Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

The Wolf of Wall Street Filminin Yapımcısı ABD’ye 60 Milyon Dolar Ödeyecek!

2013 yapımı ünlü film The Wolf of Wall Street davasında anlaşmaya varıldı. Buna göre yapımcılar, ABD hükümetine 60 milyon dolarlık ödeme yapacak. İşte detaylar;
The Wolf of Wall Street Filminin Yapımcısı ABD’ye 60 Milyon Dolar Ödeyecek!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en büyük dolandırıcıları denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Jordan Belfort’un hikayesini konu alan filmi, hepimiz biliyoruz. Sonuçta; Para Avcısı ya da orijinal adıyla The Wolf of Wall Street, gelmiş geçmiş en iyi filmlerden bir tanesi.

Ancak bu, yapımın sansasyonel haberlerle gündeme gelmesine ya da milyon dolarlık suçlamalarla anılmasına engel değil. Keza başrol oyuncusu Leonardo DiCaprio’nun da hakim karşısına çıktığı davada nihai karar verildi ve yapımcılara 60 milyon dolarlık ceza kesildi.

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin imzasını attığı 2013 yapımı The Wolf of Wall Street’in yapımcısı Red Granite Pictures, ABD’ye 60 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti.

The Wolf of Wall Street’in Yapımcısı Red Granite Pictures 60 Milyon Dolar Ödeyecek Fakat bunu hiçbir şekilde yolsuzluk yapmadığını ve kaynakların yanlış kullanılmadığını savunarak yaptı. Peki, Riza Aziz ile Joey McFarland’a açılan davanın nedeni neydi?

Hükümet tarafından yapılan suçlamalara göre; Malezya halkının parası bu film için illegal olarak kullanılmıştı.

Najib Razak Malezya Fonu SkandalıDaha doğrusu, CEO’su Malezya başbakanı Najib Razak’ın oğlu olan yapımcı şirket Red Granite Pictures’ın 1Malaysia Development Berhad’in kaynağını haksız yere kullandığı iddia edilmişti. Malezya hükümetine ait olan 1MDB’den filmin bütçesinin çok üzerinde miktarlar alındığı söylenmişti.

Hatta söz konusu fonla alakalı başlatılan soruşturma miktarı 1.7 milyar dolara çıkartılmış, Najib Razak tarafından kurulan fonun kara para akladığı iddia edilmişti.

Red Granite Pictures Kurucuları1Malaysia Development Berhad’ın 400 milyon kadar parayı Leonardo DiCaprio’ya verilen lüks hediyeler ve kumar için harcandığı ileri sürülmüştü. Neticede; dolandırıcıları konu alan The Wolf of Wall Street filmi, gerçek hayatta da skandal haberlerle gündeme gelmişti.

Sonuçta; ABD Hükümeti ile Red Granite Pictures arasında uzlaşma sağlandı ve yapımcı şirket 60 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti. Çarşamba günü varılan anlaşmaya göre; Red Granite Pictures hükümete 30 gün içinde 30 milyon dolar, 180 gün içinde 20 milyon dolar ve sonraki 180 gün içinde 10 milyon dolar daha ödeme yapacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın