Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Yerinde Daha Fark Edilir Olmak için Ne Yapmalısınız?

İş yerinde arkadaşları ya da patronu tarafından görmezden gelinen kişilerden misiniz? O halde bu durumu değiştirmek için gerekli önerilere kulak verin;
İş Yerinde Daha Fark Edilir Olmak için Ne Yapmalısınız?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İş yerinizde hep arka planda kalanlardan biri mi oluyorsunuz? Üstleriniz tarafından çoğunlukla fark edilmiyor, takımınız arasında varlığınızla yokluğunuzun bir olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kısacası hiç hak etmediğiniz halde iş yerinizde bir türlü istediğiniz etkiyi yaratamadığınıza mı inanıyorsunuz? O halde hemen şimdi söyleyeceklerime kulak vermelisiniz. Çünkü bundan sonra o eski size veda edecek, kısa süre içinde iş yerinizde herkesin dikkatini çekmeyi başaracaksınız.

Evet, siz de gayet başarılı olmasına rağmen iş yerinde arzuladığı fark edilirliği yakalayamayanlardan biri olabilirsiniz. Nitekim çevremizde dediğim durumu yaşayan pek çok kişi var. Anlayacağınız bu gayet olağan bir şey. Yani kendinizi başarısız ya da eksik biri olarak düşünmemelisiniz. Bunun yerine, durumu nasıl istediğiniz noktaya getirebileceğinizi hesaplamalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Uzun lafın kısası, iş yerinizde fark edilir biri olmak için yapmanız gerekenleri yapmalısınız. Peki, bunlar neler mi? İşte tam da bu noktada sizlere aşağıdaki önerileri sunuyorum. Çünkü hemen şimdi iş yerinizde daha fark edilir olmak için ne yapmalısınız sorusunun yanıtlarını inceleyeceğiz.

Verilen Görevleri Daha Kısa Sürede Tamamlamaya Çalışın!

Verilen Görevleri Daha Kısa Sürede Tamamlamaya Çalışın!İş yerinizdeki fark edilirliğinizi arttırmak için ilk olarak yapmanız gereken şey bu. Yani size verilen görevleri daha kısa süre içinde tamamlamaya çalışmalısınız. Eskisinden daha hızlı çalışmaya başlamalı, istediğiniz fark edilirliği yakalayana kadar da olsa normalden daha fazla uğraş vermelisiniz. Bunun için belki ekstra çalışmalara katlanmanız gerekebilir. Ancak bunun geçici bir süreliğine olduğunu düşünerek, kendinizi motive edebilirsiniz. Sonuçta; işler istediğiniz gibi gittiği takdirde siz de takımınızın yıldız oyuncularından biri olacaksınız. Ki bu az biraz zorluğa katlanmanızı hayli hayli telafi edecektir diye düşünüyorum. Ne diyorsunuz, sizce de öyle değil mi?

Gönüllü Olun!

Gönüllü Olun!Bu konuda başarılı olmak için yapmanız gereken bir diğer şey de gönüllü olmak. Yani diyorum ki, yapılacak toplantılara, düzenlenecek konferanslara, hafta sonlarında gidilecek iş gezilerine ve bunlar gibi daha başka organizasyonlara gönüllü olmalısınız. Emin olun ki böylelikle hem takım arkadaşlarınız hem de üstleriniz tarafından daha çok fark edilmeye başlayacak, onların işinizi ne kadar benimsediğiniz gerçeğini görmelerini sağlayacaksınız. Sonuçta; yöneticilerin gözünde gönüllü olarak yapılan işlerle mecburi olarak yapılan işler arasında büyük bir fark vardır. Ve isterseniz bu farkı lehinize kullanarak iş yerinizde istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.

Yöneticiniz ya da Patronunuzla Olan İletişiminizi Güçlendirin!

Yöneticiniz ya da Patronunuzla Olan İletişiminizi Güçlendirin!İş yerinizde daha fark edilir biri olmak için dikkat etmeniz gereken şeyler arasında kesinlikle bu konu da yer alıyor. Çünkü yöneticiniz ya da patronunuzla aranızda olan iletişimi ne kadar güçlendirirseniz, istediğiniz etkiyi o kadar kolay bir şekilde yaratabilirsiniz demektir. Peki, bunun için neler yapmalısınız? Öncelikle yöneticinizle doğru bir şekilde iletişim kuran takım arkadaşlarınızı gözlemlemelisiniz. Onların yöneticinize karşı nasıl yaklaştıklarını, çalışma şekillerini ve diğer niteliklerini tek tek düşünmelisiniz.

Sonrasında patronunuzun sizden ne istediği sorusuna cevap bulmaya çalışmalı, bu yanıtları dikkate alarak iş yerinizdeki tutumunuza yeniden yön vermelisiniz. Hatta bu konuda işinizi daha da kolaylaştırmak adına size verebileceğim bir diğer tavsiye de yöneticinizle iyi iletişim kurabilmek için dikkat etmeniz gerekenler başlıklı yazıya göz atmanız olacaktır. Emin olun, edineceğiniz tüm bu bilgiler ışığında patronunuzun gözünde geleceği parlak bir çalışan haline gelebilirsiniz.

Kendinizi Geliştirmek için Uğraştığınızı Belli Edin!

Kendinizi Geliştirmek için Uğraştığınızı Belli Edin!Peki, bu dediğimi nasıl yapacaksınız? Aslına bakarsanız, gelişime açık olduğunuzu belli etmek için kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntem var. Mesela; gönüllü katılımcılarla yapılan organizasyonlarda sürekli olarak boy göstermek bunlardan bir tanesi. Sizden iyi olan takım arkadaşlarınızın tecrübelerinden faydalanmaya çalışmak ve bu çabanızı etrafınıza belli etmek de aynı şekilde. Katıldığınız toplantılarda bir kenarda oturup beklemekten ziyade söz alarak düşüncelerinizi ifade etmek de istediğiniz etkiyi yaratma konusunda işinize yarayacaktır.

Tüm bunların yanı sıra, iş hayatınız dışında da kendinizi geliştirmek için bir şeyler yapabilir ve bu yöndeki girişimlerinizden dolayı çevrenizden takdir alabilirsiniz. Örneğin; işinizle alakalı olan alanlarda kurslara katılabilir, yabancı dil konusunda kendinizi geliştirebilir, uzmanı olduğunuz alanlardaki güncel gelişmeleri takip edebilir ve daha bir sürü farklı şey yapabilirsiniz. İşte böyle çabalarınız sayesinde, iş yerinizde daha fark edilir biri haline geleceğinizden emin olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.