Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Açık Arttırma ile Satılan En Pahalı 13 Elmas

Elmaslar, yüzyıllardır kadınların tutkunu olduğu, vazgeçilmez aksesuarlardır. En pahalılarını sizler için derledik.
Açık Arttırma ile Satılan En Pahalı 13 Elmas
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Nadir bulunan elmaslara sahip olabilmek için insanlar milyonlarını harcıyor. Değerini sonsuza kadar yitirmeden taşıyacak olan doğanın en değerli taşlarıyla, güç ve zenginlik gösterisi yapılıyor. Sadece birkaç karat türüne ender rastlanan bir elması avuçları arasına almak için milyarları gözden çıkaranlar var. Ayrıca hemen her erkek eşini etkilemek ve onları mutlu etmek için en değerli mücevherleri kullanır.

Açık arttırma yoluyla satışa çıkarılan en pahalı elmaslardan oluşan listemize gelin birlikte göz atalım. Belki de hayatınızda sadece bir defa göreceğiniz elmaslar ve dudak uçuklatan fiyatları:

13 Vivid Green Elmas

Fiyatı: 3.08 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: 2009

Vivid Green ElmasVivid Green Elmas, Magnificiat Jewels tarafından düzenlenen Sotheby açık arttırmasında ortaya çıktı. Cenevre müzayedesinde 3.08 milyon dolara alındı. Renkli elmaslar, genellikle ihaleleri büyük rakamlarla kapatır. 2.52 karat olan bu vivid green elmasın ayrıcalığı, açık arttırma yoluyla satın alınan en büyük yeşil elmas olmasıdır.

12 Shizuka Elmas

Fiyatı: 6.21 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: Şubat 2009

Shizuka Elmas101.27 karat ağırlığında kocaman bir elmas…

Özel bir koleksiyoncu Shizuka elması görür görmez, bununla eşinin aklını başından alacağını düşündü. “Elmaslar, kadınların en iyi arkadaşıdır,” tarzında eski bir düşünceyle bu renksiz değerli taşı, Christie Hong Kong müzayedesinde satın aldı.

Shizuka Elmas, Asya’da bir açık arttırmayla satılan en büyük renksiz elmastır. 92 yüzeyi olan bu elmasın çarpıcı kalkan görünümü büyülüyor. 6.21 milyon dolara satın alınan Shizuka elmas, 460 karat pürüzlü bir elmasın işlenmesiyle meydana gelmiştir.

11 Nadir Mavi Elmas

Fiyatı: 7.9 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: Ekim 2007

Nadir Mavi ElmasCenevre’de bir Sotheby açık artırması ile satışa sunulan nadir mavi elması, 7.9 milyon dolara oldukça varlıklı ve yakışıklı bir beyefendi kaptı. Karat başına verdiği en yüksek teklif ile dünya rekoru kırdı ve bu nadir mavi elması satın aldı. Bu rekor yirmi yıl daha kırılabileceğe benzemiyor. Karat başına düzenlenmiş fiyatıyla nadir mavi elmas, zaman zaman ortalama bir beyaz elmasın fiyatını etkiliyor. 6.04 karat fantezi mavi elmas, Güney Afrika Premier Mine’den getirilmiştir.

10 Kusursuz Mavi Elmas

Fiyatı: 9.3 Milyon Dolar
Müzayede tarihi: Mayıs 2009

Kusursuz Mavi ElmasBu kusursuz mavi elmas, Cenevre’de düzenlenen Sotheby müzayedesinde açık arttırmaya sunuldu. Telefon aracılığıyla açık arttırmaya katılan biri tarafından rekor fiyata ulaşması en fazla 15 dakika sürdü. Mavi elmas, Cenevre’de yılda iki defa düzenlenen Sotheby açık arttırmasındaki tüm elmasların yıldızıydı. Bu açık arttırma, Sotheby Takı Departmanı Başkanı David Bennett tarafından yönetildi. 9.3 milyon dolara satın alınan bu kusursuz mavi elmas, diğer renkli elmaslar arasında değerini garantiledi.

9 Beau Sancy Elmas

Fiyatı: 9.7 milyon Dolar
Müzayede Tarihi: 15 Mayıs 2012

Beau Sancy ElmasŞimdiye kadar açık arttırma yoluyla satılan en pahalı elmaslar listesine girmeyi başaran diğer bir değerli taş, Beau Sancy elmastır. Pahalı bir biblo parçası görünümündeki elmas, 2012 yılında Cenevre’de düzenlenen bir açık arttırmada satışa çıkarıldı. Müzayedeye katılanların ve izleyicilerin hayret verici bakışları arasında en yüksek teklif olan 9.7 milyon dolara alıcısını buldu. Sadece süslü bir biblo şeklinde olan bu elmas neden bu kadar değerli? Çünkü bu elmas, Fransa, İngiltere, Prusya ve Hollanda gibi Avrupa Kraliyet’lerinde birkaç nesil yer almıştır.

2.3 santimetre boyunda, 1.1 santimetre kalınlığında, 1.9 santimetre genişliğinde ve 34.98 karat ağırlığındadır. Bu tarihi elmas adını, 16. yüzyıldan sonra onu İstanbul’dan alan Nicolas Harley de Sancy’den almıştır. Hatta bu elmas, 1610 yılı Mayıs Taç Giyme Töreni’nde, Marie de Medici’nin taşlarını süslemiştir.

8 Çıplak Kalp Şekilli Elmas

Fiyatı: 11 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: Mayıs 2011

Çıplak Kalp Şekilli ElmasDünyanın en pahalı elmasları arasında yer alan bu elmas, aşk sembolü bir elmastır. 56.15 karatlık bu elmas, mücevher olarak takılmamış büyüleyici bir parçadır. İngiliz taç takısı olarak kullanılan Cullinan elmaslarından kesilmiştir. Kalp şeklindeki bu elmas sevgililer günü için “ilk bakışta aşk” sloganıyla Christie açık arttırmasına damga vurdu. Ve tahmin edildiği gibi varlıklı biri onu sevgilisi için 11 milyon dolar gibi cömert bir fiyat ödeyerek satın aldı.

7 Vivid Pink Elmas

Fiyatı: 11.7 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: 2009

Vivid Pink ElmasGüney Afrika madenlerinde keşfedilen bu elmas, son derece ender rastlanan canlı pembe renkleri taşıyor. Değerli taşın, Asya ve Çin sanatıyla işlendiği düşünülüyor. Hong Kong Christie müzayedesinde açık arttırmaya sunulan bu canlı göz kamaştıran pembe elmasa sahip olabilmek için çok yüksek fiyatlar teklif edildi. Son olarak herkesin ilgisini çeken 5 karat ağırlığındaki nadir elmas, 11.7 milyon dolara Asyalı bir koleksiyoncu tarafından satın alındı.

6 Kalp Şekilli Elmas

Fiyatı: 12 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: 2011

Kalp Şekilli ElmasBir erkeğin kalbine giden yol, midesinden geçiyorsa; bir kadının kalbini fethetmenin en etkili yolu da rüyaları süsleyen elmaslardan geçiyor. Göz alıcı kalp şeklindeki elmas, erkeklerin işini kolaylaştırabilir. Oldukça romantik olan bu parça, Londra’da düzenlenen Christie müzayedesinde en yüksek teklif olan 12 milyon dolara satın alındı. Sıradan bir elmastan öte, Christie’nin Magnificient Jewels Koleksiyonu’nun parçası olarak satışa sunuldu. Muhteşem simetrisiyle paranın satın alabileceği en değerli kalptir!

5 Sun – Drop Elmas

Fiyatı: 12.36 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: Kasım 2011

Sun – Drop ElmasKasım 2011’de Sun-Drop elmas, açık artırmaya sunulan en pahalı sarı elmas oldu. Elmas, Cenevre’de Sotheby açık artırmasında 12.36 milyon dolara satıldı. 110.03 karat, büyük armut şeklinde işlenmiş bu fantezi sarı elmas göz kamaştırdı. Avrupa, Amerika ve dünyanın diğer bölgelerinde ekonomik krize karşı mücadele edildiği zamanlarda elmas ticareti, milyon dolarlık satışlarla piyasayı canlandıracağını kanıtlamıştır.

4 Chloe Elması

Fiyatı: 16.9 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: 2007

Chloe ElmasıÜnlü Chloe Elması, 84 karat saf beyaz elmastır. 2007’de Cenevre’de düzenlenen Christie müzayedesinde, Guess’in kurucusu Georges Marciano tarafından satın aldı. Dünyada bulunan bütün elmasların sadece % 2’si Tip II kategorisinde yer alıyor. Chloe elmas, Tip II elmaslardandır ve bu özel kategori elmasın, azot kirliliğinden tamamen uzak tutulduğu anlamına geliyor.

3 Perfect Pink Diamond

Fiyatı: 23.2 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: Kasım 2010

Perfect Pink DiamondListenin en pahalı üçüncü elması, ender bulunan Perfect Pink’tir. Kasım 2010’da Hong Kong Christie açık arttırmasında satın alındı. 14.23 karatlık bu muhteşem elmasın sahibi onu satın aldığında tarifsiz bir mutluluk yaşadı. Bu nadide parça 18 ayar kırmızı ve beyaz altın yüzük etrafında tasarlanmış, iki tarafı da dikdörtgen kesimlerle çevrelenmiştir.

2 Wittelsbach-Graff Elmas

Fiyatı: 23.4 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: Aralık 2008

Wittelsbach-Graff ElmasLaurence Graff açık arttırma yoluyla satın alınan en pahalı ikinci elması satın alan kişidir. Hindistan’da keşfedilen tarihi Wittelsbach elmasın sahibi, İspanyol IV. Philip’di. Başlangıçta Avusturya ve Bavyera Crown Jewels’in parçası olan 35.56 karat Wittelsbach-Graff Elmas, kusursuzca işlenerek 31.06 karat mavi renkli değerli bir taş haline dönüştürüldü.

1 Graff Pink

Fiyatı: 46 Milyon Dolar
Müzayede Tarihi: Kasım 2010

Graff PinkÜnlü Graff Pink elmas hayranları bu değerli taşı pembe şampanyaya benzetiyor. İngiliz milyarder Laurence Graff, Sotheby müzayedesinde bu nadir bulunan 24 karat graff pink elmasa, 46 milyon dolar ödeyerek rekora imza attı. Satın alınan mücevherlere aslında sahipleri kendi soyadlarını veremezlerdi. Ancak bu nadide parça, şu ana kadar açık arttırma yoluyla satın alınan en pahalı elmas olduğundan bir istisnadır. Çünkü tahminlerin çok ötesinde bir fiyata satın alındı. Bu nadide pembe taş, zarif bir yüzük şeklinde görenleri büyülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.