Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

WhatsApp Kural İhlali Yapan Kullanıcılara Dava Açacağını Açıkladı

Popüler uygulama WhatsApp’ta kötüye kullanım faaliyetinde bulunan kullanıcıları dava yolu göründü. Söz konusu kullanıcılar için yasal işlem yapılacağı açıklandı.
WhatsApp Kural İhlali Yapan Kullanıcılara Dava Açacağını Açıkladı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, son derece kullanışlı bir uygulama olduğu gibi kimi zaman kötü niyetli kişilerin hedefi oluyor. Uygulamanın milyonlarca kullanıcıya sahip olması ve başlıca mesajlaşma platformu olması, çeşitli zorlukları beraberinde getiriyor. Facebook’un sahibi olduğu mesajlaşma uygulaması, düzenin sağlanması adına belli topluluk kurallarına sahip.

Ancak haksız kazanç elde etmek uğruna pek çok kişi ve kurum, WhatsApp’ta kötüye kullanım faaliyetlerinde bulunuyor. Gün geçtikçe artış gözlenen kötüye kullanımla dair WhatsApp artık daha sert önlemler alacağını açıkladı. Şirket topluluk kurallarını ihlal ettiği tespit edilen kullanıcılar için hukuki işlem başlatacak.

Kural İhlali Yapana Dava Yolu

Kural İhlali Yapana Dava Yolu

WhatsApp’a dair yayınlanan son raporlar, kötüye kullanımın ve kural ihlalinin hızla arttığını gösteriyor. Bir dizi önlemler alan platform şu ana kadar beklenen sonucu alabilmiş değil. Şirket artık daha sert aksiyonlar alacak.

Yapılan son açıklama ile platformu kötüye kullandığı tespit edilen kişi ve kurumlara yönelik yasal işlem başlatılacağı ifade edildi. Şirket daha önce uygulamanın modifiye edilmiş sürümlerini çalıştıran kullanıcıları uzaklaştırmıştı.

Bununla beraber geçtiğimiz aylarda platformda spam faaliyetlerini önlemek adına mesaj iletimine sınırlama getirildiği biliniyor. Söz konusu yasa dışı faaliyetlerin ağırlıklı olarak Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerde gerçekleştiği belirtiliyor. Bu ülkelerde pek çok şirketin haksız kazanç uğruna isimsiz numaralar ile çok sayıda hesaba mesaj gönderdiği biliniyor.

Hedef Platform Güvenliği

Hedef Platform Güvenliği

Bilindiği üzere popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 1.5 milyar aktif kullanıcıya sahip ve rakiplerinin epey önünde. Hal böyle olunca platformun güvenliğini sağlamak büyük önem arz ediyor. Geçmiş döneme bakıldığında kural dışı faaliyetler ile çok sayıda kullanıcıya zarar verildiği görülüyor. Facebook ise kullanıcılarının çeşitli yollar ile rahatsız edilmesini istemiyor.

Bu yolların başında ise spam ve benzeri faaliyetler geliyor. WhatsApp’ın almış olduğu dava kararı bu faaliyetlerde bulunan kişiler için caydırıcı olur mu zaman gösterecek. Şirket bugüne kadar kural ihlali yaptığı tespit edilen 2 milyondan fazla hesabı bloke etti ya da tamamen uzaklaştırdı. Yapılan açıklama ile artık bu ve benzeri hesaplar için dava açma yolu açılmış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın