Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İşinizi İyi Yaptığınızı Gösteren İşaretler

İşinizi ne kadar iyi yaptığınızı düşünüyorsunuz? Etrafınızdan övgü dolu sözler duymak dışında kendinizden emin olmak için listemizi inceleyin;
İşinizi İyi Yaptığınızı Gösteren İşaretler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayır mı? Böyle durumlarla bırakın aşina olmayı uzaktan yakından alakanız yok mu? Peki, sizce bu durumlara yabancı olmanız işinizi iyi yapmadığınızın bir göstergesi olabilir mi? Takdir edilmeyi, alkışlanmayı, övgü dolu sözler duymayı ve benzerlerini tecrübe etmiyorsunuz diye işinizde başarısız mı sayılmalısınız? O kadar çok çalışmanıza, uğraşmanıza rağmen işini çok iyi yapan kişilerin yaşadığı klişe durumları yaşamıyorsunuz diye kendinizi yetersiz mi hissetmelisiniz? Sizce işini iyi yapmanın ölçütü bunlar mıdır? 

Tabii ki hayır! Sonuçta; işini gayet iyi yaptığı halde bununla ilgili yorumlar duymayan pek çok başarılı çalışan var. Her ne kadar beklese de yine de “çok iyisin, harikaydın, tebrikler, ekibin yıldızıydın” gibi cümlelerle takdir edilme keyfini yaşayamayan bir sürü işini iyi yapan insan var. Hatta belki siz de işini iyi yapan ama bunun farkında olmayanlardan birisiniz. (İş yerinde daha fark edilir olmak için ne yapmalısınız sorusunun cevabını buradan öğrenebilirsiniz.) Belki siz de “başarılı” olduğunuzu düşünüyor, içten içe bunun için kendinizi suçluyorsunuz. Çünkü ne kadar çok çalıştığınızı, işinizi layıkıyla yerine getirmek için ne kadar çok emek harcadığınızı biliyorsunuz.

Eğer dediklerim size de tanıdık geldiyse aşağıdaki başlıkları incelemenizi öneririm. Çünkü hemen şimdi işinizi iyi yaptığınızı gösteren işaretler nelermiş, bunlardan bahsedeceğiz.

Sık Sık Yardımınıza Başvuruluyor!

Sık Sık Yardımınıza Başvuruluyor!Gerek yöneticiniz gerekse de iş arkadaşlarınızın yardımına koşuyor, onların ricalarına karşılık vermeye çalışıyorsunuz. Diğer bir deyişle; sık sık “şunu yapamadım da bir bakabilir misin, bu işi senden başkasına veremem, rica etsem birkaç dakikanı alabilir miyim…” gibi sözlerle karşılaşıyorsunuz. Bu da hem iş arkadaşlarınız hem de yöneticinizin gözünde ayrı bir yerde olduğunuzu ve onların güvenini kazandığınızı açık ve net olarak göstermektedir.

Geri Bildirim Alıyor ve Bunlar Sayesinde Hatalarınızı Görüyorsunuz!

Geri Bildirim Alıyor ve Bunlar Sayesinde Hatalarınızı Görüyorsunuz!İşinizi iyi yaptığınızın göstergelerinden bir tanesi de sık sık geri bildirim almanız! Daha doğrusu, geri bildirim alıp bunlara bakarak hatalarınızı düzeltmeniz diyeyim. Sonuçta, sık sık geri bildirim alıyorsanız, yaptığınız iş takdir ediliyor ve daha iyi olabileceğine inanılıyor demektir. Yani kariyerinizde doğru adımlarla ilerlediğinizi bilmelisiniz. Çünkü işini iyi yapmayanlar ancak ve ancak birkaç kez geri bildirim alır. Ardından da ya kendi hallerine bırakılır ya da işten kovulma deneyimini yaşamak durumunda kalırlar. (İşten atılmaya neden olacak konular hakkında bilgi almak için burayı tıklayın.)

İşinizden Bahsederken Gözlerinizin İçi Parıldıyor!

İşinizden Bahsederken Gözlerinizin İçi Parıldıyor!Uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınıza, yeni tanıştığınız bir yabancıya ya da başkalarına! Kısacası; birilerine işinizden bahsederken gözlerinizin içinin parladığını biliyorsunuz. Çünkü hem işinizle hem de kendinizle gurur duyuyorsunuz. Bu durumu en çok da işinizle ilgili konuşurken yaşıyorsunuz.

Hatta o sıra işinizi ne kadar iyi yaptığınızı anlıyorsunuz diyeyim. Konuşma tarzınız, hareketleriniz, yaptığınız işten bahsederken kalkan omuzlarınız ve öz güveninizle bunu hem kendinize hem de karşınızdaki kişiye açıkça anlatıyorsunuz. Nitekim işinizi severek yapıyorsunuz. Ve bu da işini iyi yapmak için başlı başına yeterli bir neden!

İlginizi Çekebilir: Harika Bir İşe Sahip Olduğunuzun 15 İşareti

İstediğiniz Terfiyi Almaya Çok Yakın Hissediyorsunuz!

İstediğiniz Terfiyi Almaya Çok Yakın Hissediyorsunuz!Bunu açıkça duymuş olmasanız bile takım arkadaşlarınız arasında terfi almaya en yakın kişi olarak kendinizi görüyorsunuz. Yöneticinizin giderek arttırdığı sorumluluklarınızdan, sadece size verdiği önemli işlerden ve sizi inceden inceye gözlemleyişinden hakkınızda planlar yaptığını düşünüyorsunuz.

Mesela; yapılacak bir toplantının bütün detaylarını hazırlama görevi hep size veriliyor. Ya da şirketin önemli sunumlarında davetliler arasında hep siz yer alıyorsunuz. Yükselmek istediğiniz pozisyonun görev ve sorumluluklarına yakın işlerle haşır neşir oluyor, sürekli yaptığınız işlerden daha farklı işler yapmaya başlıyorsunuz. Kısacası; haklı gerekçelere dayanarak yakın zamanda terfi alacağınızı düşünüyorsunuz.

Buna da Bakabilirsiniz: Nasıl Terfi Alırım Diyenler için Etkili Öneriler

Yöneticinizle Sorun Yaşamıyorsunuz!

Yöneticinizle Sorun Yaşamıyorsunuz!Tamam, belki takdir edilmiyorsunuz ama aynı zamanda onunla sorun da yaşamıyorsunuz. İş yerinizdeki pek çok kişi yöneticinizin gazabına uğrarken, siz böyle problemlerle karşılaşmıyor, kendinizi ondan köşe bucak kaçmak zorunda falan hissetmiyorsunuz. Yöneticinizi gördüğünüzde istifinizi bozmadan işinize devam ediyor, başkaları gibi çalışıyormuş numarası yapmıyorsunuz.

Çünkü açıkça buna ihtiyaç duymuyorsunuz. Uzun lafın kısası; yöneticinizle sorun yaşamıyorsunuz zira işinizi gayet iyi yapıyorsunuz. Ama siz “bu benim için yeterli değil, sorun yaşamamanın yanı sıra yöneticimle daha iyi iletişim kurmak istiyorum” diyorsanız, bu isteğinizi de aşağıdaki önerilerle gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

İlgili Yazı: Yöneticinizle İyi İletişim Kurabilmek için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Düşüncelerinize Önem Veriliyor!

Düşüncelerinize Önem Veriliyor!İşinizi iyi yaptığınızı gösteren işaretlerden bir tanesi de düşüncelerinize önem verilmesi! Yani mesai arkadaşlarınızın ya da meslektaşlarınızın düşüncelerinizi önemsediklerini biliyorsunuz. Size ilgili ve meraklı bakışlarla “senin fikrin nedir” diye sorulmasından bunu açıkça anlıyor, fikirlerinizin değerli olduğunu hissediyorsunuz.

Sonuçta; kimse onaylamadığı ya da dinlemeye değer görmediği kişilerin düşüncelerini merak etmez, öyle değil mi? Bu da demek oluyor ki siz iş yerinizdeki insanlar üzerinde yeterince olumlu etki bırakmış, onlara yeteri kadar kendinizi kanıtlamışsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.