Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Takım Değerlerine Göre En Zengin 15 NBA Takımı

Basketbolun beşiği diyebileceğimiz NBA, ultra zengin takımlara ev sahipliği yapıyor. Maddeler halinde sıraladık.
Takım Değerlerine Göre En Zengin 15 NBA Takımı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Basketbol, gerek ülkemiz olsun, gerekse farklı ülkelerde hayli popüler bir spor. Ama Amerika’da basketbol, Türkiye için futbol neyse basketbolda onlar için aynı şekilde. Birçoğumuzun zaten bildiği gibi oyuncu fiyatları, transferler über rakamlarla yapılmakta ve oyuncular inanılmaz değerli pozisyonda.

Sektörde inanılmaz derecede çılgın paralar dönüyor. Oyuncuların bile senelik 20-25 milyon maaş aldığı bir sektör aslında. Peki, bu oyunculara sahip takımların, ne kadar edebileceğini hiç düşündünüz mü? Belki ben bu konuda sizlere yardımcı olabilirim.

İşte karşınızda takım değerlerine göre en zengin 15 NBA takımı:

15 Portland Trail Blazers – 975 Milyon Dolar

Portland Trail Blazers - 975 Milyon DolarListemizin en alt sırasında Portland var. Şu an da takımın sahibi olan Paul Allen, 1988 yılında takımı 70 milyon dolara satın almıştır. Değerinin 346 milyon dolarlık bir kısmı NBA tarafından verilmekte. Geri kalan para yalnızca stadyum, marka ve marketten elde edilmektedir. Hemen hemen her maç %90-%95’lik bir seyirci kitlesine oynayan Portland’ın, tüm bunlara rağmen yüksek bir miktarda borcu da bulunmaktadır.

14 Toronto Raptors – 980 Milyon Dolar

Toronto Raptors - 980 Milyon DolarTakım sahipleri, ‘Bell Canada’ ve ‘Rogers Communications’ olan iki büyük şirket 2012 yılında, 400 milyon dolar karşılığında takımı satın almışlardır. Günümüzde ise bu oran 980 milyon dolar olmuştur. İki firma gayet güzel bir yatırımla paralarını ikiye katlamış oldu. 163 milyonluk yıllık gelir ve 23 milyon dolarlık işletim karına rağmen takımın bir hayli borcu bulunmakta. Her ne kadar bir şampiyonluğu bulunmasa dahi, markette Toronto Raptors ürünlerine olan ilgi takımın değerine 300 milyon dolarlık bir katkı yapmakta. Kyle Lowry ve DeMar DeRozan gibi isimlere sahip olan takım, sezon başı hızlı başlaması sayesinde, her maç tüm biletleri satmayı başardı.

13 Phoenix Suns – 1 Milyar Dolar

Phoenix Suns - 1 Milyar DolarPhoenix’le beraber, milyar dolarlara geçmiş bulunuyoruz. NBA ve marketten 300’er milyon dolara yakın para alan kulübün, en büyük gelir kaynakları bunlardır. Robert Sarver tarafından, 2004 yılında 404 milyona alınan takım, piyasa değerini bir hayli yükseltmiş durumda. Değer arttıkça, borçta artıyor galiba ama Phoenix listemizdeki en yüksek borca sahip takım. Amare Stoudemire ve Steve Nash ikilisini kaybettikten sonra bir daha toparlanamayan takım, senelerdir beklenilen performansı veremiyor.

12 Cleveland Cavaliers – 1.1 Milyar Dolar

Cleveland Cavaliers - 1.1 Milyar DolarDan Gilbert, 2005 yılında 375 milyon dolar karşılığında takımı satın almıştır. LeBron’un, Miami Heat’e gitmesiyle beraber bilet satışları, forma satışlarında büyük bir kayıp yaşanan Cleveland, LeBron’un geri dönmesiyle kendine gelebilmiştir. LeBron, geri dönerek takımına sadece şampiyonluğu getirmedi. Aynı zamanda yeni sponsorlar, kapalı gişe oynanan maçlar ve forma satışından gelen çuvalla para da onunla beraber geldi. 1.1 milyar dolarlık değerin zaten 429 milyon doları NBA’den direk olarak gelmekte.

11 San Antonio Spurs – 1.15 Milyar Dolar

San Antonio Spurs - 1.15 Milyar DolarDeğerinin 413 milyon dolarlık kısmını marketten elde eden takım, çabalarının karşılığı olarak kazandıkları 5 şampiyonluk elde etmişlerdir. Maç izlenme reytingleri olarak en yüksek oranlara sahiptir. Yakın zamanda 110 milyon dolara, stat yenilediler. Buna rağmen ligdeki en az borca sahip takımlardan bir tanesi. Senelerdir beraber oynayan ve ligin takım yaş ortalamasında en büyük takımlarından biri olmasına karşın, uzun zamandır normal sezonu en iyi kapatan takımlar arasında. Takımda her ne kadar yaprak dökümü başlasa da, umarız performanslarından bir şey kaybetmezler. Tüm bunlara rağmen, sanırım takımda en mutlu isim ise 1996 senesinde takımı yalnızca 76 milyon dolara satın alan Peter Holt.

10 Miami Heat – 1.3 Milyar Dolar

Miami Heat - 1.3 Milyar Dolarİnsanı anında kendine çeken isim ve logo gibi özelliklere sahip takım, yakaladığı 3 şampiyonluk ve her sezon başarılı bir performans ile değerini 1.3 milyar dolara çıkarmayı başarmıştır. Bugünün eninde sonunda geleceğin tahmin eden Micky Arison, 1988 yılında yalnızca 33 milyon dolara takımı satın almıştır. LeBron’un ayrılmasından sonra forma satışları bir hayli düşen takım, bakalım D-Wade’in ayrılığından nasıl etkilenecek?

9 Dallas Mavericks – 1.4 Milyar Dolar

Dallas Mavericks - 1.4 Milyar Dolar2000 yılında 208 milyon dolara takımı, Mark Cuban satın almıştır. 481 milyon dolarlık kısmı marketten gelmektedir. Ayrıca Mavs olarak bilinen takım, çok istikrarlı oluşuyla dikkat çekiyor. Nerdeyse her sezon normal ligde ve play-offlarda aynı başarıya ulaşan takım, bakalım bu sezon neler yapacak?

8 Houston Rockets – 1.5 Milyar Dolar

Houston Rockets - 1.5 Milyar Dolarİki kez NBA şampiyonu Houston Rockets’ın günümüz değeri 1.5 milyar dolardır. Takım zaten bu başarısının 669 milyon dolarlık bir kısmını marketten sağlıyor. Diğer takımlarla olan oranında ne kadar fark olduğuna bakılırsa, takımın listede buralarda olması çokta ilginç değil. James Harden ve Dwight Howard gibi oyuncuların kadroya katılmasından sonra, takımın izlenme oranları da bir hayli artmış durumda.

7 Brooklyn Nets – 1.7 Milyar Dolar

Brooklyn Nets - 1.7 Milyar DolarRus milyarder Mikhail Prokhorov 6 sene önce 365 milyon dolara takımı satın almıştır. 611 milyon dolar market, 554 milyon dolar stad ve geliriyle Nets listede 7. sırayı almış bulunmakta. Takımın en büyük sorunlarından biri ise neredeyse Phoenix Suns kadar borcu olmasıdır. Seyirci sayısının da bir hayli düşük olması bu durumu etkiliyor. Takımın son sezonlarda istenileni verememesi de bu durumda bir hayli etkili.

6 Golden State Warriors – 1.9 Milyar Dolar

Golden State Warriors - 1.9 Milyar DolarJoe Lacob ve Peter Guber ikilisi, 2010 yılında 450 milyon dolara takımı satın almışlardır. Takımın değerinin şu an 1.9 milyar dolar olduğunu düşünecek olursak, ikili gayet güzel bir yatırımda bulunmuşlar. Ama bu yatırımda tabi ki en önemli paylardan birine sahip olan isim Stephen Curry’dir. Takımına 2015 yılında, Klay Thompson ile beraber muhteşem performanslar ortaya koyup şampiyonluğu getirmiştir. İki sezondur kombine satışları, satışa çıktığı anda bitmekte ve 10 bin kişilik bir bekleme listesi oluşturulmaktadır.

5 Los Angeles Clippers – 2 Milyar Dolar

Los Angeles Clippers - 2 Milyar Dolar2014 yılında eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer 2 milyar dolara takımı satın almıştır. Şu ana kadar ödenen en yüksek değer olması gözlerden kaçmıyor. İşin ilginç tarafı ise diğer takım sahiplerinin aksine Steve Ballmer henüz kâra geçmiş durumda değil. Takımın değeri, 2 sene geçmiş olmasına rağmen aldığı fiyatla aynıdır. Umarız en yakın zamanda kendisi de diğer takım sahipleri gibi kâra geçmeye başlar.

4 Boston Celtics – 2.1 Milyar Dolar

Boston Celtics - 2.1 Milyar DolarTakım sahipleri Boston Basketball Partners LLC. adı altında Wycliffe Grousbeck, Robert Epstein, Irving Grousbeck, ve Stephen Pagliuca dörtlüsüne aittir. Ekip 2002 senesinde 360 milyon dolara Boston Celtics kulübünü satın almıştır. Hemen hemen yarısı ise tamamen market değeridir. Çok ufakta olsa Boston ekibinin de bir borcu bulunmaktadır. Takımına son sezonlarda kattığı oyuncular, son zamanlarda yıldızı parlayan Isiah Thomas önderliğinde, umarız bu sezon daha başarılı bir performans sergilerler.

3 Chicago Bulls – 2.3 Milyar Dolar

Chicago Bulls - 2.3 Milyar DolarDünyanın en efsane basketbolcu isimlerin Michael Jordan’ın evidir. Senelerce bu statta, destanlar yazmıştır. Sene 2016 ve biz hala bu adamdan konuşuyorsak, ne kadar büyük şeyler başardığını tahmin etmek çokta zor değil. Jerry Reinsdorf, 1985 yılında yalnızca 16 milyon dolara takım alarak, Michael Jordan’ın da büyük katkısıyla takımı bu zamanlara kadar getirmiştir. 2.3 milyar dolarlık değere sahip olan takım, bunun 954 milyon dolarını market piyasasından almaktadır. Son senelerde Derrick Rose’unda sakatlığıyla beraber her ne kadar istenileni veremese de takımına kattığı yeni isimler ile umarız bu sezon beklenileni verir.

2 Los Angeles Lakers – 2.7 Milyar Dolar

Los Angeles Lakers - 2.7 Milyar Dolar1979 yılında ‘Jerry Buss Family Trusts’ tarafından 20 milyona satın alınmıştır. Jerry Buss Family Trusts, 1998 yılında 268 milyon dolar karşılığında Philip Anschutz ile hisselerini paylaşmıştır. 16 şampiyonluğa sahip takım NBA’de iki yıl öncesine kadar en zengin konumundaydı. O zamanlarda takımdan ayrılan isimler, Kobe’nin arka arkaya sakatlıklarıyla beraber biraz düşüş yaşamıştır. Bu sene emekliliğini ilan eden Kobe’nin ayrılığıyla takımda bakalım neler olacak?

1 New York Knicks – 3 Milyar Dolar

New York Knicks - 3 Milyar DolarEvet, işte karşınızda NBA takımları arasında en zengin olarak listenin başını çeken: New York Knicks. Madison Square Garden Şirketi tarafından 1997 yılında 300 milyon dolara satın alınmıştır. Takımın en güzel özelliği ise belki de hiç borcu bulunmamasıdır. Takımın, neredeyse %50’lik bir değeri marketten gelmektedir. Gerçekleşen gelir seviyesi, her ne kadar Lakers’tan düşükte olsa listede birinci sırayı almaya başarmışlar. Her ne kadar yıldız isimlere dahi sahip olsalar, uzun süredir normal sezonu veremeyen takım, play-offlara dahi kalmakta sıkıntılar çekmektedir. Gönül ister ki Carmelo Anthony alsın takımını, sırtlayıp play-offlara götürsün. Bu sezon onlar için her şey  daha iyi olur umarım.

Evet, NBA’deki en zengin takımlar listesi bu şekildeydi. Peki, buradan ne çıkarmamız gerekiyor? Parası olan NBA takımı alsın. 50-60 sene içerisinde acayip değer kazanıyormuş. Şaka bir yana ciddi bir izlenme kitlesine sahip ve muhteşem paraların döndüğü bu sektörde bakalım, ilerleyen zamanlarda neler olacak?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.