puan yazdıran Luke, diğer özellikleriyle de “aferin” dedirtiyor. Çünkü o, bir gün Youtube’da gezinirken aniden aklına gelen bahçeye ev inşa etme fikrini hayata geçirmek için kararlılıkla çalışmış.

Anne ve babasıyla konuşan çocuk ebeveynlerinden “eğer bu konuda ciddiysen, bazı kurallar belirlememiz gerek” cevabını almış.

13 yaşındaki çocuk bahçelerine ev inşa etmeye karar veriyor

Geçen yılın Haziran ayında inşaata başlayan çocuk, küçük evinin yapımı konusunda babasından, dekorasyonu konusundaysa annesinden yardım istemiş. Ayrıca masraflar için gereken 1500 doları da kendi çabaları karşılığında biriktirmiş.

İnşaat için gerekli materyallerin çoğunu büyükannesinin kullanılmayan bahçesinden edinen çocuk, bu sırada ufak tefek işler yaparak para kazanmış.

Küçük evinin inşaatı için 1500 dolar biriktirmeyi başarmış

Komşularının çimlerini biçmek, garajlarını temizlemek, köpeklerini gezdirmek gibi işlerle küçük evinin inşaat giderlerini karşılayan çocuğa çevresinden de çeşitli hediyeler gelmiş. Örneğin; evinin kapısını bir yakınları hediye etmiş.

Hayalindeki evinin yapım aşamalarını Youtube’a yükleyen Luke, bunun başka çocuklara ilham vermesini umduğunu belirtiyor.

Ödevlerini evlerinin bahçesindeki 8 metrekarelik yaşam alanında yapan Luke, haftasonlarını da burada geçiriyor. Luke’un babası oğlunun yaşına göre gerçekten kararlı olduğunu ve projenin ilerlemesi için daha fazla paraya ihtiyaç duydukları anlarda onun hiç şikayet etmeden çalışmaya devam ettiğini belirtiyor.

Birkaç yıl içinde daha büyük ve devamlı kalabileceği bir ev istediğini söyleyen Luke, şimdilerdeyse karavan yapmaya çalışan kardeşine destek oluyor. Biz de hem kararlılığı için Luke’u hem de ona direkt gereken parayı vermek yerine inşası için oğullarını çabalamaya teşvik eden ailesini tebrik ediyoruz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın