Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Yerinde Mutlu Olmanız için Yapmanız Gereken Şeyler

Herkes rüya işinde çalışmasa da iş yerinde mutlu olabilmek için izlenebilecek bazı yöntemler var. O yöntemleri öğrenmek için devam edin;
İş Yerinde Mutlu Olmanız için Yapmanız Gereken Şeyler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çalışma ortamında bulunması gereken şeyler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimi yalnızca boş bir duvara bakmak isterken, kimi canlı renklerden oluşan bir tabloyu tercih edebilir. Bana göre, nerede çalışırsanız çalışın, bu konuda serbest olmalısınız. Çünkü nasıl daha verimli olacağınızı sizden daha iyi kimse bilemez.

Çalışma ortamınızdaki insanların konuşmalarının ve yaptıkları gıybetin konsantrenizi bozmasına izin vermeyin. Çünkü her iş yerinde öyle insanlar vardır. Birilerinin ayağını kaydırmak veya yanına aldığı kendi gibi birkaç kişi ile grup kurmak isteyen insanlar elbette çıkacaktır. Bunlara müsaade etmeyin. Kulaklık takın, duymazdan gelin; ama ne yaparsanız yapın, siz de onlardan biri haline gelmeyin. Sonuçta kazandığınız parayı hak etmelisiniz.

Peki, çalışma ortamınızı sevdirebilecek ve veriminizi arttırabilecek şeyler neler? Haydi, onlara bir göz atalım:

Alt – Üst İlişkisine Dikkat Edin

Alt - Üst İlişkisine Dikkat EdinÖncelikle en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi alt – üst ilişkisidir. İş yerinde huzurlu olmak istiyorsanız, sizden üst mevkide bulunan insanlarla mümkün olduğunca iyi anlaşmaya çalışmalısınız. Çünkü iş yerindeki mutluluğunuz bir bakıma onlara da bağlı sayılır. Sizden hoşlanmadıkları taktirde iş hayatınızı cehenneme dahi çevirebilirler.

Masanızda Sizi Motive Edecek Şeyler Bulundurun

Masanızda Sizi Motive Edecek Şeyler BulundurunBazen “dayanamıyorum”, “çok zorlanıyorum” tarzı şeyleri aklınızdan geçirebilirsiniz. İşte, o anlar için baktığınızda sizi sakinleştirecek bir şeyler seçmelisiniz. Bunlar, bir bakışla sıkıntınızı unutturacak ve neşenizi yerine getirecek şeyler olmalı. En güzeli; bir aile fotoğrafı olabilir. Hem size neden çalıştığınızı hatırlatır hem de neşelenmenizi sağlar.

Çalışma Arkadaşlarınızla İyi Anlaşın

Çalışma Arkadaşlarınızla İyi AnlaşınYapılan bir araştırmaya göre, insanların iş yerindeki mutluluğu %51 oranında iş arkadaşlarıyla olan iletişimlerine bağlıdır. Pek de yalan sayılmaz. Haftada ortalama 40 saat geçirdiğiniz bir ortamda insanlarla konuşmadığınızı veya aranızın bozuk olduğunu düşünsenize, böyle bir ortamda ne kadar mutlu olabilirsiniz ki? İş arkadaşlarınızla aranızı iyi tutmak, bu nedenle oldukça önemlidir.

Dış Görünüşünüze Önem Verin

Dış Görünüşünüze Önem VerinDış görünüş neden bu kadar önemli biliyorsunuz değil mi? İnsanlar öncelikle dış görünüşe bakar. Dış görünüşünü beğendikleri insanlara daha fazla güvenirler. Özellikle müşterilerle yüz yüze ilgilenmeniz gereken bir sektörde çalışıyorsanız, dış görünüşünüze özen göstermelisiniz. Hani, kadınlar derler ya “ben kendimi güzel hissetmek için bu kadar süsleniyorum” diye. Sizler de iş yerinde aynı politikayı izlemelisiniz. Çünkü görünüşünüz, aynı zamanda öz güveninizi de arttırır. Belki yürüyüşünüzü dahi değiştirebilir. Nasıl göründüğünüze dikkat etmeye başladığınızda iş arkadaşlarınız da bunu hemen fark edecektir.

Sevdiğiniz İşi Yapın

Sevdiğiniz İşi YapınEvet, farkındayım herkes sürekli olarak bunu söylüyor; ama yapılacak bir şey yok. Çünkü bunu söyleyenler haklı. Mutlu olmadığınız bir iş yerinde verimli olmak bir hayli zordur. Bu nedenle tüm uzmanlar, insanları sevdikleri ve mutlu oldukları işi yapmaları için uyarmaktadır. Ülkemizdeki işsizlik oranının %10’lara kadar çıktığını düşünürsek, aslında iş bulabilmek bile insanı sevindirir hale geldi.

Peki, iş yerinde mutlu olmanızı sağlayan faktörler neler mi? Haydi, onlara bir göz atalım:

  • Çalışma arkadaşları,
  • Kazancın iyi olması,
  • Olabildiğince stresten uzak olmak,
  • Çalışma saatleri,
  • Birlikte çalışılan yönetici,

Tabii, bir de istediğiniz sektör olursa sizden mutlusu yok. İşte, o zaman ömür boyu çalışmak isteyeceğiniz bir iş ortamı oluyor. Maalesef; ülkemizde bunu bulmak oldukça zor, ama yapacak bir şey yok.

İş yerinde mutlu olmamızı sağlayabilecek faktörleri ve yapmamız gerekenleri gördük. Biliyorum, ülkemizde bunların hepsini aynı anda sağlamak çok kolay değil. Ama olur da şans eseri denk getirirseniz, varınızı yoğunuzu işinize verin. Çünkü bu şans, hayatta karşınıza bir kere çıkabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.