Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Saf Altından Yapılmış En Pahalı 10 Gündelik Eşya

Altının kullanım alanları tahmin ettiğimizden çok daha fazla. Bu içeriğimizde bunlardan bazılarına değindik.
Saf Altından Yapılmış En Pahalı 10 Gündelik Eşya
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanların altınla ilişkisine baktığımızda Rusya’nın sonradan görme zenginlerinin, Ortadoğu’nun petrol krallarının ve bu pahalı metalle aklını bozan Çinlilerin diğer milletlere göre bir adım öne çıktığını görüyoruz. Antik Mısır’da güç ve zenginliğin göstergesi olarak karşımıza çıkan bu sarı metal, şimdilerde de anlamından pek fazla şey kaybetmedi. Hatta, bilakis değer kattı desek yeri. Önceleri sadece süs eşyası ya da takı olarak kullanılırken, kolay işlenebilir özelliği bugün karşımıza her türlü objenin ışıl ışıl parıldayan yüzü olarak çıkmasını sağladı. Usta zanaatkarların elleri insanların ruhunu okşayan lüksle bir araya gelince, karşımıza da bugün sizlere sunacağımız birbirinden ilginç altın eşyalar çıkarttı.

Dünyanın en büyük altın rezervinin Çin ve Hindistan’da olduğunu biliyoruz. Tabi ki bu doğrultuda da altından yapılan eşyaların daha çok bu ülkelerde pazarlanıp satılması bizi şaşırtmıyor. Takı olarak kullanılmaya başlamasıyla çıktığı yolun bugün geldiği noktayaysa gerçekten büyüleyici. Günlük kullanım eşyalarından tutun da yiyecek ürünlerine varıncaya kadar her şey bu gösterişli metale dönüştürülebiliyor. Bugün sizler için oluşturduğumuz listedeyse altınla kaplanmış ürünlerden daha çok, parçaları tamamen altından oluşturulan birbirinden değerli günlük eşyalara yer vereceğiz. Bakalım altının oldukça değişik ürünlerde vücut bulması bizim gibi sizi de şaşırtacak mı? İşte başlıyoruz…

Karşınızda saf altından yapılmış en pahalı gündelik eşyalar:

10 Altın Hap

425 Dolar

Altın HapTobias Wong tarafından tasarlanan bu haplar, Citizen Citizen firmasının lüks tezgahında yer almaktadır. Kendi sitelerinde de şu anda listelenen 24 ayar haplar, altın yaprağından yapıldıktan sonra tekrar altına batırılarak elde edilmiştir. Otuz günlüğü yaklaşık 37.500 TL ya da yıllığı yaklaşık 440 bin Türk Lirası tutarında. Bu haplara New York’taki Modern Sanatlar Müzesi 2005 yılındaki “Indulgence” adlı sergisinde yer vermiş. Günün sonunda, altın dünyasına daha ne yenilikler olacağını düşünür hale geliyoruz. Sizce bu da tuhaflığın bir parçası mı?

9 Altın Maske

1000 Dolar

Altın MaskeBu makalede diğer eşyalarla kıyaslandığında, yüz maskesinin 2800 TL civarında olması uygun gibi görünüyor. Kleopatra’nın gençliğini ve güzelliğini korumak için her gece yüzüne saf altından maske yapıldığı söylenir. 2006 yılında Japon şirketi Umo, 24 ayar altını yüze sürülür hale getirdi. Bu maske için her zaman gittiğiniz güzellik salonlarına bakmayın; çünkü Raffles Dubai Hotel ve Harrods gibi yerlerde kullanılıyor. Görünüşe göre, güzellik uzmanları bazı kesimlerden çekindikleri için cilt üzerinde altının yararlı olduğunu iddia ediyor. Mama Mia filmindeki repliği hatırlayın. Christine Baranski’nin oynadığı karakter “eşek dışkısı, havyar ve altından yapılmış yüz maskesi var mı?” diye sormuştu.

8 Çikolatalı Puding

35.000 Dolar

Çikolatalı PudingYenilebilir altın yaprağı üst düzey marketlerin favori ürünleri arasında. Tabi insanlar bunu alıp ne yapıyor diye merak etmiş olabilirsiniz. Altın yaprağı; pizza, kek gibi yiyeceklerin içine eklenebiliyor. Bu pudingse daha çok, 100 bin liralık altın yaprağı, havyar ve bir adet elmasla süslenmiş brownieye benziyor. İngiltere’nin en lüks oteli Lake District, bu ürünün dünyanın en pahalı tatlısı olduğunu ve iki hafta önceden sipariş vermeniz gerektiğini belirtiyor.

7 Altın Tabut

50.000 Dolar

Altın Tabut24 ayar el yapımı son dinlenme yerinin kadife iç kaplaması Ruby Red tarafından tasarlanmış. Ayrıca müşterileri için Gold Reflection Picture Frame ve Gold Keepsake Box tarafından alınan “gerçek altındır” belgesi de bulunuyor. Şirketin web sitesinde fiyatları belirtilmemiş; fakat araştırma yapanlar 50 bin dolar civarında olduğunu belirtiyor. Bu ürün gayri resmi olarak dünyanın en pahalı modern tabutu.

6 Altın Gömlek

250.000 Dolar

Altın GömlekBu gömlek Hindistanlı Datta Phuge adına 14 bin parça 22 ayar altın kullanılarak Rankar Jewelers tarafından yapıldı. Gömleği oluşturmak için 15 usta 16 gün uğraşmış. Lakabı “altın adam” olan Phuge, vücudunun her yerinde bulunan altınlarla göz kamaştıran bir manzara gibi. 3 kilodan fazla olan gömleği ile çok fazla dışarı çıkmayan Phuge, bu pahalı ürünü sadece özel davetlerde giydiğini söylüyor.

5 Tuvalet ve Tuvalet Kağıdı

2.5 Milyon Dolar – 1.3 Milyon Dolar

Tuvalet ve Tuvalet KağıdıKanye West ve Kim Kardashian çiftinin yaklaşık 1 milyon dolar harcadığı som altın tuvaletin abartılı olduğunu düşünürken, Hong Kong’da dünyanın en pahalı tuvaletiyle karşılaştık. Hang Fung Gold Technology Group tarafından 2001 yılında imal edilmiş olan mekan, mücevherle süslü duvarıyla saf altından tasarlanmış bir tuvalet. Değerinin 2.5 milyon dolar olduğu konuşuluyor. Bana göre bu tuvalet kullanılmaz ve eskimesi söz konusu dahi olamaz. En azından eğer Hong Kong ekonomisi batarsa, bu kaynağı kullanabilirler.

4 Abu Dabi Yılbaşı Ağacı

11 Milyon Dolar

Abu Dabi Yılbaşı AğacıGuinness tarafından dünyanın en pahalı dekorasyon ağacı olarak sertifikalandırılan bu ağaç, 2010 yılında Abu Dabi’deki 7 yıldızlı otele dikildi. 12 metrelik solmayan bu bitkinin gövdesi altınla bezenmiş ve üzerine değerli taşlar serpiştirilmiş. Altın ambalajlı hediyeler ise alt kısmını süslemekte. Tuvalet ile kıyaslandığında gayet normal görünüyor, değil mi?

3 Poker Seti

7.5 Milyon Dolar

Poker SetiÇantasının dış kısmı timsah derisi, kenarları süet olarak Goeffrey Parker tarafından tasarlandı. Oyun taşlarının her biri 18 ayar altın, çipler ise dağıtıcı butonuyla birlikte değerli taşların serpiştirildiği 18 ayar altından oluşturulmuş. Multi-milyonerler tarafından ne kadar büyük bahislerin döndürüleceğini hayal edebiliyor musunuz?

2 Altın iPhone

15 Milyon Dolar

Altın iPhoneBu konu hakkında garip düşünce ise kimin veya kimlerin bu telefonu alacağını hayal etmek. Dünyanın en pahalı cep telefonu Stuart Hughes Jewelers tarafından üretildi. 24 ayar saf altından yapılan bu telefonun, Apple logosu ve yan kısımları ise elmas ile kaplı. Gerçekten elinizden düşürmek istemeyeceksiniz.

1 Lamborghini

62 Milyon Dolar

LamborghiniBu arabaların dış kısmı altın saclarla kaplanmış ve iç tarafı da altından oluşturulmuş. Ekim 2012’de firmanın Dubai gösterim salonu; altın, platin ve elmasların serpiştirildiği Lamborghini ile açılış yapmıştı. Peki, gösterişli aracın fiyatı ne kadar dersiniz? Tam 7.8 milyon dolar. Ama bu sadece düşük modelinin liste fiyatı ve aslında zenginlerin iştahını kabartmak için tasarlanmış bir prototip. Gerçek olanından 8 kat daha küçük ve 12 kat daha ucuz! Tam boyuttaki versiyonu ise 62 milyon dolar civarında. Türkiye’ye getirmenin ekstra vergilerini de hesaba katarsak, karşılaştığımız fiyat akıl almaz boyutlara çıkabilir.

Lüks yaşantının geldiği son noktaya hep birlikte göz attık. Öyle gözüküyor ki ilerleyen tarihlerde bu listeye başka ürünlerde eklenebilir. Bunun sebebi insanın altına olan tutkusu mu, yoksa gösterişe verdiği önem mi bilemeyeceğim. Ama sonuç ne olursa olsun çok sevildiği herkesçe bilinen bir gerçek. Merak ediyorum doğrusu, listemizde sizi en çok hangi ürün şaşırttı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.