Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir Dönemin Şampiyonu Porsche 959 Hakkında Bilinmeyen 12 Gerçek

Porsche 959 ve BMW M1'in aynı fabrikada üretildiğini biliyor muydunuz? İşte Porsche 959 hakkında bilmediğiniz ve öğrendiğinizde şaşıracağınız gerçekler:
Bir Dönemin Şampiyonu Porsche 959 Hakkında Bilinmeyen 12 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

1947, otomobil dünyası için oldukça özel bir tarihi işaret eder. Çünkü bugün hemen herkesin hayalini kurduğu bir marka üretim hayatına start vermiştir. Dünyanın en gözde otomobil firmaları arasında bulunan Alman otomobil sektörünün gururu, Stuttgart merkezli Porsche’den bahsediyorum. Hız, tutku ve adrenalinin dört tekerlek üzerinde şekil almış tasarımları, kendine has ikonik tarzıyla dikkat çeker. Bu modellerden biri de hiç şüphesiz Porsche 959’dur.

Bir şeyi merak ediyorum, acaba hayatınızda 3 saniye neyi ifade eder? Göz açıp kapamayı, soluk alıp verme arasındaki boşluğu, yani kısacık bir anı. Peki, bu sürenin Porsche 959 için ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Hemen belirteyim, 0-100 kilometre arasında yaşayacağınız heyecan dolu kalp atışları! 1986 yılında üretimine başlanan model, aslında çöl yarışları için tasarlanmıştır. Bu sebeple 4 çekişli bir sistemle piyasaya sürülen 959, Porsche’nin diğer modellerine göre oldukça iyi bir yol tutuş özelliğine sahiptir. 1986 yılındaki Paris-Dakar rallisinde finish çizgisini ilk gören otomobil olan 959, bu başarıyla birlikte Yarış Pistlerinin Kralı Porsche unvanını almıştır.

Şüphesiz Porsche’nin hemen her modeli, başarılı bir tarihi geçmişinde saklar. Tıpkı bugün sürücü koltuğuna oturma keyfi yaşayacağımız Porsche 959 gibi. Tabi hak verirsiniz ki bir efsanenin sahibi olmak o kadar da kolay değil. Bu modelin üretimi her ne kadar 1988 yılında bitirilmiş olsa da başarılı CV’siyle en pahalı Porsche modelleri arasına ismini yazdırmıştır. Yakın tarihe kadar üretimi devam eden Porsche’nin Carrera GT modelinin de atası sayılan 959, kuşku yok ki firmanın en özel tasarımlarından biridir. Şimdi dilerseniz heyecan dolu yolculuğumuza start verelim ve bu özel modelin bilinmeyenlerine birlikte göz atalım.

İşte karşınızda Porsche 959 hakkında bilmedikleriniz, duymadıklarınız, görmedikleriniz!

Porsche 959, aslında ne amaçla üretilmişti?

Porsche 959, aslında ne amaçla üretilmişti?Mühendisler bu modelde farklı bir teknoloji denemek istemişler ve bu işin üstesinden hakkıyla gelmişlerdir. Zira dört çeker olarak ve 3 dereceli ayarlanabilir yeni bir süspansiyon sistemiyle tasarlanan Porsche, ultra hızlı Grup B ralli otomobilleri arasında kendisini kanıtlamıştır.

Porsche 959 ve Paris-Dakar Rallisi

Porsche 959 ve Paris-Dakar RallisiPorsche 959, 1986 yılında Kuzey Afrika’da yapılan Paris-Dakar Rallisi’nde birinci olmayı başarmıştır.

959 Dünyanın en hızlı otomobili!

959 Dünyanın en hızlı otomobili!Porsche 959’un maksimum hızı yaklaşık 318 km/s olarak belirtilmiş ve efsane otomobil bu özelliğiyle dünyanın en hızlı otomobili olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak bu saltanat kısa sürmüştür. Çünkü Porsche’nin ezeli rakibi Ferrari F40, saatte 340 km hız yapabilen bir araç olarak Porsche’yi ardında bırakmıştı.

911 üzerinde etkili olan Porsche 959!

911 üzerinde etkili olan Porsche 959!959’un, günümüzün 911’lerinin tasarımı üzerinde ne kadar etkili olduğunu biliyor musunuz? Hatta 911’in tüm modellerinden daha fazla! Sonuçta 959, Porsche tarihinde bir dönüm noktası olarak da tanımlanabilir.

Porsche 959’un modifiye edilmiş modeli!

Porsche 959’un modifiye edilmiş modeli!Porsche 961, Grup C’de yarışmak için üretilen Porsche 959’un modifiye edilmiş halidir. Otomobil, 24 Saat Le Mans Yarışı’nda kendi sınıfında birinci olmayı başarmıştır. Bunun bir sonucu olarak, 959 hem 24 Saat Le Mans Yarışı hem de Paris-Dakar Rallisi’ni kazanmış tek Porsche olarak bilinmektedir.

Off-road kullanımı için özel olarak tasarlanan sistem neydi?

Off-road kullanımı için özel olarak tasarlanan sistem neydi?Porsche 959’un şanzımanında özel bir dişli yer alıyordu ve aracın bu özelliği, özel olarak off-road kullanımı için tasarlanmıştı.

Lastik basınç monitörü!

Lastik basınç monitörü!Porsche 959’un lastik basınç monitörüne sahip ilk araç olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca 959’lar, patlak lastiklerle yol alabilen ilk araçlar arasında da gösterilmektedir.

Formula 1 araçlarının bir adım önünde!

Formula 1 araçlarının bir adım önünde!Evet, Formula 1 hala aktif süspansiyon üzerinde çalışmalar yaparken, 1980’li yılların başında caddelerde kullanılan Porsche 959’lar bu sisteme çoktan sahipti.

Porche 959 kullanıcıların sahip olduğu ayrıcalık!

Porche 959 kullanıcıların sahip olduğu ayrıcalık!Porsche 959 kullanıcılarının, yalnızca bir tuşa basarak araçlarını 5 santimetre yükseltebilme ayrıcalığına sahip olduklarını belirtmek isteriz.

“Sıralı” twin-turbo motor sistemi!

“Sıralı” twin-turbo motor sistemi!Porsche 959, “sıralı” twin-turbo motorlar konusunda da ilkler arasına girmeyi başarmıştır.

Bill Gates’in Porsche 959 aşkı!

Bill Gates’in Porsche 959 aşkı!Porsche 959 bazı güçlü isimler tarafından o kadar sevilmişti ki ülke içine sokulması yasaklanan Porsche 959’un yasallığı sonunda hükümet tarafından kabul edilmişti. Başlangıçtaki yasak yüzünden Bill Gates’in satın aldığı Porsche 959, tam 13 yıl boyunca Port of San Francisco’da ABD gümrüklerindeki bir depoda beklemek zorunda kalmıştır.

Porsche 959 ve BMW M1

Porsche 959 ve BMW M1Porsche 959 ve BMW M1’in aynı fabrikada üretilmiş olduğunu biliyor muydunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın