Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zenginliğin Sembolü Haline Gelen Dubai’de Sıradan Bir Gün

Zenginliğin, lüksün ve gösterişin en büyük sembollerinden bir tanesi olan Dubai'de bulunan zenginlerin sıradan günlerine dilerseniz birlikte göz atalım.
Zenginliğin Sembolü Haline Gelen Dubai’de Sıradan Bir Gün
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Herkes Dubai’deki milyarderlerin oldukça yüklü miktarlarda paralar harcamayı ve lüks arabalar satın almayı sevdiklerini bilir, ancak para harcama hevesleri bunlarla sınırlı değildir. Biraz sonra göreceğiniz maddeler, Dubai’de yaşayan bir milyarderin lüks yaşam tarzını mükemmel bir şekilde temsil etmektedir.

Zenginliği ile dünya çapında nam salmış Dubai’nin varlıklı insanları, akıllarına gelen her ne varsa bu düşüncelerini gerçeğe dönüştürmekten çekinmemişler. Egzotik hayvanlardan dünyanın en pahalı pizzaları ve lüks araçlar gibi yüksek ücretli harcamalar yapan bu milyonerler, sadece kalabalığın arasından sıyrılmak istedikleri için böyle bir yol seçmiş olabilirler. Ancak itiraf etmeliyiz ki orada yaşayan milyarderlerin oldukça fazla olması dikkate alındığında, Dubaili zenginlerin işleri de biraz zor gibi görünüyor. Bu yüzden onlar bu para oyunundaki miktarları arttırmak zorundalar, çünkü ancak bu şekilde bu yarışın içerisinde yer alabilirler. Eğer hemen hemen her şeyi satın alabileceğiniz bu kadar çok paranız olsaydı, bu parayı sizleri mutlu eden şeylere harcamak istemez miydiniz? İşte bu insanların da tam olarak yapıkları şey bu…

Yaşam tarzları bizler için biraz çılgın görünüyor olsa da keyif verici olduğunu düşünmemek elde değil. Zira sanırım hiçbirimizin evcil bir hayvan olarak evinde aslan besleyeceğini sanmıyorum.

Huzurlarınızda zenginliğin sembolü Dubai’de sıradan bir gün:

15 “Evcil Hayvan” Eşliğinde Araba Kullanırken Mesaj Yazmak

"Evcil Hayvan" Eşliğinde Araba Kullanırken Mesaj YazmakYalnız tabi ki Dubai zenginlerinin sahip oldukları “evcil hayvanlar” da bizlerin evlerinde beslediği; kedi, köpek, kuş, balık gibi sıradan canlılar olmamakla birlikte, doğanın en vahşi etoburlarından çita, aslan, jaguar gibi hayvanlardan oluşuyor. Demek ki para ile gerçekten her istediğinizi yapabilirsiniz. Baksanıza, belgesellerde impalaların peşlerinden uçarcasına koşup avını tek hamlede parçalayan şu vahşi çita, nasılda masum masum sahibinin yanı başında oturuyor.

14 Burj Al Arab’ın Gökyüzündeki Kortunda Tenis Oynamak

Burj Al Arab'ın Gökyüzündeki Kortunda Tenis OynamakDünyanın en uzun ve en lüks otellerinden bir tanesi olan Burj Al Arab, daha önceden de bahsettiğimiz gibi gökyüzüne değebileceğiniz yükseklikte eşsiz bir tenis kortuna sahip. Bu kortu böylesine güzel bir yere inşa edenler de burada tenis oynayanlar da oldukça çılgın ve zengin olmalılar. Çünkü bu otel, lüks olduğu kadar oldukça pahalı da bir yer. Ancak burada tenis oynamayı bırakın, oturup manzaranın keyfini yaşamak bile paha biçilemez olsa gerek.

13 Evlerinin Etrafında “Evcil Hayvanları” Üzerinde Tur Atmak

Evlerinin Etrafında "Evcil Hayvanları" Üzerinde Tur AtmakBinek hayvan dediğimizde aklımıza; atlar, eşekler, inek ya da öküzler, develer ve hatta devekuşları bile gelebilir. Ancak ormanların kralı olan, kendisine tehdit oluşturan ya da oluşturmayan her şeyi parçalayabilen bir aslan üzerinde tur atmak; ancak fantastik filmlerde olur diye düşünürüz. Fakat Dubai de sahip olduğu farklı tasarımlar ve zenginleriyle bu tarz fantastik filmleri aratmamaktadır. Bizdeki “at, avrat, silah” sözüne karşı, Dubai de “aslan, araba, para” olarak cevap veriyora benziyor…

12 Evcil Hayvanları ile Tekne Gezintisine Çıkmak

Evcil Hayvanları İle Tekne Gezintisine ÇıkmakBu insanlar, vahşi ama onlara göre evcil olan hayvanlarına gerçekten çok bağlılar. Bu fotoğraf ile Pi’nin Yaşamı filminden herhangi bir sahne gözümüzde canlanıyor. Filmin başrolünde olan Pi’nin kucağındaki montaj kaplan yerine, Dubai zenginlerinin evlerinde, arabalarında, teknelerinde ve hatta belki de uçaklarında bile onların tabiriyle “evcil” aslanlar, çitalar, panterler bulunuyor. Ayrıca bu zenginler, aslan terbiyecileri gibi kamçı kullanmak yerine, paraları ile bu vahşi yaratıkları dize getiriyor olmalılar.

11 Trafikte Sıkışıp Kalmak

Trafikte Sıkışıp KalmakÜlkemizde genellikle bu problem ile başı dertte olan ilimiz İstanbul’dur. Dubai ile aramızda bu konuda küçük bir fark var. Bizde trafikte sıkışıp kalan otomobillerin çoğu Doğan, Şahin, Kartal gibi yerli araçlardan oluşur. Dudai’de ise her biri birbiri ile yarışabilecek güzellikte ve güçte süper arabalar, otomobil fuarından farksız bir görüntü oluşturur. Bunların yanı sıra Dubai’nin polis ekiplerinde de oldukça lüks ve hızlı otomobiller bulunmaktadır.

10 Yeni Otomobillerinin Teslimatlarını Beklemek

Yeni Otomobillerinin Teslimatlarını BeklemekBizler otomobilimizi beklemeyi bırakın, karda kışta okula çıkabilmek için otostop çekiyoruz. İstanbul turu yaptıracak efsane 500T otobüsünün ya da binmek için herkesin adeta birer Spartacus olduğu metrobüs yolunu gözlerken; Dubai zenginleri, diğer süper otomobillere fark atabilecek bir canavar olan Fenyr SuperSport gibi yeni süper arabalarına kavuşmak için sabırsızlanmaktalar. Hatta öylesine sabırsızlar ki bu teslimatlar için deniz ya da karayolunu kullanmak yerine, havayolunu tercih ediyorlar.

9 Yılın Her Günü Kayak Yapabilmek

Yılın Her Günü Kayak YapabilmekKıştan kışa yüzünü nadir olarak görmüş olduğumuz kar daha yere düşmeden, poşetleri elimize alıp doğru bir yokuşun yolunu tutarız. Kuşku yok ki poşetle kaymak artık milli sporumuz haline geldi. Dubai’de ise durum biraz farklıdır. Dubai’nin en büyük alışveriş merkezinin içerisinde bulunan kayak merkezinde yaz, kış, canınız ne zaman isterse kayak yapabiliyorsunuz!

8 Mücevher Kutularına Bile Sığmayan Altın Eşyalar Taşımak

Mücevher Kutularına Bile Sığmayan Altın Eşyalar TaşımakDubai’de yaşayanların altınlara öyle bir düşkünlükleri vardır ki arabalardan, klozetlere kadar neredeyse her eşyaları bu değerli metalden yapılmıştır. Hatta altını yiyeceklerde bile kullanarak, çılgınlığın doruk noktasına ulaşırlar. Halihazırda Dubai’de, etrafındaki çöller ile adeta altından bir şehri andırmaktadır. Bu nedenle, burada yaşayan insanların altına olan düşkünlükleri bizleri şaşırtmamaktadır. Saf altından yapılmış en pahalı gündelik eşyalar en çok da Dubai’de bulunmaktadır.

7 Robot Jokeylerin Bindikleri Develerin Yarışlarını İzlemek

Robot Jokeylerin Bindikleri Develerin Yarışlarını İzlemekEvcil hayvanları aslan olan Dubai zenginlerinin bu tarz vahşi develeri kendilerinin kullanacağını düşündüyseniz yanıldınız. Bu yarışlarda da Dubai zenginleri akıllara durgunluk veren çılgınlıklarını kullanmaya devam etmişler. Yarışlarda kullanılan develeri yönetmeleri için robot jokeyler var. Bu yarışlar da Dubai’de olan hemen her şey gibi oldukça ilgi çekicidir.

6 Artık İhtiyaçları Kalmadıklarında Süper Arabalarını Lüks Araç Mezarlığına Bırakmak

Artık İhtiyaçları Kalmadıklarında Süper Arabalarını Lüks Araç Mezarlığına BırakmakAraba mezarlığı dendiğinde eskimiş, hurdaya dönmüş ya da diğer bir deyimle “perte çıkmış” otomobillerin bulunduğu bir hurdalık aklımıza gelir. Ancak, kimse aracından sıkıldığı için onu bu mezarlıklara terk edip gitmez. Özellikle de lüks bir otomobil ise kaputundan alevler yükselene kadar kullanılır ya da uygun fiyata satışa çıkartır. Fakat konu Dubai olunca durum değişiyor. Buradaki milyarderler, artık bir üst modeli çıktı diyerek lüks otomobillerini nereyi bulurlarsa orada bırakıp gidiyorlar. İçlerinde; Ferrari, Porsche, Lamborghini gibi markaların da bulunduğu sahipsiz birçok lüks otomobile, havaalanının otoparkında veya araba mezarlıklarında rastlayabilirsiniz.

5 Kürek Sörfü (Paddleboarding) Yapmak

Kürek Sörfü (Paddleboarding) YapmakKatılımcıların uzanarak, diz çökerek ya da tamamen ayakta bir sörf tahtası üzerinde kürek kullanarak hareket ettikleri bir spor biçimi olan Paddleboarding ya da Kürek Sörfü, Dubai zenginlerinin vazgeçilmezlerindendir. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen bu spor, ülkemizdeki bazı tatil beldelerinde de yapılmaktadır.

4 Develerini Yürüyüşe Çıkarmak

Develerini Yürüyüşe ÇıkarırlarDubai’de bulunan bütün milyarderler, aslan ya da çita besleyecek kadar şanslı olmayabilirler. Fakat onların da evcil hayvan olarak besledikleri develeri bulunmaktadır. Çöllere son model cipleri ile dolaşmaya çıkarlarken, hayvan sever milyarderler olarak develerini de yanlarında götürürler. Aslanın sırtında gezinip develeri arabayla yürüyüşe çıkarmak, Dubai’de oldukça sıradan bir davranış gibi görünüyor.

3 Evlerimizden veya Arabalarımızdan Daha Pahalı Cep Telefonları Satın Almak

Evlerimizden veya Arabalarımızdan Daha Pahalı Cep Telefonları Satın AlırlarAdeta gösteriş kelimesinin yeniden hayat bulduğu Dubai’de, evlerimizden ve arabalarımızdan çok daha pahalı cep telefonları bulunmaktadır. Elbette ki buradaki zengin insanlar için bu telefonların da görünüşleri, işlevselliklerinden çok daha önemlidir. Altına ve parlak taşlara olan bağımlılıkları, satın aldıkları telefonlara da sıçramaktadır ve bu telefonların en ucuzu 18 ayar altın ile swarovski taşlardan oluşturulmuştur. Dubai’de bulunan bu lüks cihazların başka bir özelliği ise dünyanın en pahalı cep telefonları arasında yer almalarıdır.

2 Altından ATM Makinelerinden Para Çekmek

Altından ATM Makinelerinden Para ÇekmekDaha önce de belirttiğimiz gibi burada bulunan milyarderler, altından olan her şeye bayılıyorlar. Bu durum onlar için bir tutku ve bir bağımlılık haline gelmiştir. Altından oluşan bu ATM makinelerini çalan ya da çalmayı düşünen yok mudur? diye düşündüğünüzü biliyorum; ancak Dubai’de buna tenezzül edecek insanları bulmak oldukça zor. Burada bulunup durumu olmayan insanlar ise bir banka ATM’si ile uğraşmak yerine, terk edilmiş eski model otomobiller ile küçük çapta bir servete kavuşabilirler.

1 Dünyanın En Pahalı Polis Arabalarına Rastlamak

Dünyanın En Pahalı Polis Arabalarına RastlamakDubai’de bulunan yüzlerce süper araba bulunduğundan daha önce de bahsetmiştik. Bu nedenle, süper arabalar ile işlenen suçlarla baş edecek kolluk kuvvetlerinin de bu araçlar ile aynı ayarda otomobillere sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü bir Ford, Toros ile bu süper arabalarla mücadele edebilmeniz neredeyse imkansızdır. Bu yüzden Dubai’deki kolluk kuvvetlerine; Lamborghini, Ferrari ve hatta dünyanın en hızlı arabalarından olan Bugatti Veyron’un da bulunduğu oldukça güçlü otomobiller tahsis edilmiştir. Bu araçlar ayrıca dünyanın en pahalı polis arabaları arasında yer almaktadır.

Sizlerin de hatırlayacağı üzere, eski Türk Filmleri’nde artık klişe haline gelmiş “İstanbul’un taşı toprağı altın,” diye bir söz vardır. Ancak görüyoruz ki bu söz günümüzde tam da Dubai’yi tanımlamaktadır. Işıltının, lüksün, zenginliğin, aşırılığın başkenti olan Dubai’de eğer altından bir eşyanız yoksa; kendinizi değersiz hissedebilirsiniz. Dubai, hemen her alanda ortaya koymuş olduğu farkıyla dünya çapında en önemli turistik yerlerden bir tanesi olmuştur. Peki, zenginliğin sembolü haline gelen Dubai’deki sıradan bir gün ile ilgili hangi madde sizlerin fazlasıyla şaşırmasına neden oldu? Sorumuzun cevabı ile düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.