Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Binlerce İnsanın Hayatına Mal Olmuş Ölümcül Etek Modası!

Gelinliklerde ve sahne kıyafetlerinde hala kullanılan krinolin etekleri sever misiniz? Peki, bu eteklerin binlerce kadının ölümüne neden olduğunu duymuş muydunuz? İşte şaşırtıcı gerçekler…
Binlerce İnsanın Hayatına Mal Olmuş Ölümcül Etek Modası!
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Modayı takip eder misiniz? Peki, hayatınızı riske eden bir kıyafet moda olsa onu giyer miydiniz? Ya da bir dizi farklı dezavantajı bulunan bir trendi, kendinizi tehlikeye atarak izler miydiniz? Sanıyorum ki hayır! Peki, günümüzde yıllar yıllar önce kullanılan bir moda akımının binlerce insanın ölümüne yol açtığını hiç duymuş muydunuz? İşte “yok artık” diyeceğiniz ve belki de sinirden güleceğiniz gerçekler…

19. yüzyılda kadınlar arasında epey moda olan trend, binlerce insanın ölüm nedeni olarak biliniyor.

 Trend, binlerce insanın ölüm nedeni olarak biliniyor.

Ama konuya girmeden önce bu halka eteklerin ortaya çıkışından kısaca bahsedelim. Zira 19. Yüzyılda krinolin olarak adlandırılan halkalılar, aslında çok daha önce kullanılıyormuş. Mesela; 16. yüzyılda “farthingale” 18. yüzyıldaysa paniyer gibi isimlerle adlandırılmış.

Bu halkalıların temel amacı da günlük faaliyetlerde eteğin açılmasını önlemek ve serinlemeyi sağlamakmış. Ancak halkalılar zaman içinde moda olmuş ve gösterişi arttırmak amacıyla boyutları büyütülmüş.

İlk etapta sosyal statüsü yüksek kadınların kullandığı krinolinler, zamanla diğer kadınlar tarafından da kullanılır hale gelmiş.

Krinolinler bütün kadınlar tarafından kullanılıyor.

Çemberli etek giyen kadınların sayısı hızla artarken, bu moda akımına bağlı ölümlerin sayısı da aynı orantıda artış göstermiş.

Nitekim hizmetçiler tarafından bile giyilen krinolinler, çabuk alev alan yapısıyla kadınların hayatlarını kaybetmelerine yol açıyormuş.

Krinolinler, çabuk alev alan yapısıyla kadınların hayatlarını kaybetmelerine yol açıyormuş.

Orijinal olarak at kılından üretilen halkalılar, daha sonra pamuk kullanılarak üretilmeye başlamış. Ancak kadınların moda diye giydiği krinolinler, özellikle de mutfak işlerinde çok tehlikeli oluyormuş.

Etekleri tutuştuğu için hayatını kaybeden kadınların sayısı artarken, New York Times gazetesinin 1864’deki manşeti insanların dikkatini çekmiş.

40 bini aşkın kadının ölüm nedeni!

Zira habere göre dünya çapında 40 bini aşkın kadın etekleri tutuştuğu için yanarak hayatını kaybetmiş.

Hatta George Routledge, 1875 yılında yazdığı adab-ı muaşeret kitabında çemberli etek konusuna da değinmiş.

George Routledge, 1875 yılında yazdığı kitapta eteklerden bahsetmiş.

Routledge, kitabında bu eteklerin hizmetçi kadınlar yere eğildiklerinde bacaklarının açılmalarına neden olduğunu ve daha münasip kıyafetler giymeleri gerektiğini savunmuş. Fakat bu görüş hizmetçi kadınların pek hoşuna gitmemiş. Sonuçta; halka etek trendi 1800’lü yılların sonunda popülerliğini kaybetmiş ve ölüm nedeni krinolinler raflara kaldırılmış.

Fakat boyutları daha küçük olanlar kullanılmaya devam etmiş. Günümüzdeyse tarlatan olarak adlandırdığımız aksesuarları, hepimizin bildiği gibi gelinliklerde ve sahne kıyafetlerinde görmek mümkün.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.