Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pablo Picasso’un En Pahalı 10 Eseri

20. yüzyılın en ünlü ressamlarından olan Pablo Picasso, eserleriyle günümüzde hala konuşulmaktadır. Bu yazıda en pahalı eserleri bulunmaktadır;
Pablo Picasso’un En Pahalı 10 Eseri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Pablo Picasso tartışmasız 20. yüzyılın en büyük ve en etkili sanatçılarından biridir. Bugün usta sanatçının eserleri, dünyanın sayılı koleksiyoncuları arasında yerini almıştır. Ayrıca müzelerin en değerli yapıtları da İspanyol ressama aittir. Picasso’nun resimleri genellikle milyonlarca dolar fiyat etiketiyle karşımıza çıkar. Tabi ki satmaya niyetli bir koleksiyoncu bulabilirseniz.

Picasso’nun babası hem ressam hem de resim öğretmeniydi. Sanatçının resme olan merakı da babasından mirastır. Öğrenimini de Barselona Güzel Sanatlar Okulu’nda tamamladı. Çağımızın en büyük ressamı olarak gösterilen Picasso’nun eserleri paha biçilemez niteliktedir. Sanatçının “Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst” isimli çalışması şu anda dünyanın en yüksek fiyatlı resmi olarak, dünya rekorunu elinde tutuyor. Peki, bu resmin ve diğer resimlerinin fiyatı ne kadar? Bu sorunun cevabını sizler için hazırladığımız listeden hep birlikte öğrenelim.

İşte karşınızda Pablo Picasso’nun en pahalı 10 eseri:

10 Au Lapin Agile

40.7 Milyon Dolar

Au Lapin AgileSanatçının 1904 yılındaki çalışması arkasında ilginç bir hikaye var. Picasso, Monmartre ile aynı adı taşıyan ünlü bir meyhaneye ücretsiz yemek karşılığında “Au Lapin Agile” isimli resmi yapmıştır. Restoran sahibi Frede, 1912 yılında sadece 20 dolara resmi sattı. Sanat koleksiyoncusu Joan Whitney Payson, 1952 yılında başyapıtı satın aldı. Ünlü resmi 1989 yılında 40.7 milyon dolara Annenburg Koleksiyonu satın aldı.

9 La Lecture

40.711.612 Dolar

La Lecture“La Lecture” sanatçının 1932 yılındaki yağlı boya portresidir. Resim Picasso’nun metresi Marie Therese Walter temalıdır. Sarışın Marie Therese bir sandalye üzerinde ve kitap kucağında çıplak şekilde uyumaktadır. Eser Picasso’nun en yüksek fiyatlı resmi olan “Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst” ile aynı yılda yapıldı. Şubat 2011’de açık arttırmada anonim bir Rus müşteriye satıldı.

8 Yo, Picasso

47.9 Milyon Dolar

Yo, PicassoPicasso’nun “Mavi Dönem” portesindir. 1901 yılında yapılan resmin alıcısı, Wendell Cherrry adı ile tanınmış bir sanat koleksiyoncusudur. İhaleyi kazanan kişi yaklaşık 47.900.000 dolar ücret ödedi ve resmin sahibi oldu. Resim Mayıs 1989’da, o zamana kadar satılan ikinci en pahalı sanat eseri oldu.

7 Le Reve

48.4 Milyon Dolar

Le RevePicasso’nun metresi Marie Therese Walter bir kez daha bu pahalı Picasso resmin konusunu oluşturmaktadır. 1932 yapımı resim, erotik içeriği ile ünlü olmasının yanı sıra, 2006 yılında şans eseri bulunmuştur. Le Reve, Christie’nin müzayedesinde 1997 yılında 48.400.000 dolar ile şimdiye kadarki en pahalı altıncı boyama oldu. Bugün “La Reve” isimli tablo Wynn koleksiyonundadır.

6 Femme Assise Dans Un Jardin

49.502.500 Dolar

Femme Assise Dans Un JardinFemme Assise Dans Un Jardin isimli 1938 yapımı resmi, Picasso’nun Dora Maar’ı bir bahçe ortamında tasfir eder. Resim onun Kübist tarzına güzel bir örnektir. Görünüşe göre, Picasso boş zamanında bu ünlü tablosunu yapmıştır. Ünlü eser yıllarca çellist ve besteci Daniel Saidenberg’in özel koleksiyonda kaldı. 1997 yılında Saidenberg’in ölümünden sonra satıldı. Picasso resmi, New York’ta bir Sotheby müzayedesinde yaklaşık 49.5 milyon dolara satıldı.

5 Pierrette’in Düğünü

51.3 Milyon Dolar

Pierrette’in DüğünüPicasso 1905 yılındaki Mavi dönemde, “Pierette’nin Düğünü” isimli resmini yaptı. Resimde bulanık görüntülerin varlığı boyama eksikliği olabileceğini düşündürmektedir. Ama sanat uzmanları boyamanın tam olduğunu onaylıyor. Picasso arkadaşı Josef Stransky, 1907 yılında resimi satın aldı. Daha sonra resim, 1945 ve 1962 yılları arasında sanatçının oğlu Paulo Picasso’nun eline geçti. Bundan sonra İsveçli yatırımcı Frederick Roos, resmi satın alarak ve onu Fransız hükümetine bağışladı. Japon gayrimenkul geliştiricisi 1989 yılında Tokyo’dan Tomonori Tsurumaki telefon aracılığıyla 51.3 milyon dolara açık artırmada resmi satın aldı. O zamanki rekor fiyattı.

4 Femme Aux Bras Croises

55 Milyon Dolar

Femme Aux Bras CroisesAyrıca “Çapraz Kollar ile Kadın” olarak da adlandırılan ünlü tablo Picasso’nun 1902 yılında yaptığı Mavi Dönemi’ne aittir. Portrenin Paris Saint Lazare Hastanesi’ndeki bir mahkumu anlattığına inanılmaktadır. Resim 1936 yılında, Amerikan sanat koleksiyoncusu Chauncey McCormick eline geçti. “Femme aux Bras Croises” 2000 yılında bir Christie’nin açık artırmasında anonim bir alıcıya 55 milyon dolar satış fiyatı ile satıldı.

3 Dora Maar Au Chat

95.216.000 Dolar

Dora Maar Au ChatPicasso çalkantılı aşk yaşantılarıyla da bilinir. O, hayatı boyunca bir çok kadınla birlikte oldu. Bu kadınların en ünlülerinden biri sürrealist fotoğrafçı Dora Maar’dır. “Dora Maar Au Chat” Picasso’nun 1941 yılındaki en ikonik resimlerinden biridir. Aynı zamanda en pahalılarından biridir. Picasso, sık sık özel ilham perisi olarak Dora’yı belirtmişti. 1963 yılında, Chicago merkezli sanat koleksiyonerleri Leigh ve Mary Block özel koleksiyon resmi sattı. Chicago’nun en Gidwitz ailesi Dora Maar Au Chat’i anonim bir koleksiyoncuya 2006 yılında 95.216.000 dolara sattı.

2 Garcon A La Pipe

104 Milyon Dolar

Garcon A La Pipeİkinci en pahalı Picasso resmi olan “Garcon A la Pipe” Parisli bir çocuk portresidir. Elinde bir boru tutan oğlan çocuğu başında taç taşır. Picasso’nun sadece 24 yaşındayken 1905 yılında yaptığı eser, Picasso’nun Gül Devrine aittir. İngiltere Amerikan büyükelçisi John Whitney, Picasso klasiğinin ilk alıcısı oldu. Whitney’in eşi Betsey, 1982 yılında kocasının ölümünden sonra hayırsever Greentree Vakfı’nı kurmuştu. Vakıf, 2004 yılında Sotheby açık arttırmasında resmi 104 milyon dolara sattı.

1 Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst

106.5 Milyon Dolar

Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst“Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst” Picasso resimlerinde en pahalı olarak bir numarada yer alır. 1932 menşeli resim, Picasso’nun ünlü metresi ve ilham perisi Marie Therese Walter temalıdır. Resim Picasso’nun kariyerinin zengin bir aşamasını temsil eder. Sanat koleksiyonerleri Sidney ve Frances Brody 1952 yılında 17.000 dolara eseri aldı. Resim 2010 yılında bir Christie’nin müzayedesinde 106.5 milyon dolara alıcı buldu. Mayıs 2010’a kadar Brody koleksiyonunda kalmıştı. Resmin, Rus iş adamı Roman Abramoviç’in sanat koleksiyonunun bir parçası olduğu rivayet ediliyor.

Picasso şüphe yok ki 20. Yüzyılın en büyük ressamıdır. Eserlerini görebilmek için her yıl milyonlarca turist müzeleri ziyaret ediyor. Bu yeteneğini çok küçük yaşlarda kanıtlayan usta ressam resmi “yaşama tarzım” olarak nitelendirmiştir. Siz Picasso’nun en çok hangi resmini seviyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın