Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tinder Play Store’da Kesinti Yaşamamak Adına Kendi Ödeme Yöntemini Geliştiriyor

İnsanların birbirleri ile tanışmasına imkan sağlayan sosyal medya uygulaması Tinder, Android kullanıcılarına yönelik satın alma işlemlerinde kendi ödeme yöntemini geliştiriyor.
Tinder Play Store’da Kesinti Yaşamamak Adına Kendi Ödeme Yöntemini Geliştiriyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Tinder, milyonlarca kişinin birbirleri ile tanışmasına imkan sağlıyor. Platform kısa sürede geniş kitlelere yayıldı ve tanışma amaçlı olarak kullanılan başlıca uygulamalar arasında yerini aldı. Kullanıcıların Facebook hesapları ile giriş yaptığı uygulama, geliştiricisine de büyük gelir elde etme şansı sağladı.

Hatta elde edilen gelir o kadar fazla ki App Store’da Netflix’ten fazla kazandığı gündeme gelmişti. Akıllı telefon uygulamalarının pek çoğunda olduğu gibi Tinder kullanıcıları satın alma işlemi yapabiliyor. Mobil uygulamalarda yapılan satın alma işlemlerinde Play Store ve App Store mağazalarının kullanıcılardan yüzde 30 komisyon alıyor.

Mağazalar bu kesintileri kendi altyapılarını geliştirmek ve kullanım deneyimi artırmak adına yapıyor. Ancak Tinder bu komisyonu Play Store’a bırakmak istemiyor ve farklı bir yol arayışına girdi.

Tinder Kendi Ödeme Yönteminin Peşinde

Tinder Kendi Ödeme Yönteminin Peşinde

Son günlerde mobil uygulama pazarından gelen haberler, uygulama geliştiricilerin kendilerinden yapılan kesintilerden son derece rahatsız oldukları yönünde. Hem iOS hem de Android mağazalarının yüzde 30’a varan kesintisi geliştiricileri farklı yollar aramaya itiyor. Son olarak Tinder böyle bir haber ile gündeme geldi. Bloomberg’de yer alan habere göre Tinder yeni bir ödeme yöntemine geçiş yapıyor.

Yeni yöntem ile kullanıcılar Google tanımladıkları hesap yerine ayrıca Tinder’in ödeme platformundan işlem yapacak. Android kullanıcıları kredi kartlarını Google hesaplarına tanımlıyorlar. Buradan yapılan her ödemede Google kendi komisyonunu alıyor. Yeni sistemde kullanıcılar kart bilgilerini Tinder uygulamasına tanımlayacak. Satın alım işlemlerinde Google tamamen aradan çıkarılmış oluyor ve komisyon ihtimali ortadan kalkıyor.

Yeni Sistemin Dezavantajı Var

Yeni Sistemin Dezavantajı Var

Tinder kullanıcıların satın alma işlemlerinde kendi ödeme yöntemini kullanacak ancak bu durumun bazı dezavantajları bulunuyor. Kullanıcılar bu uygulama üzerinden çok fazla satın alma işlemi yapıyorsa, yeni sistemde her işlem için kredi kartı bilgilerini yeniden girmek gerekecek. Bu da kullanıcıyı bezdiren bir durum olabilir.

Diğer konu ise veri güvenliği olmakta. Paylaşılan ödeme bilgilerinde Google’ın herhangi bir koruması söz konusu olmadığı için kullanıcıların tek muhatabı Tinder olacak. Yani kişiler kredi kartı bilgilerini üçüncü bir kaynak ile paylaşmış olacak ve bu da güvenlik açısından soru işaretleri yaratan bir durum.

Tinder’in bu hamlesini değerlendiren uzmanlar, başka uygulama geliştiricilerin de benzer kararlar alabileceğini düşünüyor. Tabi böylesine bir kararı almak her geliştiricinin yapabileceği bir şey değil. Ancak Tinder’in almış olduğu kararları önümüzdeki günlerde başka popüler uygulamaların geliştiricilerinin de aldığını görebiliriz. Çünkü Apple ve Google’ın almış olduğu komisyonlar oranlarının oldukça yüksek olduğu düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.