Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Sinemasının Unutulmaz Komedi İkilileri

Birbirleriyle deyim yerindeyse eküri olmuş, birçok filmde beraber kamera karşısına geçmiş, Türk sinemasının en komik ikililerine göz atmaya ne dersiniz? Karşınızda, yerli sinemanın unutulmaz komedi ikilileri...
Türk Sinemasının Unutulmaz Komedi İkilileri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sinema tarihine adını yazdırmış en iyi komedi filmlerine göz attığımızda, çoğunlukla başrolde yer alan iki oyuncunun kusursuz uyumuna tanıklık etmekteyiz. Birbirini tamamlayan, aralarında bir futbolcu edasıyla paslaşabilen bu ikililer, kuşkusuz komedi filmlerinde inci gibi parıldamaktadır. Sırtlarına yüklenen eğlence dozajını paylaşan hatta ve hatta komedi ögelerini birden ikiye çıkarabilen bu yetenekler, dünya sinemasında “Komedi İkilileri” olarak anılmaktadır.

Esasen onları bir ikili olarak anmamızın yegane sebebi, birlikteliklerinin tek filmle sınırlı kalmamış olması. Nitekim aralarında cereyan eden uyum öylesine dillere destan devam eder ki, bu sonrasında büyük bir arkadaşlıkla da taçlanır. Keza birazdan bahsi geçecek komedi ikililerinin birçoğu, gündelik hayatta da oldukça yakın bir görüntü çizmektedir.

Günümüzde James Franco – Seth RogenBen Stiller – Owen Wilson ve Simon Pegg – Nick Frost‘un komedi ikililerine en büyük örnek olduğu su götürmez bir gerçek. Tabii okları ülkemize çevirdiğimizde ise, gezegendeki muadillerine oranla hiç aşağı kalır yanları olmadığı görmekteyiz. Pekala, kim onlar? Gelin, tarihte bir yolculuğa çıkalım ve Yeşilçam döneminden günümüze dek gelerek bizleri her daim güldürmeyi başarmış, yerli komedi ikililerine birlikte göz atalım.

12 Sami Hazinses – Necdet Tosun

Sami Hazinses - Necdet TosunBeraber yüzlerce film çeviren Sami Hazinses ve Necdet Tosun, tam anlamıyla birer Yeşilçam emektarı. Onları birçok eski filmde görebilir, yüzleri ile nostaljik bir yolculuğa çıkabiliriz. Ancak onlar ikili olarak addetmemizin en önemli sebebi, eski Türk filmlerinde beraber ortaya koydukları uyumdur.

Nitekim birçok filmde Sami Hazinses’i uşak, Necdet Tosun‘u ise aşçı olarak görmek mümkün. Keza onlar yer aldıkları filmlerde öylesine samimi ve eğlenceli performansların altına imza atmıştır ki birçoklarımızın zihninde aşçı-uşak kelimeleri zikredildiğinde, onların suretiyle karşılaşmak mümkün hale gelmiştir.

11 Şafak Sezer – Aydemir Akbaş

Şafak Sezer - Aydemir AkbaşSevelim yahut sevmeyelim ancak Kolpaçino serisinin birçok takipçisi olduğu aşikar. Filmi bu denli kitlelere ulaştıran en önemli husus ise, Şafak Sezer ve Aydemir Akbaş arasında vuku bulan uyum. Özellikle Atıl İnanç yönetmenliğinde çekilen serinin ilk filminde birlikte çalışma imkanı yakalayan iki isim, beraber oynadıkları sahnelerde izleyenlerine kahkaha dolu anlar vadetmiştir. Nitekim bu uyum, sonrasında Kolpaçino’nun da bir seriye dönüşmesinin önünü açmıştır.

Her ne kadar serinin diğer halkaları, ilk film kadar mizah sosu yüksek olmasa da, Şafak Sezer ve Aydemir Akbaş’ın başı çektiği ekip ile hayranlarına keyifli dakikalar sunmayı başarmıştır. Şimdilerde dördüncü filmin hazırlığını yapan Şafak Sezer ve Aydemir Akbaş, özellikle milenyum döneminin parmak ısırtan ikililerinden olarak öne çıkmaktadır.

10 Tarık Akan – Gülşen Bubikoğlu

Tarık Akan - Gülşen BubikoğluSıra geldi Yeşilçam döneminin en imrenilen çiftine. Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu, birlikte sayısız filmin altına imza atmış, yer yer güldürmüş yer yer ise izleyenlerine romantik dakikalar armağan etmiştir. Ancak onların mizah sosu en yüksek çalışmasının da Ah Nerede olduğunu söyleyebiliriz. Sahi, Tarık Akan‘ın minibüsün camından Gülşen Bubikoğlu’nu öptüğü ve sonrasında kayıplara karıştığı sahneyi nasıl unutabiliriz ki?

Esasen onlar öylesine muazzam bir uyumla karşımıza gelmişlerdir ki, romantik-komedinin de ülkemizdeki sözlük karşılığı halini almışlardır. Dönemin en güzel kadınlarından biri olan Bubikoğlu ile genç kızların hayran gözlerle baktığı Tarık Akan’ı bir araya getiren bu kimya, Türk sinemasının da en naif ve eğlenceli yanlarından birini temsil ederek, unutulmazlar arasındaki yerini almıştır.

9 Mazhar Alanson – Cem Yılmaz

Mazhar Alanson - Cem Yılmaz1998 yılına gidiyoruz. O dönem ilk sinema filmine imza atmak için hazırlanan Cem Yılmaz, daha önce oyunculuk tecrübesi Arkadaşım Şeytan filmi ile sınırlı olan MFÖ’nün solisti Mazhar Alanson’u kadroda görmek istediği deklere etmiştir. Ve esasen Cem Yılmaz’ın bu talebi, eşi benzerine az rastlanacak türden bir uyumu da huzurlarımıza getirir.

Altan ve Nuri Çamlı isimli iki kardeşe hayat verdikleri Her Şey Çok Güzel Olacak, yalnızca senaryosu ile değil, aynı zamanda iki başarılı isim arasında ortaya çıkan uyumla da uzun yıllar adından söz ettirmiştir. Nitekim onları 2006 yılında bir araya getiren Hokkabaz da izleyenin bam teline temas eden, eğlenceli ve bir o kadar da naif bir film olarak güncelliğini korumaktadır.

8 Cem Yılmaz – Ozan Güven

Cem Yılmaz - Ozan GüvenÜnlü komedyen Cem Yılmaz’ın, aynı oyuncularla çalışma geleneği artık sağır sultan tarafından dahi duyulmuş durumda. Tabii ki bu hususun en medyatik örneği de Cem Yılmaz ve Ozan Güven arasındaki uyum. Keza ikilinin beyazperdeden, gündelik hayata taşan sıkı bir dostluğu da var. Onların 2004 yılında vizyona giren G.O.R.A. ‘da başlayan tanışıklığı, aradan geçen yıllarda birçok komedi filmini de huzurlarımıza getirdi.

Sonrasında, A.R.O.G., Yahşi Batı, Pek Yakında ve önümüzdeki yıl vizyona girecek olan Arif V 216 filmlerine imza atan iki isim, hiç şüphe yok ki günümüzün en eğlenceli komedi ikililerinden birini oluşturmaktadır. Özellikle 5 Ocak 2018 yılında vizyona girecek olan ve en iyi komedi filmleri arasındaki G.O.R.A. ‘nın devamı niteliği taşıyacak Arif V 216, ikilinin arkadaşlığı ile taçlanan ve eğlenceli yapısıyla şimdiden merak konusu olan bir film olarak, izleyicisi ile bulaşacağı günü beklemektedir.

7 Ahmet Kural – Murat Cemcir

Ahmet Kural - Murat CemcirKariyer basamaklarını beraber tırmanan ve şimdilerde ayrı olarak düşünemediğimiz Ahmet Kural-Murat Cemcir, hiç şüphe yok ki çağımızın en popüler komedi ikililerinden. Beyazperdede ilk defa Çalgı Çengi filmi ile boy gösteren ve o gün bugündür de bir dakika olsun ayrılmayan ikili, özellikle televizyona yaptıkları işlerle de muadillerinden ayrılmaktadır.

Her ne kadar onları modern Zeki-Metin ikilisi olarak addetmek mümkün olsa da, ortaya koydukları tüm çalışmaların kamera arkasında yer alan Selçuk Aydemir’in de payını es geçmemek gerekir. Nitekim bu iki usta komedyeni bir araya getiren ve onlara her defasında yazdığı zekice diyaloglarla parlatan Aydemir’i, kuşkusuz Ahmet Kural-Murat Cemcir ikilisini, bu denli yücelten en önemli değişken olarak tanımlayabiliriz.

6 Vahi Öz – Mualla Sürer

Vahi Öz - Mualla SürerBedia ve Rüknettin‘in aşkı için 20. yüzyılın en müthiş aşklarından birini yakıştırmasını yapabilir miyiz? Bana sorarsanız fazlasını bile dile getirmek mümkün. Özellikle Turist Ömer serisinde ortaya koydukları ile birçoklarının gönlünü kazanan Vahi Öz ve Mualla Sürer, sundukları farklı aşk portresiyle muadillerinden ayrılmaktadır. İçi boşaltılmamış, vıcık vıcık olmamış, has bir sevgiyi gözler önüne getiren Bedia ve Rüknettin, özellikle anbean kahkahayı beraberinde getiren yapısıyla da dönemin en popüler ikililerinden biri olmayı başarmıştır.

Vahi Öz ve Mualla Sürer gibi iki duayen sanatçının yorumuyla tanıklık ettiğimiz bu ikili, bir kadın ve bir erkekten ne denli harikulade bir mizah çıkabileceğinin canlı kanıtı olarak da günümüze dek ulaşmayı başarmıştır. Sahi, onların nükteli bir şekilde isimlerini zikrettikleri sahneleri nasıl unutabiliriz ki!

5 Münir Özkul – Adile Naşit

Münir Özkul - Adile NaşitŞöyle arkamıza yaslanıp, Yeşilçam döneminin en popüler sanatçılarından bahsedecek olsak, listeye kafadan adını yazdıracak birkaç isimden biridir, Münir Özkul ve Adile Naşit. Arzu Film Ekolü’nün, anne-baba figürü olan ikili, yeri geldi filmlerinde kavga etti, yeri geldi izleyenlerini fütursuzca güldürdü. Ama her zaman onlar birlik olmayı, birbirine kenetlenmeyi öğütledi durdu. Esasen onların filmlerinden çok şey öğrendik ve samimi olmanın en birincil değer olduğunu kavradık. Ancak onlar bir yandan bir ebeveyn edasıyla izleyicisini kucaklarken, bir yandan da kahkaha attırmayı es geçmemiştir.

Özellikle, turşu suyunun hası sirkeden mi yoksa limondanolur kavgasının filizlendiği Neşeli Günler, bu iki ismin komedi anlamında zirve yaptığı filmlerden biri olarak hatırlanmaktadır. Tam anlamıyla, Münir Özkul ve Adile Naşit ikilisinin ön planda olduğu film, onların tatlı didişmesiyle değer kazanmakta ve ekran başına oturan herkese eğlenceli dakikalar vadetmektedir. Nitekim Yeşilçam’ı özel yapan ve güzelleştiren de nihayetinde bu iki ismin ta kendisi değil midir?

4 İlyas Salman – Şener Şen

İlyas Salman - Şener ŞenKomedi denildiği zaman akla gelen ikililerden biri olan İlyas Salman ve Şener Şen, unutulmaz birçok filmin altına imzasını atmıştır. Keza bir dönem, İlyas Salman’ı saf bir Anadolu çocuğu, Şener Şen’i de kurnaz bir işgüzar olarak hatırlıyorsak, bunun yegane sebebi bu ikilinin beraber çevirdiği filmlerdir. Şekerpare, Erkek Güzeli Sefil Bilo, Çiçek Abbas, Dolap Beygiri gibi kült olmuş filmlerde beraber çalışan bu ikilinin en bilindik filmi ise, hiç şüphesiz Banker Bilo’dur.

Şener Şen’in hayat verdiği Maho’nun, İlyas Salman’ın hayat verdiği Bilo‘yu Almanya’ya götürme vaadiyle kandırıp, İstanbul’un göbeğine bıraktığı Banker Bilo, eğlence dozajını bir an olsun düşürmeyen yapısıyla hafızlarda yer etmektedir. Özellikle Şener Şen’in tüm olaylar sonucunda, Yaptım ama bir sor neden yaptım sorusunu Bilo’ya yöneltmesiyle unutulmazlar arasına giren film, iki isminde uyumunun zirvesini temsil etmektedir.

3 Halit Akçatepe – Kemal Sunal

Halit Akçatepe - Kemal SunalTürk sinemasının birbirine en çok yakışan, kimyası harikulade tutan ikililerinden biri varsa, o da Halit Akçatepe ve Kemal Sunal’dır. İkilinin Hababam Sınıfı ile başlayan birlikteliği, sonrasında onlara birçok filmde beraber çalışma imkânı sunmuştur. Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban bunlardan en önemlisi olsa da İnek Şaban ve Güdük Necmi’nin dillere destan arkadaşlığını merkezine alan Hababam Sınıfı, şüphesiz ki bu iki ismin en çok hafızlarda yer eden filmidir.

Esasen, hikaye başladığında ne Kemal Sunal ne de Halit Akçatepe esas oğlanlar değildi. Nitekim Hababam Sınıfı, hikâyenin ve bütünün öne çıktığı bir yapı üzerine kuruludur. Ancak Kemal Sunal ve Halit Akçatepe arasında vuku bulan uyum, bu iki ismin maceralarını Hababam Sınıfı’nın en değerli anlatılarından biri haline getirmiştir.

2 Kemal Sunal – Şener Şen

Kemal Sunal - Şener ŞenBir tarafta hayat verdiği Şaban tiplemesiyle, sinemamızın en doğal komiklerinden biri olmayı başaran Kemal Sunal, diğer tarafta ise büründüğü farklı karakterlerle duayen sanatçı yakıştırmasını sonuna kadar hak eden Şener Şen. Bu iki isim, ilk defa Hababam Sınıfı Uyanıyor filminde birlikte çalışma imkânına erişmiş ve sonrasında da birçok filmin altına beraber imza atmıştır. Keza iki usta oyuncunun beraber ortaya koydukları filmler de en az onların kalitesine yaraşır şekilde destansı.

Hababam Sınıfı Serisi ile birlikte, Tosun Paşa, Şabanoğlu Şaban, Çöpçüler Kralı gibi filmlerde birlikte rol alan iki ustanın en fazla paslaştığı işlerin başında ise Kibar Feyzo gelmektedir. Tam anlamıyla bir taşlama örneği olan film, Kemal Sunal ve Şener Şen arasında vuku bulan kimya ile adından söz ettirmiş ve Yeşilçam döneminin de en özel yapımlarından biri olarak anılmıştır.

1 Zeki Alasya – Metin Akpınar

Zeki Alasya - Metin AkpınarEğer ki bir ortamda, birbirinden asla ayrılmayan harikulade ikililerden bahsediyorsak, orada muhakkak ki Zeki Alasya ve Metin Akpınar‘a da yer vardır. Esasen onların birlikteliği, çay ile şeker, sucuk ile yumurta, hatta ketçap ile mayonezden bile daha yakın bir birlikteliği temsil etmektedir. Sanat hayatlarına beraber başlayan ve arada yaşadıkları dargınlıkları dışarı çıkardığımız takdirde, ömürleri boyunca ayrılmayan Zeki ve Metin ikilisi, komediye kattıkları ile de sinemamızın ustalarından olarak anılmaktadır.

Birlikte yalnızca beyazperdede boy göstermeyen, aynı zamanda tiyatro sahnelerinin de tozunu attıran bu iki isim, Türk mizahının da en büyük duayenleri arasında yer almaktadır. Son olarak Rus Gelin filminde birlikte çalışma şansını yakalayan bu ikili, Yeşilçam döneminin de en katıksız komikleri olarak hafızalardaki yerini korumaktadır.

BONUS Tarkan ve Kurt

Tarkan ve KurtHer ne kadar bir komedi filminin starları olmasalar dahi, arkadaşlık kavramına kattıkları ile sinemamızın en unutulmaz ikililerinden biri de Tarkan ve onun can dostu köpeği Kurt’tur. Özellikle Tarkan’ ın ağzından çıkan “Atıl Kurt” nidası ile unutulmazlar arasındaki yerini alan bu dostluk, izleyenlerin içini ısıtan ve en baba arkadaşlığa taş çıkaran bir duruş sergilemektedir.

Sahi Tarkan filmlerini izlerken, bu ikilinin sıcacık dostluğu karşısında hangimiz tebessüm etmedik ki? Bir insan ile hayvanın ne denli yakın bir dostluk kurabileceğinin en naif göstergesi olan Tarkan filmleri, bu nedenle özel bir noktada konumlanmaktadır.

BONUS Modern Komikler: Karabiberler

Modern Komikler: KarabiberlerŞener Şen’in en kıyıda köşede kalmış filmlerinden olan Gölge Oyunu, esasen kendi içerisinde harikulade bir birlikteliği barındırmaktadır. Şevket Altuğ ve Şener Şen‘in başrolleri paylaştığı film, iki ismin Modern Komikler: Karabiberler adıyla sahneye çıktığı anları da beraberinde getirmektedir.

Komik olmayan, ancak komik olmaya çalışan bu iki amatör stand-upçının maceraları ise, kendine has bir mizahı huzurlarımıza getirmektedir. Sinemamızın en özel birlikteliklerinden birini temsil eden Modern Komikler: Karabiberler‘i bu nedenle, bonus seçeneği içerisinde sizlere sunmak istedik.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın