Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

WhatsApp Grup Sohbetleri ve Kişisel Durum Paylaşımları için Yeni Özellikler Geliştiriyor

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, davetiye özelliği ve durumlar için yeni özelliklerin üzerinde çalışıyor. İşte detaylar…
WhatsApp Grup Sohbetleri ve Kişisel Durum Paylaşımları için Yeni Özellikler Geliştiriyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, platformdaki etkileşimi daha da artırmak adına yeni özellikler kullanıma sunmayı ihmal etmiyor. Platform bu özellikleri geliştirirken kullanıcılarından gelen şikayet ve taleplere önem veriyor ve yapacağı geliştirmelere bu çizgide yön veriyor. Platform son yıllarda gösterdiği gelişim ile kullanıcılarına görüntülü sesli ve yazılı olarak pek çok iletişim imkanı sunar hale geldi.

Son olarak platforma grup sohbetlerini sık kullanan kullanıcıları ilgilendiren yeni bir özellik gelmek üzere. Ayrıca geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulan durumlar bölümü üzerinde de çalışan WhatsApp, burada da bazı değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. İşte WhatsApp’a yakın zamanda gelecek olan yeni özellikler.

Grup Sohbetlerine Davetiye Sistemi

Grup Sohbetlerine Davetiye Sistemi

Bilindiği üzere anlık mesajlaşma uygulamasında grup sohbetleri sıkça kullanılıyor.Aynı anda çok sayıda kullanıcının birbiriyle iletişime geçmesi için en iyi seçenek olan grup sohbetlerine bugüne kadar olmayan bir özellik kazandırılıyor. Çok sayıda kullanıcının olduğu gruplarda herhangi bir kullanıcı, istediği kişiyi gruba davet edebiliyor. Çoğu zaman kendimizi hiç bilmediğimiz bir grubun içinde bulabiliyoruz.

Bu durum pek çok kullanıcı için can sıkıcı olurken, WhatsApp buna yeni bir düzenleme getirmeye hazırlanıyor. Geliştirilen yeni sistem ile kullanıcıların herhangi bir gruba istekleri dışında eklenmesi engellenecek. WhatsApp’ın üzerinde çalıştığı yeni özelliğe göre kullanıcılar kimler tarafından gruplara eklenebileceğini belirleyebilecek. Söz konusu davetiye özelliği henüz test aşamasında ve resmi olarak kullanıma sunulmadı.

Kendisinin izinsiz olarak gruplara eklenmesini isteyen kullanıcılar Ayarlar-Hesaplar-Gizlilik-Gruplar bölümünden gerekli ayarlamaları yapabilecekler. Seçenekler ise şu şekilde sıralanmış.

Herkes : Bu seçeneği aktif ettiğiniz zaman, herhangi bir kişi sizi WhatsApp grubuna davet edebilir.

Kişilerim: Adından da anlayabileceğiniz üzere, bu seçenek ile sadece sizi rehberinizde kayıtlı olan kişiler gruba davet edebilir.

Hiçkimse: Bu seçenekte ise, rehberinizde ekli olan kişilerde dahil olmak üzere hiçbir kimse sizi gruba ekleyemez. Bunun yerine sadece gruba katılım davetiyesi gönderebilir.

WaBetaInfo tarafından yayınlanan bilgilere göre kişilere gelecek olan davetlerin 72 saat süre ile aktif durumda olacağı, daha sonrasında ise otomatik olarak silineceği belirtiliyor.

Durumlar Kullanıcı Etkileşimine Göre Sıralanacak

Durumlar Kullanıcı Etkileşimine Göre Sıralanacak

Popüler uygulama WhatsApp bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Durumlar bölümünü aktif hale getirmişti. Kullanıcılar tıpkı Instagram’ın Hikayeler bölümünde olduğu gibi burada paylaşımlar yapabiliyor. Ancak uygulamaya konan bu özellik Instagram’da gördüğü ilgiyi WhatsApp’ta yeteri kadar göremedi. Bu durumu değerlendiren WhatsApp ekibi, durumlar üzerinde yeniden çalışmaya başladı.

Bilindiği üzere durumlar bölümünde yapılan paylaşımlar kronolojik sıralamaya göre yani eskiden yeniye göre sıralanıyor. Bu algoritma çok sık durum paylaşımı yapan kişilerin sürekli üst sıralarda gözükmesine neden oluyor. WhatsApp’ın üzerinde çalıştığı yeni özellik ise bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik. Uygulamaya konacak yeni özellik ile kullanıcılar en çok sohbet ettikleri kişilerin durumlarını en üst sırada görme imkanı bulacak. Daha az sohbet ettikleri kullanıcıların durum paylaşımları ise alt sırada görünecek.

Üzerinde çalışılan yeni düzen şu anda Hindistan, Brezilya ve İspanya’da bulunan sınırı sayıdaki test kullanıcı üzerinde deneme aşamasında. Yakın zamanda ise yeni algoritmanın tüm platformda kullanıma sunulması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.