Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Mezunların İlk İş Deneyiminde Dikkat Etmesi Gereken 5 Davranış

Eğitim hayatınızı sonlandırıp kariyerinize başlama zamanı geldiği zaman dikkat etmeniz gereken bazı davranışlar vardır. İyi bir kariyer için bunlara dikkat edin.
Yeni Mezunların İlk İş Deneyiminde Dikkat Etmesi Gereken 5 Davranış
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Üniversiteden daha yeni mezun olmuş kişilerdensiniz ve kabul edildiğiniz bir iş mi var? İlk iş deneyiminizde neler yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. İlk işiniz sizin için oldukça önemlidir. Sonuçta eğitimini aldığınız alanda akademik kısmı tamamlayıp iş kariyerine başlangıç yapacaksınız. İş kariyerinizde atacağınız doğru adımlar sayesinde belki de daha iyi bir iş deneyimi yaşayacaksınız ve yükselişe geçeceksiniz.

Doğru adımlarla başlayan bir iş kariyeri sizin için hem psikolojik hem de gelecek için önemlidir. İlk iş deneyiminizde karşılaştığınız kötü durumlar yüzünden uzun yıllar eğitimini aldığınız alana olan sempatinizi kaybedebilirsiniz. Bunu yaşayan birçok kişi olduğunu belirtmeliyim. Üniversiteden mezun olup iş hayatına dahil olmak, karşılaşacağımız önemli virajlardan birisidir. Bu aşamada yanlış yapmayı ise hiçbirimiz istemeyiz. Yine de farkında olmadan hatalar yapabiliyoruz. Bu bağlamda sizlere kaçınmanız gereken davranış tipleri hakkında bilgiler vereceğim.

İşte iş hayatına attığınız ilk adımda dikkat etmeniz gereken 5 davranış sizlerle:

1 Sosyal Ağlarınızdaki Bilgileri Önemsiz Görmek

Sosyal Ağlarınızdaki Bilgileri Önemsiz GörmekBelki önceden bu önemsiz bir konuydu; ama artık sosyal medya hesaplarınızda dikkatli paylaşımlar yapmanız gerekiyor. Sosyal ağlarında yaptığı paylaşımlar nedeniyle işinden kovulan birçok kişi olduğunu da belirtmek isterim. Günümüzde sosyal medyanın inanılmaz bir gücü var ve iş dünyasında bir çalışan hakkında bilgi almak adına kullanımı söz konusu. Bu hesaplarda yapacağınız profesyonellikten uzak paylaşımlar, tüm kariyerinizi mahvedebilir.

2 Nazik Olmamak

Nazik Olmamakİlk iş deneyiminiz ve bilmediğiniz birçok konuda yardımlar alacaksınız. Bu yardımlar karşısında teşekkür etmemek ve nezaket göstermemek yapacağını en büyük davranış hatalarından olacaktır. Sonuçta size yardım etmek zorunda olmayan birisi ve yaptığı bu iyilik karşısında nazik olmalı, nezaketinizi göstermeli, teşekkür etmelisiniz. Ayrıca yardım istememek ve etmemek de teşekkür etmemek kadar yanlış bir davranıştır. Saygın bir iş hayatının gerekliliklerini öğrenmek için buraya tıklayın.

3 Eski Çalışanlarla İletişim Kurmamak

Eski Çalışanlarla İletişim KurmamakO işyerinde yeni olduğunuzu unutmayın. Kıdemlerin farkında olun ve mutlaka insanlarla iyi ilişkiler kurmaya çalışın. Bu ilişkinizde ne fazla samimi ne de fazla soğuk olun. Genellikle yaşıtlarınızla ve aynı bölümde yer aldığınız kişilerle vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Ama unutmayın diğer çalışanlarla da iletişim kurmanız gerekiyor. Bu gelişmeniz için son derece faydalı bir harekettir ve ilişkilerdeki tutumunuz kariyerinizde önemli bir yere sahip olacaktır.

4 Sıkıcı İşlerden Kaçmak

Sıkıcı İşlerden KaçmakAldığınız diploma, sizi bir işin merkezine yerleştirmeye yetmeyecektir. İşi en alt seviyeden başlayarak öğrenmeniz sizin için en iyisi olacaktır. Çünkü işin temelinde neler yapıldığını bilmezseniz yönetim aşamasında büyük sıkıntılar çekersiniz. İşin temeliniz bilmezseniz, iş dünyasında ilerlemeniz de pek mümkün olmuyor. İş dünyasında ilerleyememenin nedenleri için tıklayınız. Diplomanız nedeniyle küçük gördüğünüz işler, başınızı derde sokabilir. Yeni tanıştığınız şirketin çalışanlarıyla iletişim kurmak, kilit rollere sahip kişileri öğrenmek, işlerin nasıl yürüdüğünü bilmek için işleri ayırt etmeden yapmalısınız.

5 Farklı Yolları Düşünmemek

Farklı Yolları DüşünmemekÖğrencilik hayatında genellikle bir konuyla ilgili yalnızca bir yol öğrenirsiniz. Ama iş dünyasında bu yola alternatifler üretmeniz gerekiyor. Okulda öğrendiğiniz yoldan başka yolların olabileceğini görmemek ve düşünmemek başarınızı engelleyecektir. İş dünyasında bir konu ile ilgili birçok alternatif yola sahip olmalı, bu yollar üzerine düşünmeli ve uygulamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.