Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İyi Bir Yöneticinin Edinmesi Gereken Küçük Günlük Alışkanlıklar

İyi Bir Yöneticinin Edinmesi Gereken Küçük Günlük Alışkanlıklar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzün en çok konuşulan konularından biri de her sektör için kritik bir önem taşıyan yöneticilik kavramı. Peki, nedir bu yöneticilik? Aslında hemen herkesin yükselmek istediği pozisyon olan ve halihazırda yöneticilik yapanların daha başarılı olmak için sürekli çalışması gereken popüler bir iş alanıdır yöneticilik. İşlerin yoluna koyulması için görev dağılımı yapan, yani insanları yönlendirerek işlerin yürütülmesini sağlayan kişilere yönetici denilmektedir.

İş ilanlarına baktığımızda en çok aranan kişiler arasında olduğunu gördüğümüz yöneticiler; ister 10 kişiyi, ister 1000 kişiyi yönetsinler her zaman belli başlı özelliklere sahip olmak zorundadırlar. Başarılı bir üst düzey yönetici olmak için geliştirmeniz gereken yetenekler; liderlik, stratejik düşünme ve ikna kabiliyetinizin yüksek olması gibi özelliklerden oluşmaktadır mesela. Bunlara; açık fikirli olma, ekip çalışmasına önem verme, organizasyon konusunda başarılı olma, kontrollü ve disiplinli çalışma gibi daha pek çok özellik eklenebilir.

Yani iyi bir yönetici olmak için ne gibi özelliklere sahip olmalısınız desek, bu konuda herkes az çok bir şeyler söyleyebilir. Evet, bunun farkındayım. İşte bu nedenle hepimizin bildiği bu özelliklerden değil de daha özele inerek sahip olunması gereken günlük alışkanlıklardan bahsetmeyi tercih ettim. Yani aşağıda iyi bir yöneticinin edinmesi gereken küçük günlük alışkanlıklardan oluşan listeyle karşılaşacaksınız. İsterseniz sizi başarıya götürecek olan listeyi incelemeye bir an önce başlayalım:

Teşekkür Etmeyi Öğrenin (İçtenlikle)

Teşekkür Etmeyi Öğrenin (içtenlikle)Günün koşuşturmacasına kapılıp gidiyor ve etrafımızdaki insanları genellikle görmezden geliyoruz. Bizim için verdikleri uğraşları fark etmiyor ve teşekkür etmeyi sıklıkla unutuyoruz. Bu yöneticilerin yanı sıra, diğer insanların da düşmüş olduğu bir hata. Oysaki gün içinde teşekkür etmek için o kadar çok fırsat çıkıyor ki karşımıza, nasıl olup da bunları görmezden geliyoruz bilemiyorum. Her neyse, demek istediğim yöneticilerin bu önemli unsura çok daha fazla dikkat etmelerinin gerektiği. Bir yönetici olarak takım arkadaşınıza, astınıza ya da iş ortağınıza teşekkür etmenin ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz. Bunu sadece sözcüklerinizle değil, davranışlarınızla da hissettirmelisiniz. Son kez size teşekkür edildiği anı bir hatırlayın. Bu kişiyi ne kadar da iyi hissettiriyor, değil mi? İşte siz de sadece birkaç dakikanızı ayırarak, başkalarına onların değerli olduğunu hissettirebilirsiniz.

Takım Arkadaşlarınızla Kısa Konuşmalar Yapın

Takım Arkadaşlarınızla Kısa Konuşmalar YapınOnlar için ayıracağınız bir 5 dakikanın ne kadar etkili olduğunu tahmin edemezsiniz. Bu astlarınıza ya da takım arkadaşlarınıza kendilerini iyi hissettirecek, sizin için değerli olduklarını düşündürecektir. Ki zaten değerliler, değil mi? Her gün olmasa bile her fırsat bulduğunuzda onların halini hatrını sormayı deneyin. İşlerin nasıl gittiğini, nasıl olduklarını, kısacası onları önemsediğinizi hissettirin. Bu şekilde hem takımızın içinde bulunduğu durum hakkında fikir edinebilir hem de onlar için bir motivasyon kaynağı olabilirsiniz. Gördünüz mü, günlük alışkanlıklarınız arasına ekleyebileceğiniz bu 5 dakika, sizin için ne kadar da fayda sağlayacak?

Takım Arkadaşlarınıza Görev Verin

Takım Arkadaşlarınıza Görev VerinHırslı yöneticiler kendi görevleri olmayan işleri de üstlenerek daha başarılı olacaklarını zannederler. Ancak böyle yaparak kendilerine yarardan çok zarar vermiş olurlar. Çünkü bir kişinin gün içinde ne kadar çok iş yapabileceği hemen hemen bellidir. Sonuçta yöneticiler de birer insan ve süper kahraman güçlerine sahip değiller! Bu nedenle başarılı bir yönetici olmak isteyenler, takım arkadaşlarına görev vermeyi bilmeli ve kendi işlerine odaklanmalılar. Astının yapması gereken bir işi üstlenerek iyi bir yönetici olunmayacağını bilmeli ve bu kuralın ne kadar önemli olduğunu hiçbir zaman unutmamalılar.

Evinize Zamanında Gidin

Evinize Zamanında GidinEğer görev dağılımını akıllıca yapar ve kendi işlerinize odaklanırsanız, evinize zamanında gidebilirsiniz. Yani geç saatlere kadar ofiste kalmak ve işten tam saatinde çıkmamak, işinizi çok önemsemek ya da çok çalışmak olarak görülse de aslında hiç de öyle değildir. Aksine bu sizin yapmanız gereken işleri zamanında bitiremediğiniz için fazladan çalışmak zorunda olduğunuzu gösteren bir başarısızlık işaretedir. Ayrıca sürekli geç saatlere kadar çalışmak sizi bir süre sonra stres topuna çevirecek ve takım arkadaşlarınız tarafından sevilip sayılmamanıza neden olacaktır. Özel hayatınızda ne kadar sorun yaşayacağınızdan bahsetmiyorum bile! Tüm bunlara neden olmak istemiyorsanız, kendi görevlerinizi yerine getirmenin önceliğiniz olduğunu bilmeli ve evinize zamanında dönmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Önemli Maillerinizi Tekrar Okuyun

Önemli Maillerinizi Tekrar OkuyunBazen sinirli ya da dalgın olursunuz. Bu da yanlış anlamalara sebep olabilir. Örneğin; masanıza oturdunuz ve önemli bir müşterinizden gelen maili ya da evrağı gördünüz. O sinirle bunu tamamen farklı anlamlara yorabilir ve birkaç saniye içinde yazdığınız cevapla hiç istemeyeceğiniz sonuçlara neden olabilirsiniz. Ama siz böyle bir şey yaşamak istemiyorsunuz, değil mi? O zaman önemli maillere cevap vermeden, evrak göndermeden önce onları iki kez okuduğunuzdan emin olun. Bu iş için ayıracağınız 5 dakika sizi günlerce belki de aylarca uğraşacağınız problemlerden uzak tutmaya yetecektir.

Hedeflerinizi Takım Arkadaşlarınıza Hatırlatın

Hedeflerinizi Takım Arkadaşlarınıza HatırlatınBelki aylar önce yapmış olduğunuz bir toplantıda takım arkadaşlarınıza yıllık hedeflerinizden bahsetmiş olabilirsiniz. Evet, sizin bunu hatırlamanız gayet olağan. Ama önemli olan takım arkadaşlarınızın hatırlayıp hatırlamadığı. Eğer takımınızın hedeflerinize odaklanmasını istiyorsanız, bunun için küçük hatırlatmalar yapmalısınız. Mesela ayaküstü konuştuğunuz takım arkadaşınıza, işlerin nasıl gittiğine hedeflere ne kadar yaklaştığınızı sorabilirsiniz. Bunu nazikçe yaptığınız takdirde, takım arkadaşlarınızın daha çok odaklanmasını sağlayacak ve bir taşla iki kuş birden vurmuş olabilirsiniz.

Nazikçe Geri Çevirin

Nazikçe Geri Çevirinİyi bir yönetici olmak için “hayır” demenin ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz. Biliyorum, takım arkadaşlarınız tarafından sevilip sayılmak istiyorsunuz, ama bu sizin her şeyi kabul edeceğiniz anlamına gelmiyor. Yani size gelen her öneriye evet der, herkesin isteğini yerine getirir ve size uzatılan her yardım elini tutarsanız; iyi bir yönetici olma şansınız epey azalır. Bu nedenle edinmeniz gereken küçük günlük alışkanlıklar içine “hayır” diyebilmeyi de ekleyebilirsiniz. Zaten nazikçe geri çevirmeyi öğrendiğiniz zaman, insanlar da gerekli gereksiz her şeyde size gelmekten vazgeçecek ve sorunlarını kendi kendilerine de çözebileceklerini fark edeceklerdir.

Saygılı ve Kibar Olun

Saygılı ve Kibar OlunBazen sizi çileden çıkartacak durumlarla karşılaşabilir, gösterdiğiniz iyi niyetin suistimal edildiğini düşünebilirsiniz. Ancak bu durumlarda Bay Hyde’a dönüşmek yerine sakinliğinizi korumaya özen göstermeniz gerekmektedir. Yani karşınızdaki kişi size hiç söylememesi gereken şeyle söylese bile asla onun seviyesine düşmemeli, takım arkadaşlarınızın gözünde efendiliğini her zaman koruyan yönetici olmalısınız. Çünkü insanlara bağırmak ve kaba saba sözler sarf etmek cesurların değil de aciz ve korkakların sergileyeceği davranışlar arasındadır. Bu nedenle kontrolünüzü kaybedeceğiniz noktada durun, derin bir nefes alın ve olaylara mantığınızla yaklaşın.

Her Gün Kendinize Zaman Ayırın

Her Gün Kendinize Zaman Ayırınİyi bir yönetici olmak için kendinize zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın. Mesela, çoğu yöneticinin yaptığı gibi yemeğinizi dosyaların arasına gömülerek ve çalışmaya devam ederek yemeyin. Çıkın ve biraz hava alın. Ya da gün içinde çok sıkıldığınız anlarda en sevdiğiniz şarkıyı açın, bir kahve alın ve kendinize 10 dakika müsaade edin. Bu dediğimi işi aksatmak değil, daha verimli çalışmak için yapılacak bir motivasyon olarak düşünün. Birkaç dakika sizden mesainizi çalmaz aksine size güç ve enerji verir, unutmayın.

Zaman Yönetiminize Dikkat Edin!

Zaman Yönetiminize Dikkat Edin!Evet, iyi bir yönetici olmak için zaman yönetiminize dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. İşlerinizi bir öncelik sıralamasına sokmalı ve her birinin üzerinde teker teker çalışmalısınız. Bunun en kolay yolu da akşam olduğunda ertesi gün yapacaklarınızı tek tek not almak ve yarın işe geldiğinizde ne yapacağınızı bilerek işe koyulmaktır. Emin olun bu hem stresinizi hem de iş yükünüzü azaltarak, işinizi eskisinden çok daha fazla sevmenizi sağlayacaktır.

İşte iyi bir yönetici olmak için edinilmesi gereken küçük günlük alışkanlıkları hep birlikte inceledik. Aslına bakarsanız çoğu yönetici yukarıda yazanların farkında, ama niyeyse bunları adet edinmemekte diretiyor. Sonra da kişisel gelişim kitapları arasına boğulmuş başarısız ve mutsuz yöneticiler ortaya çıkıyor. Oysaki işleri rayına sokmak için dikkat edilecek pek çok küçük ayrıntı var ve umuyorum ki bu yazı olabildiğince çok yönetici için yeni bir başlangıç olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.