Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kalp Atışlarımızı Hızlandıran Yarış Arabaları Hakkında İlginç Gerçekler

İşte karşınızda yarış arabaları hakkında bilmedikleriniz, görmedikleriniz, duymadıklarınız.
Kalp Atışlarımızı Hızlandıran Yarış Arabaları Hakkında İlginç Gerçekler
Son Güncelleme: 
Yorum

Aracın motoru, iç organlarınızla birlikte yeri titreterek çalışır. Gaza yavaş dokunun, çünkü etrafınızdakilerin kulakları zarar görebilir. 0-50 km’ye ne zaman çıktığınızı anlamazsınız bile. 50-100 km gaza ilk dokunduğunuz andaki cesareti alır. 100-200 tutkudur, 250 korku. Ondan sonrasıysa gözünüzde ince bir ip kadar daralan; ama 3 koca tırın yan yana gidebileceği ufacık bir tünelden ibarettir. Şimdi derin bir nefes alın ve rahatlayın, bir F1 aracındasınız.

İlk yarış otomobilinin 1895 yılı Paris’te, saatte 24.15 km’lik hızıyla birinci olmasının üzerinden epey zaman geçti. Bu performans o tarihlerin en iyisiydi ve güçten öte başka bir şeyi ortaya çıkardı, insanlardaki araba yarışı tutkusunu! O yıldan sonra otomobil sektörü açısından pek çok durum değişti. İnsanların bu yarışlara gösterdiği ilgiyle birlikte her firmanın amacı damalı bayrağı ilk gören modele sahip olabilmekti. Şimdilerde popüler olan birçok markanın, yola ilk defa yarış arabalarıyla çıkmalarının başka nasıl bir izahı olabilir ki?

Araba sektöründeki gelişmeler ve teknolojinin ilerlemesi tabi ki yarış organizasyonlarını da etkiledi. Eskiden bir-iki türde karşımıza çıkan heyecan dolu yarışlara, zamanın ilerlemesiyle yenileri eklendi. Ama insandaki heyecan ve adrenalin sevdası, doymak bilmeyen yapısıyla sürekli mühendislerin fiziki şartları zorlamasını gerektirdi. Bu işin zirvesi F1 derken, karşımıza Dragster araçları çıktı. Hızın elbette ki bir sonu var; ama nerde biter, kim yapar orası meçhul. Bugün sizlerle hepimizin beğeniyle ve tutkuyla izlediği yarış arabaları hakkında bazı ilginç özelliklere göz atacağız. Bence bazılarına siz de çok şaşıracaksınız…

Formula 1 arabalarının egzozunun ne kadar sıcak olduğunu biliyor musunuz?

Formula 1 arabalarının egzozunun ne kadar sıcak olduğunu biliyor musunuz?Alüminyumu eritebilecek kadar sıcak desem! Evet, alüminyumun 660 santigrat derecede eridiği düşünülünce, 1000 santigrat dereceye kadar ısınabilen Formula 1 arabaları için bunu söylemem çok da yanlış olmaz sanırım. Bunun neticesinde Formula 1 egzozları için epey pahalı materyaller kullanılabiliyor. Bu da F1 arabalarının sadece egzoz ucunun bile, ortalama yol arabalarından daha pahalıya patladığını gösteriyor.

Monako’daki rögar kapakları ve F1 yarışları!

Monako’daki rögar kapakları ve F1 yarışları!Monako’daki rögar kapaklarının Formula 1 yarışlarından önce, yere dikkatlice lehimlendiğini duymuş muydunuz? Çünkü yarış arabaları o kadar hızlı gidiyorlar ki bu hız, aracın altında yüksek bir vakum gücü olmasına neden oluyor. Potansiyel olarak gevşek bir rögar kapağının, Formula 1 arabalarının kaza yapmasına neden olacağını tahmin edebilirsiniz.

Ortalama bir F1 pit duruşu 3 saniyeden daha azdır.

Ortalama bir F1 pit duruşu 3 saniyeden daha azdır.Bu ne demek biliyor musunuz? Siz yukarıdaki cümleyi okuyana kadar, Formula 1 yarışçısı arabasını pak etti, araba kriko ile kaldırıldı, neredeyse iki düzine adam 4 lastiği değiştirdi ve araç yola çıktı demek!

Yarış arabalarının ilerleme şekilleri!

Yarış arabalarının ilerleme şekilleri!Drag yarışlarında kullanılan otomobillerin (Dragster) ürettiği bastırma kuvveti, aracın içinde bulunduğu lige göre değişkenlik gösterse de genel olarak otomobilin ağırlığına bağlıdır. Diğer bir deyişle, araç normalden fazla hıza eriştiği zaman tepetaklak olur.

Jet yakıtı kullanan dragster!

Jet yakıtı kullanan dragster!Dragster olarak bilinen yarış arabalarının 3.05 saniyede 483 km hıza ulaşabildiğini biliyor muydunuz?

Yüksek beygir gücü!

Yüksek beygir gücü!Sadece 3 saniyede bu kadar yüksek bir hıza çıkabilen araçların beygir gücü konusunda bir tahmininiz var mı? Ya da şöyle sorayım, 10.000 beygir gücüne sahip bir otomobil sürmeyi hayal edebilir misiniz?

Güç için harcanan yakıt!

Güç için harcanan yakıt!Dragster’lerin yakıt tüketimi bu otomobili standartların dışına çıkartıyor. Çünkü yarış otomobillerinde bir dakikada tüketilen yakıt miktarı 246 litre ila 303 litre arasında değişiyor.

Formula 1 takımlarının harcadığı tonlarca para!

Formula 1 takımlarının harcadığı tonlarca para!Formula 1’in en iyi takımlarının bir yıl içinde ortalama 500 milyon dolar harcadığını biliyor muydunuz? Ki bu NFL, yani Amerikan Ulusal Futbol Ligi takımlarının harcadığının 5 kat üzerinde bir rakam!

Formula 1 araçlarındaki fren gücü!

Formula 1 araçlarındaki fren gücü!Pilot ayağını gazdan çektiği anda devreye giren fren sistemi gibi gelişmiş özellikleri olan F1 araçlarının fren gücü, yer çekiminin 4 katı olarak kabul edilen 4G civarındadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu