Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sahip Olduğunuz Beceriler ile Kazanabileceğiniz Büyük Ödüller

Kısa yoldan para kazanmayı amaçlayanlar, tercihlerini şans oyunlarından yana kullanıyor. Geri kalanlar ise çalışıp, didinerek hayata tutunmak istiyor.
Sahip Olduğunuz Beceriler ile Kazanabileceğiniz Büyük Ödüller
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Muhtemelen listemizde yer alan yarışmalar, meydan okumalar, ödüllü sorular ve çekilişlerle emekliliğinizi ilan edebilirsiniz. Emekli olmasanız bile borçlarınızı kapatabilir, yatırımlar yapabilir, kısacası daha iyi bir hayata ulaşabilirsiniz. Belki de uzunca bir tatile çıkıp, mini bir emeklilik yaşayabilirsiniz. Alışılmış yollarla para kazanmak istiyorsanız; emeğinizi ve uzmanlığınızı da katarak, iyi bir hizmet veya ürün sunmanız gerekir. Ancak henüz keşfedilmemiş servetleri bünyesinde barındıran bu gezegen, gömülü hazinelerle ve ömrünüz boyunca çalışsanız bile, belki de ulaşamayacağınız ödüller dağıtan yarışmalarla dolu.

Zorlu matematik problemlerini çözmek, eğlenceli paranormal aktivitelerle uğraşmak, harika edebi eserler yazmak ve hatta video oyunlarında ustalaşmak sizleri birer milyoner haline getirebilir. Eğer sizinde ulaşmak istediğiniz oldukça büyük bir hedef ve sahip olduğunuz bir yetenek varsa, listemizde bulunan yarışmalar sizi bu büyük ödüle ulaştırabilir. İsterseniz, sahip olduğunuz yetenek ile kazanabileceğiniz büyük ödüllerin ne kadar “büyük” olduğuna birlikte bir göz atalım.

İşte yeteneğinizle büyük ödüllere ulaşabileceğiniz yarışmalar:

10 Australian Skeptic Paranormal Yetenek Ödülü

100 Bin Dolar

Australian Skeptic Paranormal Yetenek ÖdülüAustralian Skeptics, 1980 yılından bu yana Avustralya’da, bilimsel metodolojileri kullanarak paranormal ve sözde bilimsel iddiaları araştırmaya devam ediyor. Eğer illüzyon ve sahne numaralarının dışında; ekstra duyusal algıya, telepati, telekinezi, Reiki ve geleceği görebilme gibi psişik veya paranormal güçlere sahipseniz, Australian Skeptics dergisinden 100 bin dolar kazanabilirsiniz. Fakat öncelikle bu yeteneklerinizin bilimsel olarak geçerli bir sınama yoluyla gerçek olduğunu kanıtlamanız gerekiyor.

9 Yetenek ve Bilgi Yarışmaları

250 Bin Dolar – 1 Milyon Dolar

Yetenek ve Bilgi YarışmalarıEğer belirgin bir yeteneğe sahipseniz, hayatta kalma becerileriniz gelişmişse, bilginize, şansınıza güveniyor ve matematiksel zekanızı konuşturarak zorlu istatistiklerin üstesinden gelebiliyorsanız, ülkemizde yayınlanan çeşitli yarışmalar sizlere yardımcı olabilir. Sesine güvenenler “O Ses Türkiye’de”, bilgisiyle ve genel kültürüyle fark yaratmayı hedefleyenler “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında, etkileyici ve olağanüstü yeteneklere sahip olanlar ise ”Yetenek Sizsiniz” gibi bol ödüllü yarışmalara katılabilirler. Bu tarz yarışmalarda boy göstererek 250 bin lira ile 1 milyon liralık büyük ödüller elde edebilir ve ülke çapında tanınmış bir isim haline gelebilirsiniz. Ayrıca yurt dışında yaşıyorsanız, bu yarışmaların o ülkelerdeki versiyonlarında boy göstererek 1 milyon dolarlık bir servetin üzerine de konabilirsiniz.

8 Starbucks For Life Çekilişi

1 Milyon Dolar

Starbucks For Life ÇekilişiToplamda 1 milyon dolarlık ödül havuzuna sahip olan Starbucks For Life çekilişi, büyük ödül olarak ilk beş kişiye 30 yıl boyunca 56 bin dolar değerinde ücretsiz Starbucks alışverişi sunuyor. Ayrıca 1,825 dolarlık Starbucks yiyecek ve içecek hizmetinden de yararlanılabiliyor. Bu ödülü kazanabilmeniz için sadece çizim yapabilmeniz yeterli. Fakat bu yıl ki Starbucks For Life ödülü için başvurular 15 Ocak 2017 tarihinde sona eriyor. Bu nedenle elinizi çabuk tutmanız gerekiyor.

7 PETA “In Vitro” Tavuk Yarışması

1 Milyon Dolar

PETA "In Vitro" Tavuk Yarışması“In vitro” kelime grubu “yapay ortamda” ya da “test tüpü içerisinde” anlamına geliyor. Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler ya da orijinal adıyla People for the Ethical Treatment of Animals  (PETA) isimli Virgina merkezli, iki milyon üye ve destekçiye sahip dünyanın en büyük hayvan hakları organizasyonu benzersiz bir yarışmaya imza attı. 2008 yılından, 2014 yılının Mart ayına kadar süren bu yarışmanın ödülü ise tamı tamına 1 milyon dolardı. Amacı ise bir test tüpü içerisinde ticari açıdan kullanılabilecek etler yaratabilmek için, tavuk hücrelerinin kullanılmasıydı. Missouri Üniversitesi ve Hollanda Maastricht Üniversitesi başta olmak üzere yüzlerce araştırmacının katıldığı bu projede büyük ilerlemeler kaydedildi. PETA’nın düzenlemiş olduğu bu yarışma sonlanmış olsa da bu alanda yeni projeler ve yeni ödüller ortaya çıkmaya devam edecektir.

6 Milenyum Problemleri

1 Milyon Dolar

Milenyum ProblemleriBazılarımız okul hayatı boyunca matematikten nefret etmiş olsa da bazıları için durum tamamen farklıydı. Eğer siz de tam bir matematik aşığıysanız ve zorlu problemler çözmekten zevk alıyorsanız, Milenyum Problemleri olarak adlandırılan bu 7 zorlu problem sizlere hem para kazandırabilir hem de sizleri tatmin edebilir. Milenyum olarak adlandırdığımız 2000 yılında, Clay Matematik Enstitüsü’nün belirlemiş olduğu yedi adet farklı ve zorlu matematik probleminden bugüne kadar sadece biri çözüme kavuştu. Birch Swinnerton-Dyer Konjektürü, Hodge Konjektürü, Navier-Stokes Denklemi, P=NP Denklemi, Riemann Hipotezi, Yang-Mills Kuramı Denklemi ve Poincare Sanrısı olmak üzere yedi adet içerikten birini başarılı bir çözüm ile sonuca ulaştırdığınız takdirde, 1 milyon dolarlık büyük ödülün sahibi olabilirsiniz.  

5 Nobel Ödülü

1.2 Milyon Dolar

Nobel ÖdülüBirçoğumuz Nobel Ödülü’nü, sadece prestij açısından önemli bir ödülden ibaret olduğunu düşünüyoruz. Ancak dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Nobel Ödülü’ne sahip olanların her biri 1.2 milyon doların da kazananı oluyorlar. Fizik, kimya, edebiyat, fizyoloji, tıp ve barış alanlarında gerçekleştirilen inanılması zor başarılara verilen bu ödül, bir asrı geçkin süredir farklı ülkelerden tarihe damga vuran isimlere verilmeye devam ediyor. Ülkemizde de edebiyat dalında Orhan Pamuk’a ve kimya dalında Aziz Sancar’a verilen bu ödülün en genç isimlerinden biri ise henüz 17 yaşındaki Hindistanlı Malala Yusufzay oldu.

ANNELERİN ÖRNEK VERDİĞİ KOMŞUNUN ÇOCUĞU NİTELİĞİNDEKİ BAŞARILI GENÇLER İÇİN TIKLAYIN.

4 CrossFit Oyunları

3 Milyon Dolar

CrossFit OyunlarıŞarkı söylemek, karnından ses çıkarmak ve bilimsel alanlarda etkileyici projeler üretmek gibi bir yeteneğiniz olmasa da fazlasıyla atletik ve fiziksel açıdan güçlü bir yapıya sahipseniz büyük ödül kazananlarından biri olabilirsiniz. Crossfit; dünya çapında 13 binden fazla spor salonuna, fitness felsefesine, rekabetçi spor anlayışına, küresel ölçekli markaların egzersiz rejimi ile üstün bir fiziksel yapıya sahip olanların dahil olabileceği oyunlara ev sahipliği yapmaktadır. Reebok’ın sponsorluğunda düzenlenen Reebok CrossFit Oyunları, 2016 yılında toplamda 3 milyon dolarlık ödül dağıttı. En fit sporcuların 275 bin dolar, ikincilerin 90 bin dolar ve üçüncülerin ise 60 bin dolar kazandıkları bu yarışma, her yıl düzenlenmeye devam ediyor.

3 E-Spor ve Video Oyun Turnuvaları

21 Milyon Dolar – 93 Milyon Dolar

E-Spor ve Video Oyun TurnuvalarıYakın tarihe kadar ailelerimiz video oyunları oynamamıza karşı çıkıyorlardı. Fakat artık devir değişti. Şimdilerde en büyük yeteneği, çeşitli video oyunlarında gösterdikleri başarılar olan her yaştan ve her cinsiyetten birey, binlerce hatta milyonlarca dolarlık ödüllerin sahibi oluyorlar. Özellikle de E-Spor olarak adlandırılan elektronik spor dalının popüler hale gelmesiyle, Dota 2 oyununun turnuvalarında 93 milyon dolarlık ödül dağıtıldı. Ayrıca League of Legends turnuvalarında 37 milyon dolar, Counter Strike: Global Offensive oyununda dünyanın en iyi oyuncularına 27 milyon dolar, Star Craft’ta ise 21 milyon dolar başarılı olanlar arasında bölüştürüldü. Şimdilerde ligleri düzenlenen bu oyunlar, dünya çapında milyonlarca insanın gelir kapısı haline geliyor ve oyun oynayarak para kazanmak geçmişte sadece bir hayalden ibaretken, günümüzün en eğlenceli para kazanma yöntemlerinden bir tanesi oluyor.

DÜNYANIN EN ZENGİN PROFESYONEL VİDEO OYUNCULARI İÇİN TIKLAYIN.

2 Virgin Earth Challenge Atmosferik CO2 Azalım Yarışması

25 Milyon Dolar

Virgin Earth Challenge Atmosferik CO2 Azalım YarışmasıHem inanılması zor rakamlardan oluşan bir büyük ödülü kazanmak hem de yaşamış olduğumuz gezegenin kurtarılmasına yardımcı olmak Virgin Earth Challenge ile mümkün kılındı. 2007 yılında İngiliz iş adamı Richard Branson ve eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, 25 milyon dolarlık büyük ödülün verileceği Virgin Earth Challenge adlı bir proje başlattı. Her yıl en az 10 yıllık antropojenik ve atmosferik (sera gazı) hacimlerinin net olarak çıkarılmasını sağlayan ve ticari bir şekilde uygulanabilir bir tasarım oluşturmak amacıyla düzenlenen Virgin Earth Challenge halen finalistlerini bekliyor. Çünkü yarışmacıların Gore ve Branson başta olmak üzere bütün jüri üyelerini ikna edebilmeleri gerekiyor. Aksi takdirde jüri üyeleri tarafından bu yarışma yıllarca uzatılabiliyor.  

1 X Prize Bilim ve Küresel Gelişim Ödülü

Milyonlarca Dolar

X Prize Bilim ve Küresel Gelişim Ödülü“Ödüllerin babası” olarak adlandırabileceğimiz, X Prize Bilim ve Küresel Gelişim Ödülü milyon dolarlar dağıtmaya devam ediyor. 1990’lı yıllarda kurulan X Prize Vakfı, 1 milyon dolar ile 20 milyon dolar aralığındaki ödülleri, çeşitli alanlarda etkileyici projeler üreten finalistlerle paylaşıyor. Büyük teknoloji devleri ve medya patronları tarafından desteklenen bu vakıf; dünyanın en zengin yönetmenleri arasında yer alan James Cameron, Google’ın kurucularından Larry Page ve Tata Grubu’nun patronu Ratan Tata gibi büyük isimleri bünyesinde barındırıyor. X Prize Vakfı, ilk olarak alt yörüngede başarılı bir uzay uçuşu gerçekleştirebilecek düzeyde  araçlar geliştiren ilk özel şirket olarak kuruldu. Mike Melville ise 2004 yılında dış yörüngede bu projede yer alan ilk astronotlardan biri oldu ve 10 milyon dolarlık büyük ödülü kazanmayı da başardı. Sonrasında ise özel alan programlarıyla yeni teknolojilere 100 milyon doların üzerinde ödülün dağıtıldığı yatırımlar yapıldı. Bir sonraki X Prize ödülünü kazanmak için daha iyi bir tüberküloz teşhis aracı oluşturmanız gerekiyor. Şayet bu projede başarılı olursanız, Bill ve Melinda Gates Vakfı ile ortaklık fırsatını da yakalamış olacaksınız.

Şanslı olanlarımız dünyaya geldikleri günden itibaren belirli bir yeteneğe sahip oldular. Bazılarımız yöneldikleri alanlarda kendilerini geliştirerek becerilerini keşfetti ve geri kalanlarımız ise halen keşfetmeyi bekliyor. Listemizde yer alan büyük ödüller ise bilimden sanata, spordan doğaüstü güçlere kadar birbirinden farklı alanlarda dünyaya kendilerini kanıtlamayı başarmış finalistlere veriliyor. Peki, siz hangi yeteneklere sahip olmak isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın