Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyango Kazananlar Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek

Talih kuşunun yüzüne gülen insanlarla ilgili 10 ilginç bilgiyi sizler için derledik. İşte kazananların sırları...
Piyango Kazananlar Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Düşünebiliyor musunuz? Sıradan bir insan olarak yattığınız yataktan ülkenizin sayılı milyonerlerinden biri olarak uyanıyorsunuz. Böyle bir durumu kim istemez ki. Başka ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de hayali sıkça kurulan bir şans olayı aslında bu. Araştırmalara göre ekonomik açıdan zayıf olan ülkelerin vatandaşları bu tarz şans oyunlarına daha fazla rağbet gösteriyor.

Aslına bakılırsa piyangodan büyük ödülü kazanmak, milyonlarca insanın bulunduğu bir yere yıldırım düştüğünü varsayarsak, o yıldırımın size isabet etmesi kadar düşük bir ihtimal. İhtimal ne kadar düşük olursa olsun sonuçta milyonda bir de olsa var. Peki, bir gecede servet kazanan bu insanlar kazandıkları parayı nasıl değerlendiriyor? Hazırladığımız listede bu sorunun cevabını bulacaksınız. Oldukça şaşırtıcı istatistikler içeren bu yazımıza göz atalım.

İşte karşınızda, piyango kazananlar hakkında bilinmeyen 10 gerçek:

10 Kazananların % 44’ü Bütün Parayı Tüketiyor

Kazananların % 44’ü Bütün Parayı TüketiyorMilli piyango kazananların % 44’ü, 5 yıl içinde tüm kazancını tüketiyor. Bu durum aslında ticaret yeteneği olmaması, kötü yatırım ve savurganlık gibi durumlarla açıklanabilir. Hak verirsiniz ki normal bir maaşla geçinebilmek ile milyonlarca lira ile geçinmek ve bu parayı idare etmek arasında büyük fark var.

9 Kazananların % 48’i Kendi Günlük İşine Devam Ediyor

Kazananların % 48’i Kendi Günlük İşine Devam EdiyorOldukça şaşırtıcı bir gerçek var sırada. İkramiye kazananların % 48’inin, kazanmadan önceki işleri rahat olmasa dahi; işlerine devam ettikleri gözlenmiş. Aslında bu durum hala araştırma konusu. Neden bir insan böyle yüklü bir ödülle kendi işine devam eder ki? Belki de işindeyken milyoner olmanın tadını çıkarıyordur, kim bilir… Bu arada kazananların % 45’inin de kendi işini kurduğu gözlenmiş.

8 Mutlu Olma Şansınız Sadece % 50

Mutlu Olma Şansınız Sadece % 50Para her şeyin ilacı, mutlu olmaya da yeter inancı herkesçe sıklıkla ifade edilir. Aslında bu düşüncenin tam olarak doğru olmadığını gösteren bir istatistik var sırada. Kazananların yarısının hayatlarından mutlu olmadığı gözlenmiş. Şanslı kişilerin % 43’ü ise mutlu olanlardan. Geri kalanlar ise olsa da olur olmasa da diyenler…

7 Kazananların % 83’ü Parayı Aileleri İle Paylaşıyor

Kazananların % 83’ü Parayı Aileleri İle PaylaşıyorAraştırmalar, 100.000 – 500.000 dolar arası piyango kazananların % 17’sinin, 4 milyon dolar ve üstünü kazananların % 29’unun para için ailelerine danıştığını gösteriyor. Açıkçası kazanılan ikramiye tutarı ne kadar yüksek olursa, kazananlar o derece ailelerini hatırlıyor. Ayrıca kazananların dörtte üçü kendi ailesine para veriyor.

6 Kazananların % 90’ı Arkadaşlarını Kaybediyor

Kazananların % 90’ı Arkadaşlarını Kaybediyor“Zengin olursan bizi tanımasın artık!” sözünün ispatı var sırada. Araştırmalara göre kazananların % 90’ı arkadaş çevresini kaybediyor. Burada dikkat çekici olan, bu durumun kazanan kişinin arkadaşlarının aldığı tepkiden kaynaklandığı. Niye mi? tabi ki kıskançlık…

Yine araştırmaya göre erkekler 3 arkadaşına para verirken, kadınlar sadece 1 arkadaşına para veriyor. Ayrıca çalışmada piyango kazananların % 90’ının en iyi arkadaşı ile ilişkisini bitirmediğini de belirlendi.

5 Kazananların Sadece % 1’i Plastik Cerrahi Yaptırıyor

Kazananların Sadece % 1’i Plastik Cerrahi YaptırıyorŞanslı kişilerin çoğu vücutlarıyla barışık. İkramiye kazananların % 1’i bıçak altına yatarak yeni bir görünüm tercih ediyor. Bu durum çoğunlukla kadınlarda görünüyor.

4 Kazananların Çoğu Seyahat Ediyor

Kazananların Çoğu Seyahat EdiyorBu durum, hızlı gelen parayı zamanla sindirebildikleri anlamına gelir. İkramiye kazananlar kendi ülkeniz dışına çıkmıyor, yalnızca % 19’u kazandıktan sonra yurtdışı yolculuğu yapıyor. Ayrıca araştırma, piyango kazananların % 38’inin yeni bir eve taşındığını belirtiyor. 38’lik dilimin ise % 75’i bahçeli dublex bir ev alırken, % 24’ü lüks daireler tercih ediyor.

3 Kazananların % 3’ü Çocuklarını Devlet Okullarından Özel Okullara Yazdırıyor

Kazananların % 3’ü Çocuklarını Devlet Okullarından Özel Okullara YazdırıyorPara zekayı satın almaz, ancak gelişmesine yardımcı olabilir. Kazananların sadece % 3’ünün çocuklarını devlet okullarından özel okullara yazdırıyor olması gerçekten ilginç görünüyor.

2 Kazananların % 32’si Kilo Alıyor

Kazananların % 32’si Kilo AlıyorPara güçlü bir uyarıcı ya da güçlü bir yatıştırıcı olabilir. Kilonu etkilediğine göre rahat ve tembel olma üzerindeki etkisi düşünülünce, genellikle sakinleştirici olduğu gözleniyor. Milli piyango kazananların % 32’si kilo alıyor. Kazananların % 12’si de bir spor salonuna katılmaya karar veriyor. Kilo, insanların spor salonuna katılmak için en büyük nedeni olarak bilinir.

1 Kazananların % 68’i Piyango Oynamaya Devam Ediyor

Kazananların % 68’i Piyango Oynamaya Devam EdiyorKazanan insanların % 68’inin piyango oynamaya devam ettiği gözlenmiş. Araştırmalara göre piyango kendilerine çıkmadan önceki umutları, kazandıktan sonra daha da artarak saplantı haline gelmiş. Bu şans bir kişiye iki kere denk gelir mi bilinmez ama bunun ümidini taşıyan birçok şanslı insan var.

Rahat, zengin bir hayat sürmeyi kim istemez ki. Ülkemizde çoğu insan bu umudu şans oyunlarında arıyor. Mustafa Savgan isimli talihli bu mutluluğa mucizevi bir şekilde 2 kere erişenlerden. Savgan, 82 ve 84 yıllarındaki büyük ikramiyenin kazananı oldu. Ona göre bu para mutluluk getirmiyor. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın