Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İnternetten Alışveriş Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

İnternetten alışveriş yapmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Bunları öğrenerek siz de internetten daha bilinçli alışveriş yapabilirsiniz.
İnternetten Alışveriş Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Alışveriş yapmayı seversiniz, değil mi? Gerçi benimki de soru! Sonuçta kim alışveriş yapmayı sevmez ki! Yeni yeni kıyafetler, gıcır gıcır ayakkabılar, son moda elbiseler, çantalar ve dahası… Hiç şüphesiz siz de herkes gibi alışveriş yapmayı seviyorsunuz. Peki, genel olarak kişiyi mutlu ettiği düşünülen bu eylemin, hangi şeklini tercih ediyorsunuz? Tamam tamam! Size online alışverişi sevip sevmediğinizi soruyorum. Yani bu eğlenceli para ödeyip satın alma işinin, teknolojiye uygun halini ne kadar tercih ettiğinizi öğrenmek istiyorum.

Evet, ne dersiniz? Siz hala bildik yöntemlerle alışveriş yapmayı tercih edenlerden misiniz? Yoksa sanal ortamda alışveriş yapma taraftarı olanlardan mı? İstediğiniz her yerden alışveriş yapabilmenin mi daha cazip olduğunu düşünüyorsunuz? Yoksa mağaza mağaza gezip, eliniz kolunuz çantalarla dolu bir şekilde evinize gitmeyi mi eğlenceli buluyorsunuz? Efendim? Evet evet! Pek tabii iki yöntemi kullanıyor da olabilirsiniz. Sonuçta; şimdi söyleyeceklerime kulak vermeniz için tercihinizin belirli bir yönde olması gerekmiyor. Yani hangi grupta yer alırsanız alın, gün geçtikçe biraz daha popülerleşen online alışveriş hakkında belli başlı şeyleri öğrenmeniz gerekiyor. Daha açık konuşmam gerekirse hemen şimdi bahsedeceğimiz internet üzerinden alışveriş yapmanın faydalarını ve zararlarını inceleyin, derim. Sonuçta; şu an olmasa bile (büyük ihtimalle) yakın zamanda siz de online alışveriş yapanlardan biri olacaksınız

Online alışveriş yapmanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Zamandan Tasarruf Edersiniz!

Zamandan Tasarruf Edersiniz!Günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi değil mi, zamanın hızına yetişememek! Elbette, öyle! İnsanların çoğu ev-iş ya da ev-okul arasında mekik dokuyup duruyor. Pek çok kişi yoğunluktan dolayı başını kaşıyacak vakit bulamadığında dert yakınıyor. İşte tam da bu noktada online alışveriş, deyim yerindeyse imdadımıza koşuyor. Çünkü internetten alışverişin en büyük avantajlarından bir tanesi, bize fazlasıyla zaman kazandırması! Sonuçta online alışveriş yapmak için adım atmamıza bile gerek yok. Bu büyük kolaylıktan faydalanmak için parmaklarımızı kımıldatmamız yeterli oluyor. Anlayacağınız; mağaza mağaza dolaşmak, aradığını bulabilmek için oradan oraya koşturmak, alışveriş merkezlerine gitmek için dakikalarca yol gitmek, kasada kuyruk beklemek ve benzeri zaman alacak şeylere online alışverişte yer yok!

Yorulmazsınız!

Yorulmazsınız!Online alışverişte zamandan tasarruf etmekle kalmıyor, aynı zamanda fiziksel veya zihinsel olarak da yorulmuyorsunuz. Çünkü parmağınızın tek bir hareketiyle anında sayısız ürün çeşidiyle karşılaşıyor, istediğinizi bulmak için reyon reyon gezmek zorunda kalmıyorsunuz. İnternetten alışveriş yaparken ne aradığınızı yazmanız onu saniyeler içerisinde bulmanız için yeterli oluyor. Ayrıca ürünleri dene-çıkar faslı yaşamadığınız için alışverişinizi tamamladığınızda “istediğim her şeyi buldum ama öldüm bittim” gibi cümleler kurmuyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra, mağazaların kalabalığından, çıldırmış gibi alışveriş yapan insanların karmaşasından kurtulduğunuz için üzerinizden kamyon geçmiş gibi hissetmiyorsunuz.

İstediğiniz Her Yerden Her Zaman Alışveriş Yapabilirsiniz!

İstediğiniz Her Yerden Her Zaman Alışveriş Yapabilirsiniz!Evde, iş yerinde, okulda, yolda, parkta, öğle arasında, bankada… Kısacası her yerde her zaman alışveriş yapabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yaparken “aman mağaza kapanacak, yok daha açılacak” gibi sorunları düşünmüyorsunuz. Gecenin bir köründe, elinize telefonunuzu alıp, özgürce alışveriş yapabiliyorsunuz. Bankadaki kuyrukta beklerken, aklınıza almanız gereken bir ihtiyacınız mı geldi? Aradığınız şeyi yazıp anında alışverişe başlayabiliyorsunuz. Düşünsenize; 7/24 alışveriş keyfi! Bir alışveriş tutkunu için daha güzel bir şey olabilir mi ki?

Önünüzde Sayısız Farklı Seçenek Vardır!

Önünüzde Sayısız Farklı Seçenek Vardır!Online alışverişin avantajlarından bir diğeri de sanal ortamdaki geniş ürün yelpazesi! İstediğiniz her şeyi bulabileceğiniz e-ticarette, sayısız farklı seçenek bulunuyor. Özellikle de küçük şehirlerde yaşayanlar için bu avantajın kesinlikle göz önüne alınması gerekiyor. Çünkü yaşadığı yerde belli birkaç marka dışında alışveriş yapacak yer bulamayan kişiler, maalesef zoraki tercihler yapıyor. Oysaki sanal ortamda her markanın her ürünü bulunabiliyor.

İndirim ve Kampanyalardan Çok Daha Kolay Haberdar Olursunuz!

İndirim ve Kampanyalardan Çok Daha Kolay Haberdar Olursunuz!Mağazaların camlarına yapıştırılmış yüzde bilmem kaça varan indirim yazılarını, ancak onların önünden geçerseniz görüyorsunuz. Diğer bir deyişle; tipik alışveriş yönteminde indirim ve kampanyaları takip etmek için bir şekilde çaba harcamanız gerekiyor. Ancak online alışverişte durum böyle değil! Zaten internet üzerinden alışveriş yapmanın en büyük avantajlarından bir tanesi de bu! Çünkü e-ticaret siteleri markaların indirim ve kampanyalarını müşterilerine çok daha rahat bir şekilde duyuruyor. Mail adreslerine gönderilen postalar, sosyal medyada yapılan reklamlar ve dahası gün içerisinde mutlaka online alışveriş severlerin gözüne çarpıyor.

Online alışveriş yapmanın dezavantajları ise şunlar:

Ürünleri Deneme ya da Canlı Canlı Görme Şansınız Yok!

Ürünleri Deneme ya da Canlı Canlı Görme Şansınız Yok!Belki sizin de online alışverişi tercih etmemenizin nedeni budur! Çünkü çoğu kişiyi online alışverişten alıkoyan en önemli sebeplerden biridir bu dezavantaj! Yani tüketiciler satın alacakları ürünü deneyemedikleri ya da onu görüp hissedemedikleri için online alışveriş yapmaktan uzak durmaktadır. Aslına bakarsanız, bu gayet makul bir nedendir. Sonuçta ekranda görüp beğendiğiniz bir elbise üzerinizde hiç güzel durmayabilir. Ya da sipariş ettiğiniz ürünün bedeni üzerinize giydiğinizde sizi tamamen yanıltabilir. Veya elinize geçen ürünün e-ticaret sitesinde gördüğünüz ürünle uzaktan yakından alakası olmayabilir. Ki tüm bunlar online alışveriş yapmanın dezavantajı olarak rahatlıkla nitelendirilebilir.

