Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Twitter’a Paylaşımları Düzenlemeye İmkan Sağlayan Üçüncü Parti Uygulama Geldi

Twitter’a uzun zamandır beklenen düzenleme özelliği farklı bir şekilde de olsa sunulmuş oldu.
Twitter’a Paylaşımları Düzenlemeye İmkan Sağlayan Üçüncü Parti Uygulama Geldi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Mikro blog sitesi Twitter kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak adına yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde paylaşımların 24 saat görüneceği bir özellik üzerinde çalıştığı haberi ile gündeme gelmişti. Geçmişten bu yana sosyal medya uygulamasının pek çok yenilik kazandığı biliniyor. Kullanıcıların en çok beklediği özelliklerin başında ise tweet düzenleme geliyor. Ancak sosyal medya devi yoğun talebe rağmen bu özelliği kullanıcılara sunmuş değil.

Daha önce Twitter CEO’su Jack Dorsey, bu özelliğe dair çalışma yaptıklarına dair açıklamalarda bulunmuştu. Mikro blog sitesi bu özelliğe dair sessizliğini korurken, amaca yönelik hizmet verecek yeni bir uygulama ortaya çıktı. Brizzly adı verilen üçüncü parti uygulama kısmen de olsa düzenleme imkanı sunuyor. Bununla beraber tweetlerin yinelenmesi ve otomatik olarak silinmesi de bu uygulama aracılığı ile mümkün hale geliyor.

Twitter’a Kullanıcı Dostu Uygulama

Twitter’a Kullanıcı Dostu Uygulama

Twitter’ın kendi sosyal medya hesabından Brizzly adı verilen üçüncü parti uygulamanın duyurusu yapıldı. Uygulama sayesinde kullanıcılar tweetlerini otomatik olarak retweet edebiliyor ya da silebiliyor. Bununla beraber uygulama üzerinde ‘geri al’ adında bir özellik bulunuyor.

Bu özellik sayesinde belirli bir süreliğine de olsa tweetleri düzenlemek mümkün olacak. Bu süre 10 dakika olarak belirlenmiş. Yani kullanıcılar 10 dakika içerisinde paylaşımlarını düzenleyebilecek. Süre dolduğunda ise bir şey yapmak mümkün olmuyor.

Benzer bir özellik Gmail’de bulunuyor ve gönderilmiş olan mailler belirli bir süreye kadar geri alınabiliyor. Brizzly uygulaması ile gelen bir diğer özellik ise 24 saat, bir hafta ya da bir ay içerisinde tweetleri silmeye imkan sağlıyor. Uygulamayı kullanmak için kullanıcıların aylık ücret ödemesi gerekiyor. Brizzly uygulaması aylık 6 dolar ücret ile sunuluyor. Twitter’ın kendisinin düzenleme özelliğini sunup sunmayacağı ise soru işareti.

Twitter Düzenlemeye Yanaşmıyor

Twitter Düzenlemeye Yanaşmıyor

Daha önce Jack Dorsey bu konuyla ilgili açıklamasında, düzenleme özelliğinin kötü niyetli kullanılabileceğini söylemişti. Dorsey bu konuya dair, “Bir tweet gönderebilirsin ve birileri retweetleyebilir. Ardından bir saat sonra o tweet’in içeriğini tamamen değiştirebilirsin. Bu yeni tweet bu sefer tamamen farklı bir şeyden bahsedebilir.” değerlendirmesini yapmıştı. Dorsey geri alma özelliğine dair de bir açıklama yaptı.

Bunun düşük bir ihtimal olduğunu söyleyen Twitter CEO’su, “Bir şeyi düzeltmek için 30 saniyelik bir zaman verme durumunu düşündük ama aynı zamanda bu tweet’i göndermeyi geciktirmemiz gerektiği anlamına da geliyor.” diye konuştu. Görünen o ki sosyal medya devi daha uzun süre düzenleme özelliğine dair bir adım atmayacak. Ancak üçüncü parti uygulamalar aracılığı ile kısmen de olsa bu deneyime erişmek mümkün görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.