Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Minecraft Dünyada Bağımlılık Yapan Oyunlar Arasında İlk Sırada Geliyor

Yapılan son araştırma Minecraft’ın bağımlılık yapan oyunlar arasında zirvede olduğunu ortaya koydu.
Minecraft Dünyada Bağımlılık Yapan Oyunlar Arasında İlk Sırada Geliyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Oyun dünyası geçtiğimiz yıllardan bu yana sürekli daha geniş kitlelere ulaşıyor. PlayStation, Xbox gibi konsollar ve PC ürünleri sürekli gelişiyor ve geliştiriciler birbirinden iddialı oyunlar ile adından söz ettiriyor. Piyasadaki oyun adedi sayılamayacak kadar fazla ancak bazı oyunlar var ki dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından tutkuyla oynanıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından geçtiğimiz dönemde yapılan açıklamada oyun bağımlılığının bir hastalık olduğu tanımlanmıştı. Gelen veriler oyun bağımlısı olan kişilerde hızla artış yaşandığını gösteriyor.

Özellikle bazı oyunların bu bağımlılıkta başrol oynadığını söyleyebiliriz. Yapılan son araştırma dünya genelinde en çok oynanan oyunları gösterdi. Clutch tarafından yapılan araştırmada Minecraft’ın oyun bağımlılığı konusunda rakiplerinin epey önünde olduğu görülüyor.

Çalışmanın ilginç sonuçları arasında kadınların erkeklere nazaran oyun bağımlılığına daha yatkın olması göze çarpıyor. Geçtiğimiz günlerde YouTube tarafından yapılan açıklama da Minecraft’ın platformda en çok izlenen oyun olduğu yönündeydi. Oyun hem oyuncu sayısı olarak hem de izlenme sayısı olarak PUBG, Fortnite, Call of Duty: Mobile gibi iddialı rakiplerin epey önünde görünüyor.

Minecraft Bağımlılıkta Zirvede

Minecraft Bağımlılıkta Zirvede

Clutch tarafından yapılan araştırma Minecraft’ın dünya genelinde en fazla bağımlılık yapan oyun olduğunu gösteriyor. 1570 oyun üzerinde yapılan çalışmada Minecraft 37.9 puan aldı. Microsoft’un sahibi olduğu oyunu ise geçtiğimiz günlerde Rockstar Games tarafından geliştirilen Red Dead Redemption takip ediyor. Araştırmada oyun oynayan kişilerin bağımlı oldukları oyunlar ve bağımlılık seviyeleri esas alındı. Listenin devamında ise For Honor ve Overwatch gibi yapımlar dikkat çekiyor.

Oyun ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürülmüş ve 2013 yılında Microsoft tarafından 2.5 milyar dolar ile satın alınmıştı. Farklı grafik yapısı ile dikkat çeken oyun dünyanın 8 katı büyüklüğünde bir haritaya sahip. Milyonlarca kişinin kendi dünyasını kurduğu oyun her geçen gün daha büyük bir tutku haline geldi. Hatta pek çok yayıncı Twitch ve YouTube üzerinden bu oyuna dair içerikler hazırladı ve büyük gelirler elde etti.

Clutch tarafından yapılan araştırmada kadınların oyun bağımlılığına erkeklerden daha yatkın olduğu görülüyor. Ayrıca iş arayan insanların da işi oyun olan insanlara göre daha bağımlı olduğu da dikkat çeken detaylar arasında. Tahminler Minecraft çıkalı seneler geçmiş olmasına rağmen tutkuyla oynanmaya devam edeceği yönünde. Bağımlılık olarak Minecraft’ın önüne geçebilecek bir oyun olur mu bilinmiyor. Microsoft’un popüler oyunu şu an için PUBG, Fortnite, GTA V gibi güçlü rakipleri geride bırakmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.