Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran Göçmeni Uber CEO’su Şimdiki Konumuna Nasıl Ulaştı?

Silikon Vadisi’nin en gözde şirketlerinden Uber’in CEO’sunu tanımak ister misiniz? İşte geleceğin milyarderleri arasına girebilecek Dara Khosrowshahi ve hayat hikayesi;
İran Göçmeni Uber CEO’su Şimdiki Konumuna Nasıl Ulaştı?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

28 Mayıs 1969, İran Tahran doğumlu olan Dara Khosrowshahi, 2017’nin Ağustos ayında Uber’in CEO’su olarak ilan edilmişti. Peki, 100 milyar dolara yaklaşan piyasa değeriyle Silikon Vadisi’nin en gözde şirketlerinden biri olan Uber’in yöneticisi daha önce neler yaptı?

İlginç yaşam öyküsüyle ilham alınacak başarı hikayelerinden birine sahip olan Dara Khosrowshahi, konumunu tırnaklarıyla kazıyarak hak etmiş kişilikler arasında diyerek başlayalım. Keza hemen aşağıdaki detayları öğrendiğinizde emimin siz de aynı yorumu yapacaksınız.

Dara Khosrowshahi İran’ın önde gelen ailelerinden birinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş.

Dara Khosrowshahi İran'da Dünyaya GeldiFakat zenginlik içinde başlayan hayatı, İran Devrimi sırasında hükümetin aile şirketine el koymasıyla bir anda tepetaklak olmuş. Ülkeden kaçmak zorunda kalan aile, ABD’ye göçmen olarak gitmiş.

Ülkeye 9 yaşındayken giden Dara’nın ailesi Manhattan’a 40 kilometre uzakta bulunan bir kasabaya yerleşmiş.

ABD'ye 9 Yaşında GeldiVe yaşı çok büyük olmadığı için ABD’deki yaşantıya zorluk çekmeden alışmış. Bu arada aile ABD’ye göçerken Dara’nın amcası Hassan Khosrowshahi ise Kanada’ya giderek burada bir elektronik mağazası kurmuş.

Hassan Khosrowshahi daha sonra şirketini Best Buy’a satarak bir holding kurmuş.

Hassan Khosrowshahi Büyük Bir Holding SahibiAnlayacağınız; Dara Khosrowshahi iş dünyasında başarılı olması pek tesadüf değil. Zira ailesinde iş dünyasında parlamış pek çok isim var. Örneğin; kardeşi Kaveh Khosrowshahi da bir bankada direktörlük yapıyor. Buna ek olarak; Google’da yöneticilik yapan kuzenleri de var.

Öte yandan; Dara 13 yaşındayken İran’daki dedesi için ülkeye geri dönen babası, 6 yıl oradan çıkamadı.

Babası İran'da 6 Yıl ÇıkamadıBrown Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği bölümü okuyan Khosrowshahi, kariyerine finans alanında başladı ve 1990’lı yıllarda Allen & Co’da çalıştı. Ardından USA Networks’e geçiş yapan başarılı isim, şirketin sahibi Barry Diller’in himayesi altına girdi.

2001 yılına gelindiğindeyse Diller ile Khosrowshahi, 1.3 milyar dolara Expedia’yı satın aldı.

Diller ile Khosrowshahi, 1.3 Milyar Dolara Expedia’yı Satın AldıAdı InterActive Corp (IAC) olarak değiştirilen USA Networks, Expedia’yı ayrı bir şirket yaparak Diller’ı başkan, Dara’yı da CEO ilan etti. Ve geçen yıllar içinde Expedia, ABD’nin en büyük şirketi oldu. 2012 yılında Las Vegas’ta Sydney Shapiro ile evlenen çiftin 4 çocuğu oldu.

İlaveten; kendisinin göçmenleri istemediği bilinen Donald Trump’ı sık sık eleştirdiğini ve ABD Başkanı hakkında hiç çekinmeden yorum yapanlar arasında olduğunu da belirtelim. Kısacası; Dara Khosrowshahi “başarının sırrı çok çalışmak” sözünü kanıtlayan bir öyküye ve geleceğin milyarderleri arasına girebilecek potansiyele sahip.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.