Ürüne Anında Sahip Olamazsınız!

Ürüne Anında Sahip Olamazsınız!Online alışverişin bir diğer dezavantajı da satın aldığınız ürüne hemen sahip olamamanız! Sonuçta ürünün elinize geçmesi için ortalama 1 ila 5 gün beklemeniz gerekiyor. Bu da pek çok tüketicinin işine gelmiyor. Özellikle de sabırsız müşteriler için bu beklemek süreleri bir nevi işkenceye dönüşüyor. Her gün kargo firmasını aramalar mı dersiniz, çalan her kapıya “bu kez kesin siparişim geldi” diye koşmalar mı dersiniz, artık ne dersiniz orasını ben bilemem. Ancak bu bekleme olayının, gerçekten can sıkıcı olduğunu kabul etmelisiniz.

Herhangi Bir Sıkıntı Yaşadığınızda Sorununuza Anında Çözüm Bulamazsınız!

Herhangi Bir Sıkıntı Yaşadığınızda Sorununuza Anında Çözüm Bulamazsınız!Eğer online alışveriş yapıyorsanız, büyük ihtimalle benzer bir sıkıntıyla karşılaşmışsınızdır. Siparişiniz yanlış geldiğinde, hatalı ürün gönderildiğinde, kısacası firmayla iletişime geçmeniz gerektiğinde, karşınızda muhatap olacak birini bulamamışsınızdır. Ya da e-ticaret sitesine şikayetinizi göndermiş ama herhangi bir yanıt alamamışsınızdır. Aldıysanız bile bu süre sizin için fazlasıyla uzun olmuştur. Kısaca demek istiyorum ki, online alışveriş yapmanın bir diğer dezavantajı da e-ticaret sitelerinde karşılaşacağınız olası bir aksaklığa anında çözüm bulamayışınız! Ama başarılı e-ticaret siteleri bu konuya özen gösterirler ve böylece farklarını ortaya koyarlar. E-ticarette başarı için uyulması gereken kurallar ise şurada!

Hayal Kırıklığı Yaşayabilirsiniz!

Hayal Kırıklığı Yaşayabilirsiniz!Belki de günlerce beklediğiniz ürünü karşınızda gördüğünüzde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. O beğendiğiniz elbise, sizin üzerinizde modelin üzerindeki gibi durmadığında hayalleriniz suya düşebilir. Veya heyecanla aldığınız şey, hasar görmüş bir şekilde elinize geçerse de aynı hüsran dolu sonuçla karşılaşırsınız. Anlayacağınız, online alışveriş yapmanın bir diğer dezavantajı da hayal kırıklığı yaşama ihtimalinizin olmasıdır.

Güvenlik Konusunda Tedbirli Davranmanız Gerekir!

Güvenlik Konusunda Tedbirli Davranmanız Gerekir!E-ticaret sitelerinin müşteriler için yarattığı bir diğer dezavantajı da güvenlik sıkıntısı! Sonuçta; internet üzerinden alışveriş yaparken, kart numaralarınızdan tutun da ev-iş adres bilgilerinize varana kadar bir dizi önemli bilginizi vermek durumunda kalıyorsunuz. Ve bu durum hiç şüphesiz online ortamdaki dolandırıcılar için bir fırsat niteliği taşıyor.

İşte bu nedenle online alışveriş yapanların, güvenilir e-ticaret sitelerini tercih etmeleri neredeyse hayati önem taşıyor. Yani sevgili okurlar ve online alışveriş taraftarları, bilgilerinizi kötü niyetli kişilerle paylaşmak istemiyorsanız eğer, alışveriş yaptığınız sitenin güvenilirliğinden emin olmayı lütfen unutmayın.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.