Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Steam’de İlk Kez Yetişkin İçerikli Oyun Sansürsüz Olarak Yayınlandı

Valve daha önce almış olduğu karar itibari ile Steam’de yetişkin temalı ilk oyunun yayınlanmasına izin verdi.
Steam’de İlk Kez Yetişkin İçerikli Oyun Sansürsüz Olarak Yayınlandı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en büyük çevrimiçi oyun platformu Steam’de geçtiğimiz aylarda yer alan bazı oyunlar müstehcen içerik nedeniyle uyarılmış ve sonrasında mağazadan kaldırılmıştı. Bu durum sonrası yetişkin içerikli oyunların platformda yer alıp almaması hem geliştiriciler tarafında hem de Valve cephesinde tartışma konusu olmuştu.

Yaşanan süreç sonrası Negligee: Love Stories adlı oyunun geliştiricisi ileriki dönemde oyunun platformda yerini alması için Steam’den gerekli izinlerin alındığını duyurmuştu. Valve ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu tarz yetişkin içeriğe sahip oyunlara belirli filtreler dahilinde ulaşılabileceğini, geliştiricilerin ise oyunların ne tür içeriklere sahip olduğunu belirtmek zorunda olacağını ifade etmişti.

Valve’den Detaylı Açıklama Geldi

Valve’den Detaylı Açıklama Geldi

Uzun süredir tartışmalara konu olan yetişkin içerikli oyunların Steam’de yayınlanması ile ilgili konuya Valve’den ayrıntılı açıklama geldi. Şirket yaptığı açıklamada “Biz, içeriğin hangi bağlamda sunulduğunun önemli olduğunu düşünüyoruz. Bir geliştiriciye oyunlarının içinde ne olduğunu açıklayabilecekleri bir alan sağlamak ve onların bu konuda rahat etmelerini sağlamak, size satın alacağınız içerik hakkında daha çok bilgi verebilmemizi sağlıyor.” ifadelerine yer verdi.

Valve’nin açıklamasında ayrıca Steam’de uygun bulunan içeriklerden ayrı olarak, illegal ve trolleme amaçlı yayınlanan ürünlere izin verilmeyeceği ifade edildi. Özetlemek gerekirse Steam kullanıcılarının bu tarz oyunları görüntüleyebilmesi mümkün olacak. Ancak aramalarda oyunların dahil olduğu kategorilerin işaretlenmesi gerekiyor.

Steam için Dönüm Noktası Olabilir

Steam için Dönüm Noktası Olabilir

Steam’de bugüne kadar yetişkin içeriğe sahip olan oyunlara izin verilmemişti. Bu tür oyunları oynamak isteyen kullanıcılar ise içeriklerdeki sansürün kaldırılması için çeşitli yamalar yükleme yoluna gitmişti. Söz konusu yamalar Steam’de bulunmuyordu ancak başka kaynaklardan rahatlıkla elde edilebiliyordu.

Valve’nin almış olduğu karar ile kullanıcıların farklı kaynaklardan yama bulmasına gerek kalmayacak. Steam’in almış olduğu bu karar pek çok otorite tarafından dönüm noktası olarak değerlendiriliyor. Önümüzdeki günlerde benzer içerikli oyunların mağazada yer alması karşısında Valve’nin tavrı nasıl olacak izleyip göreceğiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın