Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mercedes’in Efsaneleşmiş Serisi S Sınıfı Hakkında Duymadığınız 5 Gerçek

Alman otomobil tutkunlarının gönlünde taht kuran S Sınıfı, bilinmeyen ve dikkat çeken gerçeklerle karşınızda. İşte S Sınıfı hakkında şaşırtıcı bilgiler;
Mercedes’in Efsaneleşmiş Serisi S Sınıfı Hakkında Duymadığınız 5 Gerçek
Son Güncelleme: 
Yorum

Mercedes Benz, 1926 yılında Karl Benz ve Gottlieb Daimler’in ortaklığı sonucu Almanya’nın Stuttgart şehrinde kurulmuş Almanya’nın ve dünyanın en büyük otomotiv firmalarındandır. Daimler, 1899 yılında 23 beygirlik aracıyla Nice’deki yarışlara katılıp birinci olduğu arabasına büyük kızı Mercedes’in adını koymuştur ve böylece 1901 yılından beri ürettikleri arabaları Mercedes olarak piyasaya sürmeye karar vermişlerdir. Mercedes’in amblemi olan yıldız ise 3 sivri ucuyla bu araçların her koşulda; hava, kara, su kullanışlı olabileceğini anlatmak amacıyla tasarlanmıştır.

Mercedes Benz, kurulduğu tarihten itibaren üretmiş olduğu araçlar ile başta otomobil meraklıları olmak üzere tüm dünyanın gönlünü fethetmeyi başarmış bir firma. Kullanmış oldukları güçlü motorlar, zarif ve şık iç-dış tasarımlar ile efsane markanın araçları sadece Almanya’da değil, dünya genelinde birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Otomobil tutkunlarının gönlünde taht kuran serilerden birisi de kuşku yok ki “S Sınıfı”dır. Medyada genel kapsamda bu seri hakkında çok fazla bilgi bulunmuyor. Halen daha S Sınıfı ya da “special class (özel sınıf)” hakkında bazı sırlar vardır. İşte bizler de 5 maddeyle bu saklı gerçekleri açığa çıkartmaya çalışacağız.

Huzurlarınızda Mercedes S Sınıfı hakkında bilmedikleriniz, duymadıklarınız, görmedikleriniz:

Dünyadaki İlk ABS Mercedes S Sınıfında mı Kullanıldı?

Dünyadaki İlk ABS Mercedes S Sınıfında mı Kullanıldı?1978 yılının sonbaharında Mercedes Benz, Bosch ortaklığıyla geliştirmiş olduğu isteğe bağlı kilitlenme önleyici freni ile 450 Sel 6.9 W116 serisini piyasaya çıkardı. ABS günümüzde en küçük ve en ucuz arabalarda bile varlığını sürdürürken, 6.9 modelinin bu sistem ile üretilmesi sektörde büyük bir sansasyon yarattı.

Buna da Bakın: 2017 Yılının En Pahalı 10 Lüks Otomobili

Mercedes S Sınıfı Zamanına Göre Nasıl Bir Performansa Sahipti?

Mercedes S Sınıfı Zamanına Göre Nasıl Bir Performansa Sahipti?S Sınıfı, sadece 6.0 litre, V12 motor ile 12 silindirli ilk Mercedes Benz seri üretim otomobili olmakla kalmayıp, aynı zamanda da 408 beygir gücü ile kendi zamanının en güçlü Mercedes-Benz binek otomobil motorunu kullanıyordu.

Göz Atın: 2017 Mercedes-Benz S-Class Coupe Night Edition Serisi

Mercedes S Sınıfı Lüks Dizel Araçların Öncülerinden miydi?

Mercedes S Sınıfı Lüks Dizel Araçların Öncülerinden miydi?1978 yılının Mayıs ayında bu model serisi, 300 SD motoruna “merhaba” dedi ve günümüzün lüks dizel ailesinin bir öncüsü oldu. 3.0 litrelik 5 silindir dizel motorlu versiyonu bir turbocharger ile Avrupa’nın ilk turbo dizel motoru oldu ve ilk olarak C111 deney araçlarında test edildi.

Tavsiye Ederiz: En Az Yakan 50 Araba; Benzinli ve Dizel Otomobil Markaları Listesi

S Serisi Nasıl Bir İç Tasarıma Sahipti?

S Serisi Nasıl Bir İç Tasarıma Sahipti?W140 S Sınıfı, 1990’lı yılların başında üretime geçilen arabaların içlerinde bile görülmemiş en gelişmiş klima sistemlerinden bir tanesine sahipti. O zamanlar, sürücü ve ön taraftaki yolcu için ayrı sıcaklık kontrolleri neredeyse hiç duyulmamıştı. Dört koltuğun dördünde de koltuk ısıtması ve kabinde hava kirliliğini tespit ettiğinde bu kirliliği alan aktifleştirilmiş karbon filtresi gibi ayrıntılar, bu aracın zamanın ötesinde bir otomobil olmasını sağlıyordu.

Mercedes S Sınıfı W108/109 Serisi’nin Zırhlı Versiyonu mu?

Mercedes S Sınıfı W108/109 Serisi’nin Zırhlı Versiyonu mu?W108/109 serisinin özel versiyonu olan 208 SEL 3.5, dünya çapında diplomatik misyonlara sahip Alman yapımı bir araçtır. 600 Pullman’ın ilk olarak, Batı Almanya Hükümeti’nin üst düzey personellerinin büyük risk altında oldukları düşünüldüğü için zırhlı ve büyük bir araç olarak Stuttgart şirketi tarafından üretilmiştir. Mesela, Mayıs 1971’den Eylül 1972’ye kadar Güney Amerika’da da bu 28 örneğin bazıları satın alınmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu