Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Snapchat’te Kullanıcılar Yüzlerini GIF İçeriklere Yerleştirilebilecek

Popüler sosyal medya uygulaması kullanıcıların ilgisini çekecek yeni bir araç geliştiriyor.
Snapchat’te Kullanıcılar Yüzlerini GIF İçeriklere Yerleştirilebilecek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sosyal medya uygulamaları her geçen gün kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmeye devam ediyor. Şirketler kitleleri kendisine bağlamak adına eğlence dolu özellikler geliştiriyor ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlıyor. Facebook, Twitter, Instagram ve TikTok gibi uygulamalar son dönemin en popüler platformları arasında yer alıyor.

Snapchat ise ilk çıktığı dönem fırtına gibi esmiş ancak daha sonrasında popülerlik anlamında kan kaybı yaşamıştı. Özellikle Hikayeler özelliğinin Instagram tarafından kopyalanması ile beraber Snapchat’in büyük bir darbe yediğini söyleyebiliriz. Şirket eski günlerine geri dönmek adına son dönemde pek çok özelliğe yer vermeye başladı. Bu özellikler arasında yüz filtrelerine yönelik yenilikler göze çarpıyor.

Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde FaceApp benzeri yüz filtreleri geliştireceği haberi ile gündeme gelmişti. Bu özelliğe benzer bir araç daha Snapchat’e önümüzdeki günlerde gelecek. Kullanıcılar kendi yüzlerini önümüzdeki günlerde GIF animasyonlarının içerisine Snapchat sayesinde ekleyebilecek.

Snapchat’e GIF Desteği Geliyor

Snapchat’e GIF Desteği Geliyor

GIF türündeki resimler sosyal medya platformlarında kullanıcılar tarafından büyük ilgi görüyor. WhatsApp, Messenger, Telegram gibi başlıca mesajlaşma platformlarında kullanıcılar birbirlerine GIF türünde animasyonlar gönderebiliyor. Snapchat ise kendi platformunda GIF destekli filtreler geliştiriyor. Şirket açıklamasında Cameo adı verilen bir özelliğini duyurdu. Bu özellik sayesinde önceden hazırlanmış GIF animasyonlara kullanıcılar kendi yüzlerini yerleştirebilecek.

İlk olarak uygulamada selfie çekilecek ve daha sonrasında vücut tipi seçilecek. Kullanıcıların yüz hareketleri böylelikle GIF resim üzerinde oynatılabilecek. Snapchat’in bu özelliği son dönemde tartışma konusu olan deepfake teknolojisini andırıyor. Sosyal medya devi bu özelliği sunarken yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinden yararlanıyor. Şirket Cameo adını verdiği yeni aracını şu an için Fransa’da test ediyor.

Kısa zaman içerisinde dünya genelinde yeni GIF desteğinin yaygınlaşması bekleniyor. Kesin tarih vermeyen Snapchat yetkilileri, ‘yakında’ demekle yetiniyor. Bu yönde hizmet veren bir uygulama olarak Bitmoji gösterilebilir. Bazı sosyal medya araştırmacıları ise Snapchat’in bu özelliğini daha sonradan Facebook’un kopyalayabileceğini belirtiyor. Bilindiği üzere başta Hikayeler olmak üzere pek çok popüler özellik daha sonra Instagram ve TikTok gibi uygulamalar tarafından kopyalanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.