Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vanilyalı Dondurma Sayesinde Hatasını Fark Eden “Porsche”nin Başarısı

İçinizi ısıtacak sımsıcak bir dondurma hikayesi bu! Daha doğrusu, Porsche’nin araçlarındaki sorunu vanilyalı dondurma sayesinde çözüşünün öyküsü…
Vanilyalı Dondurma Sayesinde Hatasını Fark Eden “Porsche”nin Başarısı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Pek çok ilke imza atmış Alman otomobil devinin hemen şimdi öğreneceğiniz hikayesine bayılacaksınız. Zira bu öykü, hem firmanın müşteri memnuniyetine verdiği önemin hem de araçlarındaki kusursuzluğun nedenini gayet iyi açıklıyor. Olay günümüzden yıllar önce geçmesine rağmen okuyanları etkilemeyi gayet iyi bir şekilde başarıyor. Gelin, musluk tamircisi bir babanın oğlu olarak doğan Ferdinand Porsche’nin şirketinin ardındaki gerçekleri birlikte öğrenelim.

1931 yılında Ferdinand Porsche tarafından Stuttgart’ta kurulan firmanın ilk modeli 1948 yılında çıkan Porsche 356 olmuştur.

Ferdinand Porsche tarafından Stuttgart’ta kurulmuştur

Aradan geçen yıllar ve gelişen teknoloji sayesinde Porsche’nin ünü giderek yayılmış, firma dünyanın en iyileri arasındaki yerini almıştır.

Müşteri memnuniyetine ve kullanıcılardan gelen taleplere verdiği önemle de tanınan Porsche, 1983 yılında tuhaf bir şikayet mektubu alır.

Müşteri memnuniyetine ve kullanıcılardan gelen taleplere verdiği önemle tanınır

Yeni model araçlarını piyasaya sürdükten sonra gelen bu mektup, Danny Troatman isimli bir alıcı tarafından yazılmıştır. Kendini tanıtan adam, Porsche marka aracının her akşam gittiği marketten vanilyalı dondurma aldığında sorunsuz bir şekilde çalıştığını belirtmektedir.

GCM Yatırım Banner

Ancak ne zaman meyveli ya da çikolatalı dondurma alsa arabası çalışmamaktadır. Bunu defalarca denediğini ve her seferinde aynı şeyi yaşadığını söyleyen Troatman’ın mektubu firmanın dikkatini çekmiştir.

Hemen harekete geçen firma olayın incelenmesi için Danny Troatman’ın yaşadığı New Jersey’e bir mühendisini gönderir.

Danny Troatman, vanilyalı dondurmayla ilgili şikayet mektubu

Danny Troatman ile iletişime geçen mühendis, birkaç akşam mektubun sahibiyle birlikte aynı markete dondurma almaya gider. Araba gerçekten de vanilyalı dondurma alındığında çalışmakta, farklı aromalı dondurmalardaysa çalışmamaktadır. Olaya mantıklı bir şekilde yaklaşmaya çalışan yetkili, aracın sahibiyle birlikte defalarca aynı ritüeli tekrarlar. Ve sonunda vanilyalı dondurmanın sırrını bulur.

Zira yeni modellerin soğutma sisteminde sorun vardır, bu da vanilyalı dondurma ile Porsche arasındaki bağlantıyı açıklamaktadır.

Yeni modellerin soğutma sisteminde sorun vardır

Daha açık söylemek gerekirse, vanilyalı dondurma en çok satılan çeşittir, işte bunun için de o tezgahın önünde kuyruk oluşmaktadır. Troatman’ın burada beklediği süre içinde motorun ısısı düşmekte ve araç da rahatlıkla çalışmaktadır.

Olayın farkına varan mühendis hazırladığı raporuyla birlikte firmaya geri döner ve piyasadaki araçlar toplatılarak gerekli düzeltmeler yapılır. Sonrasında da müşterilere sorunsuz bir şekilde teslim edilir. Neticede, Danny Troatman ve firmanın düşüncelere verdiği önem sayesinde problem hızlıca çözülür. Alman devi de bu hikayeyle, Porsche’nin neden bu kadar başarılı olduğunu bir kez daha kanıtlar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın