Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mozart’ın Yazmış Olduğu Mektup Binlerce Dolara Satıldı!

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü bestecilerinden olan Mozart’ın arkadaşına yazdığı mektup, açık artırmada binlerce dolar karşılığında satıldı.
Mozart’ın Yazmış Olduğu Mektup Binlerce Dolara Satıldı!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü bestekarlarından biri olan Mozart, müziğin dahi çocuğu olarak bilinir. 35 yıllık hayatına 600’den fazla eser sığdırabilme başarısı gösteren Wolfgang Amadeus Mozart, 1756’da Salzburg’da dünyaya geldi. Ünlü dehanın yeteneği, henüz 4 yaşındayken ablasının klavsen derslerine gösterdiği ilgiyle ortaya çıkar. 9 yaşına geldiğinde artık o bir senfoni sahibidir. Sayısız Avrupa ülkesini gezen ve gittiği her yerde büyük ilgi gören dehanın besteleri, günümüzde hala ilk günkü gibi heyecanla dinlenmektedir.

Mozart’ın 35 yıla sığdırdığı ömrünün izlerini hepimiz, anlatılanlardan ve ünlü bestekarın arakasında bıraktıklarından biliyoruz. Kısacık yaşamında yaptıkları, günümüzde koca bir ömür geçiren bestekarınkinden katbekat üstündür. Büyük dehanın ölümü de günümüzde dahi üzerinde hala uzlaşılamayan ayrı bir konudur. Çoğu araştırmacı ölümünün yaklaştığını sezdiği için bu durumun eserlerine yansıdığını düşünürken, bir başka tarafsa aniden gelen vedanın etkisiz olduğunu savunur. Biz biliyoruz ki bu ve buna benzer tartışmalar hiçbir zaman bitmeyecek. Biz onu ardında bıraktıklarıyla bileceğiz.

Geçtiğimiz günlerde ünlü müzisyenden kalan bir mektup, içerdiği detaylarla dikkatleri üzerine çekti. Açık artırmayla satışa sunulan bu tarihi belge, şüphe yok ki çoğu kişiye göre maddi değerinin çok daha üstünde manevi servete eşdeğerdi. Nobel ödüllü Albert Schweizer’in şu sözü bu durumu özetlemeye yetiyor aslında. “Gerçek dehalar göklere uzanır, Mozart ise gökten inmiştir!” Şimdi dilerseniz ünlü müzisyenin ardında bıraktığı bu mektuba ve detaylarına birlikte göz atalım.

İşte karşınızda Mozart’ın arkadaşına yazdığı mektup:

Mozart’ın Açık Artırmayla Satılan Mektubu

Mozart’ın Açık Artırmayla Satılan MektubuTüm zamanların en iyi müzisyenlerinden biri olan Mozart, ya da tam adıyla Wolfgang Amadeus Mozart, hiç şüphesiz klasik müziğin şekillenmesinde en etkili bestekarlardan biridir. Kısa denebilecek ömrüne sayısız başyapıt niteliğinde eser sığdıran isim, müzik tarihine imzasını atmış ve son sözleri olan; “Ölümün tadı dudaklarımda… Bu dünyadan olmayan bir şey hissediyorum,” diyerek bu dünyadan ayrılmıştır. Ancak Mozart adı ve eserleriyle yüzlerce yıl sonra bile hala milyonlarca kişiye ulaşıyor. Hatta Mozart’ın el yazısı bile binlerce dolara satılıyor diyebiliriz.

Mozart’ın Açık Artırmayla Satılan MektubuEvet, ünlü müzisyenin bilim adamı olan Nikolaus Joseph von Jacquin isimli arkadaşına yazmış olduğu birkaç kelimeden oluşan mektup, Boston merkezli bir firma olan RR Auction tarafından açık artırmaya çıkartılmış. Bu mektup için verilen en düşük teklif 10.000 dolar olarak belirtilirken, ismi açıklanmayan bir hayranı Mozart’ın el yazması mektubunu 217.017 dolar (yaklaşık 630 bin TL) karşılığında satın almıştır. Mektubun ne zaman yazıldığı ile ilgili kesin bir tarih belirtilmemiş olsa da 1786 yılının Temmuz ya da Ağustos ayları arasında yazılmış olduğu açıklanmış.

13×5 ölçüde bir kağıda yazılmış olan bu 230 yıllık mektup, orijinalliğine dokunulmadan 21×12.5 ölçülere getirilmiş ve çerçevelenerek satılmış. Sonuçta birkaç cümlenin yazılı olduğu bu kağıt parçası, Mozart’ın elinden çıkmış ve görünen o ki birileri için çok değerliymiş.

Türk adını müzikte en çok duyuran Mozart, şüphe yok ki sır olarak kalan birçok gerçeği de beraberinde götürmüştür. İnsan dönüp arkasına baktığında; bir deha 35 yılda bunu yapabildiyse, ortalama bir yaşam süresinde neler yapabilirdi, diye düşünmekten kendini alamıyor. Gerçekten dehalar yeryüzüne fazla gelmiyor. Bu nedenle de arkada bıraktıkları, küçük bir mektup dahi olsa binlerce dolara satılabiliyor. Bu mektubun satış bedeli hakkında siz ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın