Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Plana Sadık Kalan Başarılı İnsanların 7 Ortak Özelliği

Bir plan yapıyor ama ona sadık kalamıyor musunuz? O zaman plana sadık kalan insanların ortak özelliklerini öğrenerek işe başlayabilirsiniz...
Plana Sadık Kalan Başarılı İnsanların 7 Ortak Özelliği
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Eminim etrafınızda her zaman planlı yaşayan başarılı insanlar vardır. İşe giriş çıkış saati belli olan, ailesiyle yapacağı hafta sonu programı önceden belirlenmiş olan, öğlen nerede yemek yiyeceğinin kararını ta sabahtan vermiş olan planlı programlı insanlar… Kimilerine göre sıkıcı ve monoton bir hayat yaşayan bu kişiler, aslında hiç de öyle sanıldığı kadar sıkıcı bir hayat yaşamıyorlar. Aksine her şeyi önceden planladıkları için genellikle hayal kırıklığı yaşamıyor ve istemedikleri kötü sonuçlarla karşılaşmıyorlar. Belki bazıları burada “elinde listelere yaşanır mı arkadaş” diye düşünebilir ama emin olun ki yaşanır. Hem de düşündüğünüzden çok daha eğlenceli ve başarılı bir biçimde yaşanır.

İnceleyebilirsiniz:
Belirlediği Hedefe Ulaşmak İsteyenlere Altın Niteliğinde 5 Öğüt

Evet, bazılarına göre hayatın akışına kendini bırakmayan ve batta bir bakıma kontrol manyağı olan bu kişilerden etrafınızda ne kadar çok var bilemiyorum. Ama bildiğim şu ki, plana sadık kalan ve hayatlarını kendi elleriyle şekillendiren bu başarılı insanlardan ne kadar çok olursa o kadar iyi! Çünkü planlı yaşamak kişiye hiçbir zaman zarar getirmez aksine bu kavramın oldukça fazla olumlu etkisi vardır. Zaman yönetiminde başarılı, iş hayatlarında saygı duyulan, hem ailesi hem çalışma hayatı için yeterince vakit bulabilen, hemen her durumda bir b planı olan bu kişiler, bence gerçekten alkışı hak ediyorlar. Zaten düzenli bir hayatı olan kişilere çamur atanların çoğunun da planlı olmayı beceremeyen ve bu durumu içten içe kıskanan insanlardan oluştuğunu söyleyebiliriz.

Uzanılamayan ciğere mundar diyen kedi gibi planlı insanların da robotlaşmış sıkıcı kişiler olduğunu düşünenler, ya başarının nasıl elde edilebileceğini bilmiyorlar ya da plan yapma konusunda aşırı yeteneksizler. Sonuçta elinde olmayan durumlar haricinde neredeyse her dakikasını nasıl geçireceğini bilen bir insanın yeteneklerine karşı üç maymunu oymak pek mümkün değil. İşte bu gibi nedenlerden dolayı, hem planlı insanları takdir etmek hem de onlar gibi yaşamak isteyenlere yol gösterebilmek adına bu konuyu seçtim. Hemen şimdi; plana sadık kalan ve başarının sırrının planlı yaşamaktan geçtiğini düşünen insanların ortak özelliklerini bir bir inceleyeceğiz. Ve umarım bu özellikler sizin yeni özellikleriniz olarak başarınıza katkıda bulunurlar. İşte başlıyoruz:

Erken Kalkarlar!

Erken Kalkarlar!Plana sadık kalan başarılı insanların ortak özelliklerinden bir tanesi erken kalkmalarıdır. Zaten erken kalkmasalardı, onların bu kadar işi bir gün içine sığdırabilmeleri pek mümkün olmazdı. Her gün belirli bir saatte kalkan ve hafta sonlarında bile yatakta tembellik yapmaktan hoşlanmayan bu kişiler için uyandıkları an planı izleme vaktinin gelmiş olduğunu ifade etmektedir. Duşları, kahvaltıları, hazırlanmak için ayırdıkları zamanlar, işe kaç dakikada gidecekleri gibi işlemler onların kafasında çoktan oluşmuştur. Tek yapmaları gereken her zaman uyguladıkları planı izlemek ve aksiliklerle karşılaşmadan günü devam ettirmektir. Hani çoğu kişi geç uyanır, süklüm püklüm işe gider, koştura koştura masasına oturur ya işte bu gibi durumlar planlı insanların anlamını bile bilmediği başarısızlık ölçütleridir.

Olaylara Gerçekçi Yaklaşırlar!

Olaylara Gerçekçi Yaklaşırlar!Planlı insanların ortak özelliklerinden bir tanesi de olaylara karşı benimsedikleri bakış açılarıdır. Onlar çoğu insanın düştüğü hatadan uzak durarak her zaman ama her zaman gerçekçi düşünürler. Olmayacak hayaller peşinde koşmaz, hiçbir zaman elde edemeyecekleri bir şeyin düşünü kurarak kendilerini boş yere yenilgiye uğratmazlar. İsterseniz, durumu daha iyi anlamanız için biraz da somut örnekler vermeye çalışayım. Mesela; onlar çocuklarına yapamayacakları bir şeyin sözünü vermezler. O çok pahalı hediyeyi alamayacaklarsa, bunu açıkça anlatır karşısındaki kişiyi boş yere umutlandırmak yerine dürüst davranmayı tercih ederler. Gerçekçi yaklaşımları sayesinde kimi zaman acımasız görünseler de düzenli insanlar hayatın sadece gerçeklerle üstesinden gelinebileceğini bilirler.

Gerektiği Zaman Yardım Alırlar!

Gerektiği Zaman Yardım Alırlar!Her işini yetiştirebilen ve zaman yönetimi konusunda profesyonelleşen başarılı kişilerin bir diğer ortak özelliği de gerektiği zaman yardım almanın ne kadar gerekli olduğunu bilmeleridir. Onlar yardım istemenin, kişiyi başarısız ya da beceriksiz yapmadığının farkına varmış ve bunu bir avantaj olarak kullanmayı öğrenmişlerdir. Sonuçta hiç kimse her işi ustalıkla halledecek diye bir kural yok, değil mi? Kimi a konusunda yetenekliyken kiminin de b konusunda yetenekli olması gayet normaldir. Ve insanın zayıf olduğu noktalarda dışarıdan yardım istemesi işlerini büyük oranda hafifletecek en önemli şeylerden bir tanesidir.

Sağlıklı Yaşamın Önemini Bilirler!

Sağlıklı Yaşamın Önemini Bilirler!Onlar için “bir hamburgerden ne olacak, haftada bir kere cips yiyebilirim, dondurulmuş gıda mı bayılırım…” gibi sözler duyamazsınız. Çünkü onlar hayatlarının her alanında olduğu gibi bu alanda da kurallara bağlı kalırlar. Hem kendileri hem de aileleri için en sağlıklı yiyecekleri tercih eder, düzenli olarak spor yaparlar Çünkü sağlıklı yaşamanın sadece fiziksel olarak değil ruhsal ve zihinsel olarak da ne kadar gerekli olduğunu bilirler. Neticede başarılı ve mutlu bir hayatın altın kurallarından bir tanesi de sağlıklı yaşamdır ve işte o sıkıcı kişiler bunun kesinlikle bilincindeler.

Bir Şeyleri Ertelemekten Şiddetle Kaçınırlar!

Bir Şeyleri Ertelemekten Şiddetle Kaçınırlar!“Bu iş akşama bitecek” dedilerse o işin ertelenmesi söz konusu bile olamaz. Çok önemli durumlar haricinde işlerini ertelemeyen planlı insanlar, rötar yapmanın kişiye sadece daha fazla yük bindireceğini ve bunun bir alışkanlık haline dönerek sorumsuzluğa yol açacağını bilirler. Ayrıca sadece iş hayatlarında değil özel hayatlarında da planlarını ertelemekten hoşlanmazlar. O akşam eşiyle sinemaya gitmeyi planlamışlarsa, neredeyse hiçbir şey yüzünden sinema keyfini bir sonraki güne bırakmazlar. Nihai olarak, bugünün işini yarına bırakma atasözü onlar için fazlasıyla önem taşımaktadır.

Kötü Alışkanlıklar mı, Asla!

Kötü Alışkanlıklar mı, Asla!Plana sadık kalan insanların ortak özelliklerinden bir tanesi de kötü alışkanlıklara sahip olmamalarıdır. Kötü alışkanlıklar derken aklınıza yalnızca sigara alkol kumar gibi şeyler gelmesin. Çünkü bu listeye eklenebilecek daha pek çok farklı şey var. Mesela; kötü para alışkanlıkları ya da sağlıksız beslenmek gibi! Anlayacağınız başarılı olmayı garantilemiş tertipli insanlar kötü alışkanlıklardan şiddetle uzak duruyor. Sonuçta alkol, sigara ya da müsriflik şimdiye kadar kime ne kazandırmış ki onlara kazandırsın? Tabii lafa gelince herkes bunun farkında ama süper planlı insanlar bildiklerini aynı zamanda pratikte de uyguluyor.

Konsantre Olma Yetenekleri Güçlüdür!

Konsantre Olma Yetenekleri Güçlüdür!Siz sanıyor musunuz ki, plana sadık kalırken onlar hiç zorlanmıyor? Evet, her işin üstesinden başarıyla gelen bu kişiler için de bazen zor zamanlar oluyor. Ancak onlar konsantrasyon güçleri sayesinde hemen yapılması gereken işlere odaklanıyor ve akıllarının dağılmasına izin vermiyorlar. Çoğu kişinin sahip olmadığı bu yetenek sayesinde olaylara odaklanan ve istikametinden şaşmayan plan insanları, zihinleri üzerinde inanılmaz bir güce sahipler. Diğerleri küçücük bir sorun karşısında bile yerle bir olurken, onlar koca koca taşlar altına elini sokuyor ve neredeyse hiç yara almadan zaferlerini kutluyorlar.

Bu listeyi daha çok uzatabiliriz ama üzerinde durmak istediğim nokta için yukarıdaki maddeler yeterli olacaktır. Sonuçta planlı olmak ile başarı arasındaki bağlantının doğru orantılı olduğunu anlamışsınızdır. E benim söylemek istediğim de buydu! Uzun lafın kısası, siz de hayatınızı bir düzene sokmak ve karmaşadan kurtulmak istiyorsanız az önce konuştuklarımızı kulağınıza küpe yapmalısınız derim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.